14-12-2018 » Golczewo, Powiat i region

Lichtarz z XVIII wieku odnaleziony w Golczewie

Proboszcz parafii w Golczewie odnalazł lichtarz, który jak sądził znajduje się w wydanej przez policję szczecińską książce podkom. dr Marka Łuczaka „Utracone zabytki sakralne pow. gryfickiego, kamieńskiego i m. Świnoujścia”. Okazało się jednak, że jest to zupełnie inny zabytek.

Koordynator ds. Zabytków KWP w Szczecinie, którego proboszcz poinformował o swoim znalezisku  przeprowadził wraz z proboszczem dokładne oględziny obiektu. Odnaleziony podczas remontu lichtarz wykonany jest z mosiądzu, liczy 50 cm wysokości i ma  barokowe formy z XVIII w.
Okazało się jednak , że nie jest to poszukiwany XVII-wieczny lichtarz z kościoła w Golczewie odnotowany w ewidencji konserwatorskiej w 1962 roku, a który zaginał przed rokiem 1988.

Poszukiwany lichtarz wykonany był bowiem  z cyny, liczy 36 cm wysokości, i ustawiono go na szerokiej okrągłej stopie. Posiadał  on liczne wgniecenia, wygięty kolec oraz wygięte profitki przy kolcu i stopie.
Ks. dziekan proboszcz kan. Jacek Fabiszak zapewnił, że nadal wraz z policją, będzie prowadził poszukiwania zaginionego zabytku z Golczewa oraz innych utraconych zabytków z terenu dekanatu.

Katalog zabytków powiatu gryfickiego, kamieńskiego i Świnoujście, został wydany w 2015 roku, zawiera on zbiór 120 zabytków skradzionych i utraconych z tych trzech powiatów. Publikacja jest udostępniona do bezpłatnego bezpłatnego pobrania na stronie:

http://pth.info.pl/PTH/Utracone_zabytki_kamienski.html

Dotychczas wydano jeszcze 4 katalogi utraconych zabytków które można bezpłatnie pobrać ze stron:

http://pth.info.pl/PTH/Utracone_zabytki_goleniowski.html

http://pth.info.pl/PTH/Utracone_zabytki_policki.html

http://pth.info.pl/PTH/Publikacje_dla_urzedow_files/Marek%20%C5%81uczak%20Policja%20w%20walce%20o%20zabytki.pdf

http://pth.info.pl/PTH/Policja_w_walce_o_zabytki_II.html

 

podkom. Marek Łuczak/AG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *