09-10-2015 » Kamień Pomorski

70 – lecie kamieńskiej oświaty

Dziś z okazji 70 – lecia powstania kamieńskiej oświaty, w obecności pionierów tutejszego szkolnictwa, jak też wielu nauczycieli oraz władz samorządowych, na budynku byłego powojennego wówczas przedszkola (obecnie filia Urzędu Skarbowego) przy ul. J. Długosza, czwórka jednych z pierwszych nauczycieli w Kamieniu Pomorskim, odsłoniła tablicę pamiątkową upamiętniającą to wydarzenie. Tymi osobami byli: Helena Cieślik, Wanda Świątek, Antoni Golusda oraz Józef Wołyniec.
Przed tym wydarzeniem w obecności wielu szkolnych pocztów sztandarowych wspólnie odśpiewano z powagą hymn państwowy.
Po tej krótkiej, ale ważnej części uroczystości rocznicowych, wszyscy udali się do nowej siedziby Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, mieszczącej się na Kwartale Dominikańskim, gdzie przysłuchiwano się krótkiego recitalu zespołu fletowego „O rety flażolety” ze Szkoły Podstawowej nr 1, scence rodzajowej, po czym wysłuchano krótkiej historii kamieńskiego szkolnictwa w „pigułce”.
Kolejnym punktem tego wydarzenia były wspomnienia pionierów oświaty w Kamieniu Pomorskim, które przedstawili Helena Cieślik oraz Józef Wołyniec.
Na zakończenie organizatorzy uroczystości zaprosili wszystkich do obejrzenia niezwykle interesującej wystawy pn. „70 lat polskiej oświaty na Ziemi Kamieńskiej”. Znalazły się na niej liczne zdjęcia, począwszy od zarania, czyli lat tuż powojennych, a także historyczna już ławka, kiedyś najczęściej używana w szkołach, kałamarze (gdzie te czasy kiedy pisało się piórem ze stalówką, tekturowy tornister, pomoce dydaktyczne, tablica, wszystkie te przedmioty niegdyś powszechnie używane, jak również sztandary dwóch kamieńskich.
Licznie przybyła brać nauczycielska przechadzając się po wystawie, snuła wspomnienia, wpatrując się w stare, niekiedy pożółkłe fotografie, niejednokrotnie ku swemu zaskoczeniu, dostrzegając swoje podobizny zrobione ileś lat wstecz.
70. lat oświaty w Kamieniu Pomorskim to szmat czasu. Przez tych siedem dekad wiele się działo, wiele zmieniło, wiele poprawiło. Dziś uczniowie chodzą do nowoczesnych szkół, wyposażonych w niezbędne instrumenty do nauczania. Szkoła jest ich drugim domem, skąd wynoszą niezbędne wykształcenie i wiedzę. Te dzisiejsze czasy są nieporównywalne po prostu do tamtych bardzo już dawnych.
Jak wspominali w swych opowieściach pionierzy – nauczyciele, tamte lata tuż po wojnie światowej, były wyjątkowe, niezwykle trudne, ciężkie do życia i do pracy. Analfabetyzm był nagminny. Wyposażenia szkół były wtenczas mizerne, bez w miarę dogodnych warunków, które dokuczały szczególnie w zimne dni. Jak wspominał J. Wołowiec, w szkole brakowało szyb, brakowało opału do pieców, brakowało i zeszytów i dzienników, programów nauczania, dosłownie wszystkiego. A nauka była stąd naprawdę bardzo utrudniona. Jednak zawziętość, upór, i nauczycieli, i ich uczniów, sprawiały, że przeciwstawiali się trudnościom, i wspólnie łatwiej je było pokonywać.
Dzisiejsza uroczystość jest pamięcią tamtych dawnych lat, wszystkich ludzi związanych z oświatą na tej ziemi, a dziś odsłonięta tablica pamiątkowa niech będzie informacją dla wszystkich, a w szczególności dla obecnego i przyszłych pokoleń, że oświata kamieńska rodziła się choć w bolach, była jednym z pierwszych niezwykle ważnych elementów codziennego życia naszego społeczeństwa strudzonego w tamtych czasach zmaganiami i efektami minionej wojny.

Miwa

Jeden komentarz na temat: 70 – lecie kamieńskiej oświaty

  1. Adam pisze:

    Dziękuję za to co otrzymałem od swoich nauczycieli. Dzięki nim jestem tym kim jestem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *