71 lat Dumy Pomorza – ekstra-klasowej „Pogoni” Szczecin

Najpopularniejszy i najbardziej utytułowany klub sportowy na Pomorzu Zachodnim, „Pogoń” Szczecin, został założony 21 kwietnia 1948 roku pod ówczesną nazwą Klub Sportowy „Sztorm”.

Wtedy pierwszymi sekcjami były sekcje piłki nożnej i boksu. Drużynę piłkarzy zgłoszono do rozgrywek C – klasy organizowanych przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. „Sztorm” był objęty patronatem szczecińskich transportowców.

W marcu 1949 roku kluby związkowe w Szczecinie (KS „Sztorm”, KS „Cukrownik”, KS „Drukarz”, „Pocztowy” KS) zostały połączone w jeden, który nazwano Klub Sportowy „Związkowiec”.

W 1949 r. „Związkowiec” przystąpił do rozgrywek A – klasy, w miejsce „Pocztowego KS”. W listopadzie 1950 r. w związku z machinacjami finansowymi rozwiązano „Związkowca”, a jego miejsce w lidze zajął powstały przy porcie klub o nazwie Klub Sportowy „Kolejarz” Szczecin. W 1950 i 1951 r. zespół brał udział w ogólnopolskim Pucharze Polski dochodząc do 1/16 finału.

Jesienią 1955 roku „Kolejarz” zmienił nazwę na Klub Sportowy „Pogoń”, a nazwa i barwy nawiązują do tradycji jednego z największych klubów Polski lat 1918 – 1939, „Pogoni” Lwów.

W 1958 roku „Pogoń” Szczecin zajęła w grupie północnej I miejsce (37 punktów, stosunek bramek 54:22), co dało historyczny awans do I ligi. Podczas zmagań o awans do ekstraklasy szczeciński zespół ustanowił rekord – nie przegrał żadnego ze spotkań. Wyczyn ten pozostaje niepobity do dziś.

W 1984 roku „Pogoń”, trenowana wówczas przez Eugeniusza Ksola, po raz pierwszy w swej historii zajęła miejsce na podium. Trzecie miejsce było przepustką do występów w europejskich pucharach (Puchar UEFA). W swoim debiucie Duma Pomorza wylosowała 1. Niemiecki silny wówczas „FC Köln”, w szeregach którego występowali znani reprezentanci RFN, m.in. Harald „Toni” Schumacher, Pierre Littbarski czy Klaus Allofs.

19 września 1984 r. w Kolonii „Pogoń”, mimo niezłej gry i okazji bramkowych, przegrała 1:2 (bramka dla Pogoni po samobójczym trafieniu Uwe Haasa). W rewanżu, 3 października, Portowcy przegrali w Szczecinie 0:1, nie wykorzystując m.in. dwóch rzutów karnych. Przygoda z pucharami zakończyła się już na pierwszej rundzie.

W 1987 roku szczeciński klub osiągnął swój największy w dotychczasowej historii sukces: Portowcy zostali wicemistrzami Polski. Zespół, trenowany przez charyzmatycznego i niezwykle popularnego w Szczecinie Leszka Jezierskiego „Napoleona”, grał ofensywnie i strzelał dużo bramek. „Pogoń”, w barwach której grali m.in. Marek Szczech, Mariusz Kuras, Kazimierz Sokołowski, Marek Ostrowski, Marek Leśniak i Jerzy Hawrylewicz, rozbiła m.in. GKS Katowice 7:2 i „Lechię” Gdańsk 5:1. Na finiszu rozgrywek szczecińską drużynę wyprzedził jedynie „Górnik” Zabrze. Królem strzelców ligi został Marek Leśniak (24 bramki). Zespół w późniejszym czasie balansował na pograniczu najwyższej klasy rozgrywkowej i jej zapleczu.

10 kwietnia 2012 r. trenerem „Pogoni” Szczecin został Ryszard Tarasiewicz. Grająca wówczas w I lidze „Pogoń” wywalczyła pod jego wodzą awans do Ekstraklasy, jednak kontraktu z Tarasiewiczem nie przedłużono. Nowym szkoleniowcem został Artur Skowronek, a 19 marca 2013 r. jego następcą został Dariusz Wdowczyk.

W swoim jubileuszowym, czterdziestym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej „Pogoń” zajęła 12 miejsce.

W 2013 roku klub obchodził także swoje 65 – lecie. Z tej okazji 10 lipca zorganizowano towarzyski mecz z francuskim ekstraklasowym „Olympique” Lyon, który zakończył się bezbramkowym remisem.

W obecnie trwającym sezonie „Pogoń” grając w ekstraklasie walczy w górnej część tabeli (tzw. mistrzowskiej).

Trenerem popularnych Portowcy jest obecnie Kosty Runjaića, niemiecki trener pochodzenia chorwackiego, który prowadzi „Pogoń” od listopada 2017 r.

Dodajmy, iż Portowcy w swej długiej historii wywalczyli dwa wicemistrzostwa Polski. W roku 1987 i 2001. I są trzykrotnym finalistą Pucharu Polski, a było to w 1981, 1982 oraz w roku 2010.

Najlepszym strzelcem „Pogoni” w historii pozostaje Marek Leśniak – 24 gole w sezonie 1985/87. Grał w niej w latach 1082 – 88, a wywodzi się z nowogardzkiego „Pomorzanina”.

Kamieńskie akcenty. W „Pogoni” wiele sezonów w latach 80 – tych występował pochodzący z Kamienia Pomorskiego, lewy obrońca, a zarazem wychowanek Portowców, niestety nieżyjący już, Krzysztof Urbanowicz (ur. 1958). Był w kadrze Polski za czasów Antoniego Piechniczka.

W „Pogoni” przez pewien czas występował wychowanek „Gryfa”, 25 – letni obrońca Sebastian Murawski. Od lutego tego roku jest piłkarz I – ligowego „Stomilu” Olsztyn.

Obecnie powoli o pierwszą kadrę ociera się młodziutki, bo niespełna 19 – letni środkowy napastnik, Adrian Benedyczak, który z powodzeniem grywa w III – ligowych rezerwach Portowców. Jest też reprezentantem Polski w zespole U – 20 (jedna bramka).

Mając 17 lat 9 miesięcy i 13 dni wybiegł na boisko w barwach naszej młodej reprezentacji 6 września 2018 przeciwko rówieśnikom z Włoch.

Wcześniej grał w reprezentacjach: U – 17, U – 18 i U – 19. Jest także wychowankiem „Gryfa” Kamień Pomorski. Dodajmy także, iż jest synem aktualnie drugiego bramkarza gryfitów już blisko 45 – letniego Ireneusza Benedyczaka, który grając w „Gryfie” ponad dwie dekady, rozegrał w jego barwach ponad 600 meczów.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *