Akcja „Beton” trwała blisko 12 godzin zakończona sukcesem

Na trwającej od 15 maja br. budowie dużego obiektu, Zakładu Aktywności Zawodowej (ZAZ) kamieńskiego Koła PSONI, położonego przy ul. M. Kopernika w Kamieniu Pomorskim, wczorajszy dzień był wyjątkowy. Tego dnia bowiem od godziny ósmej do blisko wieczorowej 20, trwało pracochłonne wylewanie betonem żelbetowej ławy fundamentowej, która ma powierzchnię aż ponad 1.000 m kw. Wcześniej przez kilkanaście dni zbrojarze skręcali, przygotowując dość skomplikowaną sieć prętów na jej zbrojenie. A zużyto na ten cel ponad 62 tony stali zbrojeniowej!

Jednym ciągiem trzeba było zalać płytę fundamentową sięgającą grubości od 40 do 60 cm. W ciągu kolejnych po sobie 12 godzin, sześć samojezdnych tzw. „Gruszek” woziło beton bez przerwy z betoniarni „EKOL – u” w Dziwnówku, którego na ten cel, jak skrupulatnie wyliczono, trzeba było aż 465 kubików (metrów sześciennych). Dodajmy, iż „Gruszka” jednorazowo może przewieźć od 8 do 10 kubików betonu, więc nie trudno wyliczyć, ile potrzeba było kursów tych aut na trasie Kamień Pomorski – Dziwnówek.

Na dziś są już tak nowoczesne rozwiązania technologiczne, że nie trzeba czekać, jak to kiedyś bywało, około miesiąca, aż beton zwiąże. Jak potwierdzili szefowie „ZURB Jankowski”, kamieńskiej firmy, która buduje obiekt, jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się stawianie ścian przyszłego budynku.

We wcześniejszych założeniach przewidziano, że wylanie ławy fundamentowej nastąpi o tym właśnie czasie, więc nie widać na budowie jakichś znaczących opóźnień. A dodajmy, iż budynek w stanie surowym ma stanąć do końca roku. Do tego dochodzi oddanie parteru do użytku dla inwestora, bez projektowanej na tym poziomie kręgielni.

Czasu niby dużo, choć tak nie do końca. Gdyby jednak wystąpiły jakieś nieprzewidziane anomalia pogodowe, wówczas trudno byłoby utrzymać w ryzach zaplanowany termin realizacji zadania. Wszyscy jednak są dobrej myśli, a i liczą, że w tym roku pogoda zaskoczy tylko pozytywnie.

O teraz budynek ZAZ, po wylaniu wielkiej płyty fundamentowej będzie rósł w górę, aż się patrzy. Zresztą sporo mieszkańców bacznie przypatruje się tej największej nie tylko w Kamieniu Pomorskim budowie, której zwieńczeniem będzie czterokondygnacyjny budynek, który służyć będzie potrzebom nie tylko ZAZ kamieńskiego Koła PSONI.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *