Bardzo interesująca papieska wystawa pamiątek po Janie Pawle II w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej już otwarta

W ramach obchodów 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w kamieńskim Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zorganizowano okolicznościową wystawę, której autorem jest mieszkaniec Kamienia Pomorskiego, Jerzy Mańczak. W bardzo licznej ekspozycji znalazły się pamiątki związane z osobą papieża Jana Pawła II, a nadto, medalierstwo, jaki i znaczki pocztowe.

Pan Jerzy zbiera znaczki pocztowe od 1960 roku i ani wówczas myślał, że to hobby „dopadnie” go na resztę życia! I kiedy pamiętnego dnia, 16 października 1978 roku (był to wówczas poniedziałek), kardynał K. Wojtyła został poprzez drugie konklawe wybrany papieżem, postanowił zbierać wszystko to co będzie związane z osobą tego Wielkiego Człowieka. Dziś mamy pokaźny zbiór, którym mogą poszczycicie się naprawdę nieliczni.

W krótkim wprowadzeniu w tajniki wystawy, J. Mańczak dodał, iż w Polsce istnieje ponad 550 szkół różnego typu, które  noszą imię Jana Pawła II. Skrupulatnie też dodał, że wszystkie poczty na świecie dotąd wypuściły na rynek dokładnie 1.572 znaczki, 213 arkusze i 203 bloki, zawierające znaczki pocztowe.

Nadmienił też, że w wielu miejscach świata wydano bardzo wiele medali poświęconych naszemu Papieżowi – Polakowi, a na wystawie znalazła się tylko część licznego zbioru pana Jerzego, który w pewnej chwili zachęcił licznie zgromadzone dzieci do wzięcia udziału w konkursie, w którym należało wskazać, gdzie pojawiła się polska pierwsza szkoła, która ma za swego patrona właśnie papieża Jana Pawła II. Nagrodą były dwa bloczki znaczków poświęcone oczywiście Papieżowi.

Były też – co oczywista, słynne wadowickie kremówki, które przecież tak uwielbiał nasz papież  Jan Paweł II, którymi częstowano się z ogromną ochotą, bo toż to pewnego rodzaju symbol, a także to, że były wspaniale słodko – smaczne.

Dodajmy, iż wśród wielu osób, które się pojawiły na otwarciu tej niedzielnej wystawy (14.10.), dostrzegliśmy też wielu notabli, w tym pochodzącą z Żar, Halinę Szymańską (burmistrz Łobza w latach 1998 – 2002), która od 12 czerwca 2017 roku pełni funkcję szefowej Kancelarii Prezydenta RP. Podobnie jak inni, była niezwykle zachwycona pokaźnym i wręcz niezwykłym zbiorem pana Jerzego Mańczaka. Z podziwem oglądała kolejne eksponaty w gablotach gratulując panu Jerzemu jego pasji i wspaniałej kolekcji.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *