5 marca – 72 lata temu, został zdobyty Kamień Pomorski

W skromniejszej oprawie niż w poprzednich latach odbyły się uroczystości w dniu dzisiejszym – 5 marca, związane ze zdobyciem Kamienia Pomorskiego przez wojska radzieckie i polskie, które rozpoczęły się tradycyjnie od mszy św. w kamieńskiej Katedrze, w obecności wielu pocztów sztandarowych, w tym Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów.

W tej podniosłej uroczystości udział wzięli przedstawiciele kamieńskiego samorządu, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, jak też służb mundurowych, i niezbyt liczna młodzież oraz w dość bardzo okrojonym zestawie mieszkańcy gminy Kamień Pomorski.

Po uroczystościach w Katedrze uczestnicy przemaszerowali w asyście kompanii honorowej z dziwnowskiej Jednostki Wojskowej oraz orkiestry Marynarki Wojennej ze Świnoujścia pod Pomnik „Poległym za polskość tych Ziem” usytuowanym na Placu 5 Marca, gdzie zaledwie kilka delegacji złożyło pod okazałym monumentem okolicznościowe wiązanki kwiatów. Odbył się też Apel Poległych.

Przykre, ale prawdziwym staje się fakt, że taka ważna uroczystość, jak zdobycie miasta, staje się niejako mniej ważna od innych uroczystości. W minionych latach czuło się jak najbardziej patriotyzm, a także ogromny entuzjazm. A teraz? Wystarczyło popatrzeć. Orkiestra i kompania honorowa rozpoczęła swój marsz, kiedy poczty i liczni goście jeszcze byli w świątyni. Pochód odbył się na raty. Mała rzecz, ale niedopatrzenie wielkie. Szkoda nam w tym momencie naszych wyzwolicieli, którym zwykły i należny szacunek legł w gruzach.

Dodać trzeba, że dzisiejsze rocznicowe uroczystości patriotyczne poprzedziło piątkowe spotkanie, które odbyło się w sali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Ktoś powie, że się czepiam tego i owego. Ale trzeba powiedzieć, że jeśli ma być zorganizowana jakaś uroczystość czy impreza, to powinno się do niej rzeczowo przygotować. Można rzec, że organizatorom dzisiejszej kamieńskiej uroczystości nie wszystko wyszło poprawnie, ale mamy taką nadzieję, że za rok będzie lepiej. Choćby na pamięć naszych zdobywców.

Nutka historii:

Na początku marca 1945 roku żołnierze I Frontu Białoruskiego po zdobyciu i przejściu Wału Pomorskiego, według hitlerowców nie do zdobycia, ruszyli z impetem z kierunku południowo – wschodniego na Ziemię Kamieńską, zdobywając każdego dnia, pamiętnego marca, kolejne miejscowości.

Naszą Ziemię zaczęto zdobywać kawałek po kawałku z kierunku południowego, począwszy od Kamienia Pomorskiego. Ciężkie, kilkudniowe walki trwały na linii Wrzosowo – Dziwnówek, gdzie zginęło bardzo wielu żołnierzy polskich i radzieckich.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *