11. lat temu odsłonięto okolicznościowy obelisk upamiętniający kamieńską społeczność żydowską

3 kwietnia roku 2008, na placu u zbiegu ulic B. Chrobrego i T. Rejtana uroczyście odsłonięto okolicznościowy obelisk w postaci głazu z napisem: „Pamięci przedwojennej społeczności żydowskiej w Kamieniu Pomorskim.”. Ma on upamiętniać kamieńską, przedwojenną społeczność żydowską.

Stało się to z inicjatywy Społecznych Opiekunów Zabytków: Grzegorza Kurki i Henryka Masłowskiego oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej. Jak również dzięki wsparciu ówczesnego burmistrza Kamienia Pomorskiego Bronisława G. Karpińskiego.

Jeszcze wcześniej, z inicjatywy nieistniejącego już Klubu Inteligencji Kamieńskiej, postanowiono upamiętnić to miejsce.            14 czerwca 1996 roku ustawiono u zbiegu wymienionych wcześniej ulic stosowną tablicę w kształcie maceby (nagrobku). Niestety, ten święty symbol pamięci o zmarłych po kilku dniach został zniszczony przez nieznanych sprawców. Wiadomo, że tego aktu wandalizmu dokonano z pobudek chuligańskich.

Miwa

Nieco historii przedwojennej kamieńskiej społeczności żydowskiej

Spośród mieszkańców sześciotysięcznego, przedwojennego Kamienia Pomorskiego, wyróżniała się językiem, obyczajowością i religią mieszkająca na tych terenach Gmina Żydowska.

Dla potrzeb kultowych zbudowali bożnicę wraz z domem rabina (ul. Pocztowa). Obecnie jest tu dom mieszkalny.

W początkach wieku XIX założono w Kamieniu kirkut – Kirchhof w kształcie trójkąta, który usytuowany był u zbiegu dzisiejszych ulic B. Chrobrego i T. Rejtana.

Tenże cmentarz był niewielki, raptem liczył około 0,18 ha powierzchni. Nie został on zniszczony podczas działań wojennych. Ale jego zagłady dokonano 16 listopada 1961 roku z polecenia Wydziału Spraw Wewnętrznych Wojewódzkiej Rady Narodowej. Wtedy też cmentarzyk został zamknięty.

Po kampanii antysemickiej, jaka rozpętała się siedem lat później, z polecenia Ministra Spraw Wewnętrznych, władze wojewódzkie w Szczecinie nakazały miejscowemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej likwidację owego kirkutu.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *