73 lata temu został zdobyty Kamień Pomorski i część Ziemi Kamieńskiej

 1. W skromniejszej oprawie niż w poprzednich latach odbyły się w przededniu 73. Rocznicy, uroczystości związane ze zdobyciem Kamienia Pomorskiego przez wojska radzieckie i polskie, które rozpoczęły się tradycyjnie od mszy św. w kamieńskiej Katedrze w obecności wielu pocztów sztandarowych, w tym Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów, Policji, Straży Pożarnej i miejscowych szkół.

 1.  

  W tej wyjątkowej uroczystości udział wzięli przedstawiciele kamieńskiego samorządu z burmistrzem miasta na czele, obaj starostowie, jak również służb mundurowych, ale też bardzo nieliczna młodzież oraz ledwie kilkunastu mieszkańców miasta. A te fakty niestety smucą.

  Po uroczystościach w Katedrze poczty sztandarowe przemaszerowały pod Pomnik „Poległym za polskość tych Ziem” usytuowanym na Placu 5 Marca, gdzie delegacje samorządów, szkół, stowarzyszeń czy związków, złożyły pod monumentem okolicznościowe wiązanki kwiatów.

  Nutka historii:

  Na początku marca 1945 roku żołnierze I Frontu Białoruskiego po zdobyciu i przejściu Wału Pomorskiego, według hitlerowców, nie do zdobycia, ruszyli z impetem z kierunku południowo – wschodniego na Ziemię Kamieńską zdobywając każdego kolejnego dnia początku tamtego marca kolejne miejscowości.

  Naszą Ziemię zaczęto zdobywać pięć po piędzi z kierunku południowego począwszy od Kamienia Pomorskiego. Ciężkie, kilkudniowe walki trwały na linii Wrzosowo – Dziwnówek, gdzie zginęło bardzo wielu żołnierzy polskich i radzieckich.

  Miwa

   

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *