8 Rajd Zaślubin przejechał przez powiat kamieński wzbudzając wielkie zainteresowanie

Wczoraj (15 marca) ze szczecińskiego Placu Obrońców Westerplatte wystartował ósmy Rajd Zaślubin, który skierował się na północ docierając najpierw do Kamienia Pomorskiego, potem Wrzosowa oraz Dziwnówka. Następnie przez Mrzeżyno dotrze 18 marca do Kołobrzegu, gdzie jego pojazdy wezmą udział w uroczystościach z okazji zdobycia przed 73. laty Twierdzy Kolberg. Dziś w piątek, Rajd zawita do Pobierowa, Rewala, Niechorza oraz Pustkowa, a w sobotę będzie gościć w Mrzeżynie i Rogowie.

W rajdzie udział biorą miłośnicy motoryzacji oraz historii naszej sprzymierzonej wojskowości z drugiej wojny światowej. Wśród kilkunastu zabytkowych pojazdów jest też „rodzynek”, który przyjechał z dalekiego Gdańska. Jest nim cywilny samochód osobowy marki Fiat 508 Simca, a także amerykańskie samochody typu dodge czy radzieckie Gaz 69 zwane potocznie „Gaziki”.

W Kamieniu Pomorskim kolumna pojazdów zatrzymała się przy Ratuszu, gdzie szczególnie młodzież, żywo zainteresowana była wszystkimi pojazdami w między czasie kosztując gorącej grochówki. Członkowie rajdu zapoznali pokrótce młodych ludzi z historią marcowych wydarzeń sprzed 73 lat rozdając im okolicznościowe gadżety.

Następnie auta udały się do nieodległych Wrzosowa i Dziwnówka, gdzie wraz z licznymi uczestnikami rajdu ubranymi w mundury wojsk sprzymierzonych ostatniej wojny światowej, wzięły udział w rocznicowych uroczystościach pod pomnikami z okazji walk i zdobycia tych terenów przez armię radziecką i polską.

Właśnie w Dziwnówku 15 marca 1945 roku doszło do pierwszy Zaślubin z Morzem, a było to tuż po jego zdobyciu. Jednak oficjalnie w publikatorach mówi się, choć to nie jest zgodne z prawdą, że pierwsze zaślubiny z morzem odbyły się 18 marca 1945 roku w Kołobrzegu. Zapewne podyktowane to jest zapewne tym, że właśnie w tym miejscu doszło do najkrwawszych i największych walk nad Bałtykiem, podczas których silnie broniona przez bardzo wiele dni Twierdza Kolberg, ostatecznie skapitulowała pod zaciekłym naporem wojsk radzieckich i polskich, które okupiły to niestety olbrzymimi stratami w ludziach.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *