Apel do Prezydenta Szczecina

Szanowni Państwo,
w związku z tragiczną sytuacją w Afganistanie zwróciłam się z apelem do Prezydenta Szczecina aby samorząd Szczecina udzielił pomocy. Zwróciłam się również do naszego Radnego Przemysława Słowika aby przekazał treść apelu w formie interpelacji. Cała treść apelu poniżej
Szanowny Panie Prezydencie,
zwracam się do Pana z prośbą o natychmiastowe zaoferowanie  pomocy przez miasto Szczecin oraz wsparcie wszelkich akcji i inicjatyw mieszkańców naszego miasta na rzecz afgańskich współpracowników i ich rodzin, którzy przez ostatnie dwadzieścia lat pracowali z Wojskiem Polskim w Afganistanie. Dzięki nim i ich wsparciu Polskie Kontyngenty Wojskowe bezpiecznie mogły realizować swoje zadania sojusznicze. Nie bez znaczenia jest, że pomoc jakiej udzielali nam Afgańczycy, dotyczyła bezpośrednio żołnierzy pochodzących z naszego miasta i regionu, wchodzących w skład Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. To nasi żołnierze trzykrotnie w latach 2007 – 2015 brali udział w misjach na terenie Afganistanu i samej stolicy Kabulu. Po wycofaniu się sił zbrojnych NATO oraz Stanów Zjednoczonych z Islamskiej Republiki Afganistanu i upadku dotychczasowych struktur państwowych, to nasi lokalni sojusznicy stali się celem ataków, a ich życie  jest  zagrożone.

W przeszłości okazał Pan wsparcie rodzinie z Syrii, i nie mam wątpliwości, że wie Pan jak ważne jest przestrzeganie zasad i zobowiązań humanitarnych. Liczę, że po raz kolejny okaże Pan wsparcie dla ludzi uciekających przed islamskimi fundamentalistami.

Liczę, że znajdzie się w Szczecinie miejsce i możliwości aby udzielić azylu przynajmniej dla jednej z rodzin uchodźców z Afganistanu. Jeśli tylko Rząd Polski stanie na wysokości zadania i sprowadzi bezpiecznie do kraju zarówno naszych rodaków jak i afgańskich sprzymierzeńców.

Małgorzata Matyja
Skarbniczka Zielonych Szczeci
To top