5 marca 71. lat temu, został zdobyty Kamień Pomorski

Uroczystości z soboty 5 marca związane ze zdobyciem Kamienia Pomorskiego przez wojska radzieckie i polskie, rozpoczęły się tradycyjnie od mszy św. w kamieńskiej Katedrze, w obecności licznych pocztów sztandarowych, w tym Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów, a także Związku Sybiraków, w których to związkach liczba członków powoli, ale i niestety systematycznie z roku na rok się kurczy.

W tych podniosłych uroczystościach udział wzięli przedstawiciele kamieńskiego samorządu z burmistrzem Stanisławem Kuryłło oraz jego zastępcą Andrzejem Szeflińskim na czele, poseł na Sejm RP – Sławomir Nitras, przedstawiciele starostwa powiatowego; ze Starostą Józefem Malcem na czele, jak też służb mundurowych, liczna młodzież oraz liczni mieszkańcy nie tylko gminy Kamień Pomorski.

Po uroczystościach w Katedrze uczestnicy przemaszerowali w asyście kompanii honorowej z dziwnowskiej Jednostki Wojskowej oraz orkiestry Marynarki Wojennej ze Świnoujścia pod Pomnik „Poległym za polskość tych Ziem” usytuowanym na Placu 5 Marca, gdzie po krótkich i rzeczowych przemówieniach przedstawiciela władz i związku kombatantów, liczne delegacje złożyły pod okazałym monumentem okolicznościowe wiązanki kwiatów.

Odbył się też Apel Poległych.

Na początku marca 1945 roku żołnierze I Frontu Białoruskiego po zdobyciu i przejściu Wału Pomorskiego, według hitlerowców, nie do zdobycia, ruszyli z impetem z kierunku południowo – wschodniego na Ziemię Kamieńską zdobywając każdego kolejnego dnia początku tamtego marca kolejne miejscowości.

Naszą Ziemię zaczęto zdobywać pięć po piędzi z kierunku południowego począwszy od Kamienia Pomorskiego. Ciężkie, kilkudniowe walki trwały na linii Wrzosowo – Dziwnówek, gdzie zginęło bardzo wielu żołnierzy polskich i radzieckich.

Dzisiejsze uroczystości po południu przeniosły się do miejskiego Ratusza, gdzie odbyła się arcyciekawa prelekcja poprowadzona przez Bartosza Suleję, a zatytułowana „Działania wojenne na Ziemi Kamieńskiej w 1945 roku”. Prelegent przedstawił dość obszernie i rzeczowo wyświetlając przy tym wiele interesujących slajdów, tego co działo się na Ziemi Kamieńskiej na początku marca przed 70. laty.

Gość honorowy dzisiejszych obchodów, kpt F. Koźmian, opowiadał swoje losy i przebieg walk o Kamień Pomorski i ciężkich bojach trwających bez mała ponad tydzień o Przesmyk Wrzosowsko – Dziwnowski.

Swego czasu niżej podpisany przeprowadził wywiad w ramach ówczesnego cyklu „Na kombatanckim szlaku”, który jest dostępny w miejscowym Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Jest w nim wiele tego wszystkiego, czego wielu nawet nie domyśla się co działo się wiele dekad temu podczas zdobywania Ziemi Kamieńskiej.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *