Czy wiesz od kiedy trwa era rock and rolla?

Amerykański muzyk i wokalista, jeden z pionierów rock and rolla, Bill Haley, wraz z grupą „The Comets”, nagrał piosenkę Rock Around the Clock, uznaną za pierwszy utwór rockandrollowy. Było to 12 kwietnia 1954 r.

Dla niewtajemniczonych, muzyczna forma zwana rock and roll lub rock’n’roll, to podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Sam termin „rock and roll” został zaczerpnięty bezpośrednio z tradycji bluesa, w której był aluzją do aktu seksualnego. Po raz pierwszy termin ten w znaczeniu stylu muzycznego został użyty przez Alana Freeda w 1951 roku i wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu.

Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith (ur. 1885, zm. 1943) zatytułowanej „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)”, a było to w 1922 r. i był to synonimem aktu seksualnego.

Warto dodać, iż Bill Haley, wspaniały muzyk, w roku 1987 został wprowadzony do prestiżowego Rock and Roll Hall of Fame, czyli prestiżowego muzeum rock and rolla i rocka oraz hall of fame honorujących artystów rockowych i inne osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój tych gatunków muzyki.

Trzeba przyznać, iż nurt muzyczny zwany rock and rollem w dzisiejszych czasach jest nieco mniej popularny. Ale zapewne powróci za czas jakiś do łask. Tak bywało w przeszłości z innymi nurtami, takimi jak blues czy country.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *