Adept i mistrz. Koncert finałowy kamieńskiego Festiwalu

W zeszły piątek katedra w Kamieniu Pomorskim po raz ostatni w tym roku wypełniła się muzyką w ramach 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Z pewnością trwale zapisze się on w dziejach tego najstarszego na Pomorzu Zachodnim wydarzenia muzycznego. Czas epidemii bowiem dał się we znaki także i jemu. Edycja doby koronawirusa była po raz pierwszy transmitowana za pośrednictwem internetu, z ograniczoną liczbą słuchaczy mogących wysłuchać koncertów w katedrze. Na tegoroczny festiwal złożyły się tylko cztery koncerty, w których wystąpili wyłącznie krajowi wykonawcy, a koncert inauguracyjny odbył się dopiero 21 sierpnia.

Piątkowe ostatnie tegoroczne spotkanie z muzyką rozpoczęła improwizacja 23-letniego Michała Botora, utalentowanego organisty i pianisty, a także improwizatora i kompozytora, który zasiadł za kontuarem kamieńskich organów. Michał Botor jest studentem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – w klasie organów, wieokrotnie koncertującego w Kamieniu, prof. Juliana Gembalskiego. Jest laureatem i finalistą kilku konkursów dla organistów i improwizatorów. W 2018 r.  zdobył pierwsze miejsce w VI Akademickim Konkursie Organowym im. Romualda Sroczyńskiego w Poznaniu. Uczestniczył w kursach interpretacji prowadzonych przez wybitnych europejskich organistów.

Po pierwszym utworze, z chóru katedry kamieńskiej wybrzmiały dwie części „Jesieni” i jedna „Zimy” “Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego zaprezentowane na organy i skrzypce. Młodemu organiście towarzyszył wybitny polski wirtuoz skrzypiec Konstanty Andrzej Kulka, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, któremu drogę do światowej sławy otworzyło zwycięstwo na Międzynarodowym Konkursie Radiowym ARD w Monachium w 1964 r. Sławny skrzypek zagrał ponad 1500 recitali i koncertów symfonicznych w Europie, obu Amerykach, Japonii i Australii. Otrzymał nagrodę specjalną Polskiego Radia za nagranie wszystkich utworów skrzypcowych Karola Szymanowskiego. Za swą działaność był wieokrotnie nagradzany i odznaczany. Jako pedagog od wielu lat jest związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2017 r. został doktorem honoris causa Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Piątkowy występ prof. Kulki na kamieńskim festiwalu miał szczególne znaczenie bowiem zadebiutował na nim pięćdziesiąt lat temu, jeszcze jako student, na rozpoczęcie szóstego festiwalu, które odbyło się 18 czerwca 1970 r. w sali konferencyjnej odbudowanego ratusza.

Podczas piątkowego koncertu finałowego Michał Botor zaprezentował jeszcze utwory Jana Sebastiana Bacha oraz Preludium i fugę e-moll Nicolausa Bruhnsa, których wykonanie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. W części kameralnej zaś słuchacze usłyszeli Francesco Geminianiego, Bacha i Karola Lipińskiego. Kaprys D-dur op. 29 nr 3 tego wielkiego polskiego skrzypka i kompozytora, zagrany przez Konstantego Andrzeja Kulkę, zakończył 56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim wzbudzając u publiczności długotrwałe owacje na stojąco.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

To top