Na placu Niepodległości Polski w Kamieniu Pomorskim w niedzielę 30 grudnia 2018 r, odsłonięto pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dziś, w niedzielę 30 grudnia, na niedawno ochrzczonym Placu Niepodległości Polski w Kamieniu Pomorskim (zbieg ulic Strzeleckiej i Gryfitów), w obecności władz wojewódzkich i samorządowych powiatu kamieńskiego i dużej grupy mieszkańców Kamienia Pomorskiego, w asyście licznych pocztów sztandarowych oraz powstałej na początku tego dziesięciolecia Grupy Rekonstrukcji Historycznej (GRH) „Nałęcz” z Trzebiatowa, która zaprezentowała się w mundurach z lat dwudziestych minionego stulecia, w ramach obchodów jubileuszowej setnej rocznicy niepodległości Polski, odsłonięto pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, dar społeczności nie tylko Gminy Kamień Pomorski. Tę uroczystość poprzedziła msza święta celebrowana przez ks. kanonika, Dariusza Żarkowskiego.

Oczywiście w uroczystości wziął udział sam Marszałek, w którego wcielił się kapitan rezerwy Jerzy Nowak z GRH „Nałęcz”.

Zamysł ustawienia w tym mieście takiego właśnie pomnika zrodził się około dwóch lat temu. Na początku maja 2016 roku zawiązał się Społeczny Komitet jego budowy, któremu przewodniczył Henryk Masłowski, Honorowy Mieszkaniec Kamienia Pomorskiego.

Pomnik Marszałka został zaprojektowany i wykonany przez miejscowego artystę – rzeźbiarza Stanisława Motykę, który ma na swym koncie między innymi wyjątkowy pomnik w postaci niepowtarzalnego krzyża wykonanego z elementów spalonego budynku, który poświęcony został 23. ofiarom tragicznego pożaru, jaki miał miejsce w kwietniu 2009 roku.

Od dziś Kamień Pomorski ma swój pomnik Marszałka, ma swój plac poświęcony Niepodległości Polski.

Szkoda tylko, że pomnik poświęcony Marszałkowi Piłsudskiemu, odsłonięto dużo po terminie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W dużej mierze winę za tę sytuację ponosi burmistrz Stanisław , który nie potrafił stanąć na wysokości zadania ,by uzyskać we właściwym terminie pozwolenia na budowę pomnika. W mojej ocenie sytuacja ta wynikała z obawy, by nagłaśnianie tej sprawy w trakcie kampanii wyborczej nie pomogło w wyborach jego konkurentowi, a jednocześnie autorowi tego pomnika Stanisławowi Motyce.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *