06-03-2019 » Golczewo, Powiat i region

Uroczystości z okazji zdobycia Golczewa

W rocznicę zdobycia Golczewa, w dniu 6 marca br. w Sosnowicach odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 74 lat. 5 marca 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej i Wojska Polskiego dokonali szturmu na niemieckie oddziały stacjonujące na terenie obecnego powiatu kamieńskiego. W wyniku tych walk zdobyte zostało Golczewo.

W rocznicowej uroczystości na Cmentarzu Jeńców Wojennych w Sosnowicach udział wzięły władze samorządowe Gminy Golczewo i Powiatu Kamieńskiego, przedstawiciele 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie, Radni Rady Miejskiej w Golczewie i sołtysi, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych z Golczewa i Kamienia Pomorskiego, przedstawiciele instytucji, młodzież szkolna oraz miejscowe społeczeństwo.

Sosnowickie uroczystości były okazją do przypomnienia historii tego miejsca i okolicznościowych wystąpień. Po wspólnej modlitwie za poległych w walkach o zdobycie Golczewa oraz zmarłych w obozie, pod pomnikiem i tablicami upamiętniających jeńców złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Rocznicowe obchody zdobycia Golczewa zostały uświetnione obecnością Kompanii Honorowej 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie oraz Orkiestry 8. Flotylli Obrony w Świnoujściu – za co serdecznie dziękujemy.

Po uroczystościach na cmentarzu, zaproszeni goście uczestniczyli w spotkaniu w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Golczewie. Tutaj dla wszystkich, oprócz słodkiego poczęstunku, przygotowano krótki występ Orkiestry 8. Flotylli Obrony w Świnoujściu.

Organizatorami uroczystości w dniu 6 marca br. byli Burmistrz Golczewa, Zespół Szkół Publicznych w Golczewie, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie.

źródło: UM Golczewo

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *