Czy wiecie, że kamieńska marina nosi od trzech lat imię kpt. ż.w.j. Zdzisława Michalskiego!

 

Dokładnie 21 lipca 2015 r. na terenie kamieńskiej mariny odbyła się sympatyczna uroczystość nadanie jej imienia nazwiskiem kapitana ż.w. Jachtowej, Zdzisława Michalskiego. Ten urodzony w 1929 r. wielki hartem i duchem żeglarz, był m. in. 12 lat kapitanem słynnego szkunera „Zew Morza”, którego wcześniej był nadzorującym remont.

W latach 1973 – 1974 dowodził szkunerem „Zew Morza”, w trwającym 388 dni rejsie dookoła świata. W czasie tego rejsu żeglarze przebyli ponad 34 tysiące mil morskich, odwiedzili 32 porty dwudziestu państw. Jedna czwarta pobytu w morzu przypadła na dni sztormowe. Rejs dookoła świata został wyróżniony nagrodą, Rejs Roku 1974.

Nadanie imienia tego Wielkiego Kapitana kamieńskiej marinie w pewnym sensie odbyło się w pewnej kontrowersji i jakiemuś cichemu niedomówieniu, bowiem – dla przykładu, całkiem liczni sceptycy tego pomysłu, podpowiadali inne wielkie postaci polskiego żeglarstwa na patrona mariny. I co przykre, nie przypisując większych zasług kpt. Z. Michalskiemu. Co dziwi nie tylko niżej podpisanego.

W jednym z pawilonów (tym pierwszym od wschodu) będących na wyposażeniu mariny, znajduje się pamiątkowe miejsce, gdzie znalazły się liczne pamiątki po Kapitanie, które przekazała przede wszystkim Jego rodzina. I już na pewno liczni turyści i wczasowicze przebywający na naszym wybrzeżu i będący na marinie, powinni wiedzieć, że owo miejsce ma swego patrona, którym jest od trzech lat kapitan Zdzisław Michalski.

„Od niedawna prowadzę marinę, ale doskonale wiem, że ma ona swego patrona. I na pewno postaram się, by ten fakt został odpowiednio wyeksponowany. To się w zupełności należy temu miejscu i rzecz jasna jego patronowi.” – przyznaje Sławomir Szwaja, który pełni rolę prezesa mariny od początku tego miesiąca.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *