Z cukrzycą można żyć! A jak to wygląda w Kamieniu Pomorskim i w okolicach?

Cukrzyca – choroba jak najnaturalniej społeczna nie tylko w Polsce, jest chorobą w której stwierdza się podwyższony poziom glukozy (cukru). W normalnych warunkach komórki przy współudziale insuliny – hormonu wytwarzanego przez trzustkę pobierają z krwi glukozę i wykorzystują ją jako źródło energii. Jeśli część komórek trzustki wytwarzających insulinę ulegnie zniszczeniu organizm nie jest w stanie zużyć całej glukozy i wówczas jej poziom we krwi staje się zbyt wysoki. Stan taki nazywa się cukrzycą insulinozależną lub cukrzycą typu I. Pojawia się ona najczęściej u osób poniżej 30. roku życia.
Inna postać tej choroby nazywana cukrzycą insulinoniezależną lub cukrzyca typu II pojawia się, gdy z jakiegoś powodu insulina przestaje działać wydajnie. Ta postać występuje najczęściej u osób powyżej 40. roku życia, z nadwagą, a także u osób u których w najbliższej rodzinie ktoś chorował na tę chorobę.
Ktoś zapyta – kiedy można podejrzewać, że choruje się na cukrzycę?
Charakterystycznymi objawami są pragnienie, częste oddawanie moczu, i utrata nadwagi. A proste badanie krwi u naszego lekarza rodzinnego lub moczu potwierdzi rozpoznanie.
Jak leczyć się w takim razie na cukrzycę?
Głównym celem leczenia chorych na cukrzycę obu typów jest obniżenie poziomu cukru we krwi do prawidłowego stanu. Ważna w tych przypadkach jest dieta z ograniczeniem oczywiście słodyczy i tłuszczu oraz stosowanie odpowiedniej gimnastyki. Lekarz pomoże dobrać odpowiednią dietę i zestaw ćwiczeń. Oczywiście poza tym chory na cukrzycę musi systematycznie przyjmować insulinę.
Cukrzyca może doprowadzić do poważnych chorób oczu i nerek oraz zwiększyć ryzyko powstania owrzodzeń podudzia i chorób serca. I co ważne, powikłania pojawiają się zdradziecko dopiero po kilku latach trwania choroby cukrzycowej.
W Polsce zanotowanych jest około 3 mln osób z cukrzycą, ale tak na dobrą sprawę chorych jest znacznie, ale to znacznie więcej. Ocenia się, że nawet 4 mln ludzi (różne źródła podają bardzo rozbieżne, ale wysokie liczby. – przyp. red). Szacuje się, że połowa cukrzyków nie wie niestety o swojej chorobie. Chorzy zgłaszają się do lekarza i to po kilku latach od zachorowania, gdy niestety cukrzyca jest już dalece zaawansowana, a jej objawy bardzo nasilone. Fachowcy potwierdzają, że aż u 25 % pacjentów stwierdza się groźne powikłania cukrzycowe.
Główne powody zachorowań na cukrzycę to: wzrost liczby ludności, starzenie społeczeństwa, niezdrowe odżywianie, nadwaga, siedzący tryb życia oraz brak regularnej aktywności fizycznej.
Warto nam wszystkim wiedzieć, że prawidłowy poziom cukru we krwi to od 60 do 100 mg/dl, natomiast prawdopodobieństwo cukrzycy zawiera się między 110, a 126 mg/dl. Wskaźniki powyżej tych poziomów pokazują, że dana osoba jest niestety chora na cukrzycę.

W Kamieniu Pomorskim od 1987 roku istnieje Koło nr 9 Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (drugie Koło w naszym powiecie znajduje się w Międzyzdrojach. – przyp. red.), którego pierwszym prezesem (prezesura trwa sześć lat. – przyp. red.) był nieżyjący już Jan Grzybowski. Kolejnymi prezesami byli: Bogdan Ćwichuń, następnie Jerzy Czurak, a od siedmiu blisko lat na czele Zarządu kamieńskiego Koła PSD znajduje się Marian Krótki z Kamienia Pomorskiego.
Prezesem honorowym Koła kamieńskich diabetyków jest lek. Karol Andrzej Ptak, który dużej mierze pomaga członkom Koła. Jest jego „dobrym duchem”.
Obecnie Koło liczy około stałych 80 członków, zaś podopiecznych około 120 osób, które pochodzą z czterech gmin powiatu kamieńskiego: Dziwnów, Golczewo, Świerzno i oczywiście Kamień Pomorski.
Siedziba Koła nr 9 znajduje się w kamieńskiej przychodni przy ul. Kopernika 26 pokój 110 (I piętro), w którym dyżurujący członkowie (zwykle z Zarządu Koła. – przyp. red.) przyjmują interesantów we wtorki i we czwartki w godzinach 11:00 – 14:00. Telefony kontaktowe: 793 004 315 oraz 600 425 509.
W Kole przygotowują się do wyremontowania kolejnego pomieszczenia w kondygnacji piwnicznej, gdzie znajdzie się gabinet i będą się tu odbywać specjalistyczne szkolenia, spotkania kilkuosobowe członków Koła typu integracyjnego, gdzie też będzie można podzielić się swoimi doświadczeniami walki z cukrzycą, posłuchać rad i porad. „Liczymy, że taki gabinet otworzymy jeszcze w drugim kwartale.” – ocenia z nie małym optymizmem prezes M. Krótki.
„W każdym z tych dni, kiedy mamy swoje dyżury i przychodzi do nas sporo osób, które mają na przykład problemy ze swoimi glukometrami (przyrząd do mierzenia poziomu cukru we krwi – przyp. red.). My staramy się kolejnych zainteresowanych szkolić i uczyć ich obsługi w tym zakresie. – mówi Marian Krótki. Udzielamy też porad i jesteśmy w posiadaniu literatury fachowej dla naszych diabetyków. Sporadycznie pomagamy w uzyskaniu leczenia szpitalnego.” – dodaje prezes kamieńskiego Koła.
Tu w siedzibie Koła choć tu nieco ciasno odbywają się częstokroć spotkania integracyjne, szkolenia tak jak na przykład to się robi w każdym listopadzie, kiedy to obchodzi się Światowy Dzień Diabetyka. Wówczas pojawiają się na takich spotkaniach specjaliści, lekarze, którzy tłumaczą i wyjaśniają różne interesujące sprawy związane z chorobą cukrzycową i starają się wpoić słuchaczom jak łagodnie przechodzić ciąg tej nieuleczalnej jeszcze choroby.
Organizuje się dla członków Koła i jego podopiecznych również spotkania z kamieńskimi pielęgniarkami środowiskowymi, które całym sercem i swą fachowością pomagają kamieńskim diabetykom przezwyciężać ciężar tej choroby społecznej.
Już niebawem, bo w kwietniu i w maju planuje się przeprowadzić bezpłatne badania przesiewowe, które wykonywane będą w trzech miejscowościach Gminy Kamień Pomorski: Jarszewie, Trzebieszewie oraz we Wrzosowie.
„Pod koniec marca będziemy organizatorami wyjazdowego posiedzenia Zarządu Wojewódzkiego PSD w Szczecinie, które rozszerzone zostanie o prezesów wszystkich Kół z naszego województwa. Już teraz intensywnie przygotowujemy się do tego niezwykłego dla naszego środowiska wydarzenia. To logistycznie rzecz ujmując duże przedsięwzięcie i chcemy jako organizatorzy wypaść w jego przebiegu bez zarzutu.” – przyznaje z optymizmem prezes M. Krótki.
Kiedy ostatnio odwiedziliśmy siedzibę kamieńskiego Koła PSD było tu kilku interesantów, którzy wychodzili zadowoleni, bowiem jak potwierdzali w krótkich z nami rozmowach, załatwili wszystko to co chcieli.
„Staramy się pomagać naszym podopiecznym jak tylko możemy. Możliwości mamy niestety ograniczone, ale robimy wszystko co w naszej mocy. Najważniejsi są dla nas nasi podopieczni. To oczywiście zrozumiałe.” – stwierdza wice prezes Franciszek Suwiński, który jest wieloletnim członkiem kamieńskiego Koła PSD.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *