29-12-2018 » Dziwnów, Powiat i region

W gminie Dziwnów powstały dwa Koła Gospodyń Wiejskich

11 grudnia 2018 r. pisaliśmy na naszym portalu o możliwości założenia Koła Gospodyń Wiejskich.

Koło Gospodyń Wiejskich powstało w Trzebieszewie. Kolejne Koła powstały w gminie Dziwnów. Pierwsze powstało w Międzywodziu za sprawą tamtejszej rady sołeckiej, drugie założyła radna z Łukęcina.

Koło Gospodyń Wiejskich w Międzywodziu działa w nowej Świetlicy Środowiskowej przy ulicy Zatocznej. Dorota Galec z Międzywodzia zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą aktywnie spędzać czas, działając dla lokalnej społeczności i rozwijać swoje talenty.

Koło z Łukęcina liczy 11 członków. Zostało już zarejestrowane, a swoją działalność rozpocznie na początku roku. Radna Katarzyna Herdzik zaprasza wszystkich chętnych mieszkańców do działania na rzecz lokalnej społeczności i zarazem miłego spędzania czasu.

Przypomnijmy. Z dniem 29 listopada 2018 roku weszła w życie „Ustawa o kołach gospodyń wiejskich”. Zgodnie z nią powiatowe Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzić będą Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich. Ustawa ma na celu nadanie osobowości prawnej kołom, zapewnienie możliwości szybkiej ich rejestracji oraz wsparcie finansowe ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich, a także kultywowaniu folkloru i tradycji.

Jak zapowiedział Ariel Juszczak, projekt Sieci Zachodniopomorskiego Ośrodka Wsparcie Ekonomii Społecznej zakłada darmową pomoc podmiotom ekonomii społecznej w zakresie prawa, rachunkowości, przygotowywania wniosków o dofinansowania, szkoleń i doradztwa. Z doradcą Lokalnego Punktu Doradczego SZOWES w Kamieniu Pomorskim można skontaktować się drogą elektroniczną ariel.juszczak@aktywneowes.pl lub telefonicznie 0607962571.

Można powiedzieć, że mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce. Które miejscowości będą następne?

FK

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *