15-03-2017 » Dziwnów, Powiat i region

VII EDYCJA RAJDU ZAŚLUBIN

W dniu dzisiejszym zawitali do Dziwnowa uczestnicy VII edycji Rajdu Zaślubin – cyklicznego wydarzenia, którego celem jest kultywowanie pamięci o żołnierzach polskich, walczących na wybrzeżu Pomorza Zachodniego w marcu 1945 roku. Tradycyjnie już, rajd rozpoczął się w Szczecinie.

Biorą w nim udział historyczne pojazdy oraz członkowie grup rekonstrukcji historycznej, wcielających się w żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego. Krótko przed 14.00 kolumna pojazdów zawitała do Dziwnówka (wcześniej zatrzymując się we Wrzosowie), gdzie w uroczystej oprawie kwiaty pod pomnikiem żołnierzy 5 (Kołobrzeskiego) Pułku Piechoty złożyła delegacja władz Gminy Dziwnów, sołectwa Dziwnówek oraz środowiska byłych żołnierzy 1. Batalionu Szturmowego.

Uroczystości przy pomniku uzupełniła wizyta kolumny pojazdów na plaży w Dziwnówku, gdzie uczestnicy rajdu symbolicznie zamoczyli polską flagę w Bałtyku. Nawiązali tym samym do wydarzenia, które miało tutaj miejsce 72 lata temu.

Wówczas to, z inicjatywy dowódcy 5 Pułku Piechoty – pułkownika Antoniego Szabelskiego, znajdujący się w Dziwnówku żołnierze w uroczysty sposób przeprowadzili zaślubiny z morzem.

Warto w tym momencie wspomnieć, iż 17 marca 1945 roku zaślubiny przeprowadzili też żołnierze polscy znajdujący się w Mrzeżynie, a dzień później (18 marca) podczas uroczystego apelu zaślubiny miały miejsce w Kołobrzegu.
Rajd Zaślubin w dniu jutrzejszym będzie kontynuowany w Rewalu i Niechorzu, 17 marca dotrze do Mrzeżyna, następnie Rogowa. Finałem rajdu będzie wizyta w Kołobrzegu, gdzie podczas planowanego na sobotę 18.03.2017 pikniku historycznego (w godzinach 11.00-14.00) będzie można podziwiać sprzęt wojskowy z czasów II wojny światowej. Serdecznie zapraszamy.

Krzysztof Zawiliński

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *