06-12-2017 » Dziwnów, Powiat i region

„Przygoda w leśnym przedszkolu”

„Mogę uczyć się wszystkiego,

co mnie zaciekawi.

I mam prawo sam wybierać,

z kim się będę bawić.”

Przyjaciel to ktoś ważny, to ktoś komu się ufa. Każdy chce mieć przyjaciela! O tym i o innych ważnych sprawach z dziećmi z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie rozmawiały panie z Ośrodka Pomocy Społecznej w Dziwnowie – Anna Sadowska oraz Justyna Latawiec.

Dnia 20 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, dlatego panie z OPS- u przyszły do naszego przedszkola. Zaczarowały wszystkie dzieci w leśne zwierzątka, przypomniały, że dzieci mają swoje prawa i obowiązki, pobawiły się z nimi w rodzinę, przeniosły do krainy baśni, nagrodziły i… ale po kolei! A było to tak…

Spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej naszego przedszkola. Każde dziecko przekraczając próg sali, różdżką przez „Czarodziejkę Anię” zostało zaczarowane w wybrane przez siebie zwierzątko. „Czarodziejka Justyna” witała dzieci uśmiechem.

Wszyscy zostaliśmy zaproszeni do wysłuchania bajki „Leśne przedszkole” M. Gajewskiej, M. Rybackiej, M. Żmudzińskiej. Mały pajączek „Jaś” z kudłatymi ośmioma łapkami pomógł w niebezpieczeństwie zwierzątkom i okazał się prawdziwym przyjacielem.

Dzieci bawiły się w fajne zabawy rodzinne, rozmawiały o przyjaźni, miłości, rodzinie, przedszkolu. Atmosfera w zaczarowanym lesie była super! Dzieci z ochotą powtarzały          za czarodziejkami cytat: „Każde dziecko ma prawo: mieć mamę i tatę, do zabawy i wypoczynku, do własnego miejsca w domu, do imienia i swojego kraju, do leczenia, czuć się bezpiecznie, chodzić do przedszkola/szkoły, pytać i wypowiadać się, do miłości, wychowania bez krzyku i przemocy”.

Nasze panie „czarodziejki” przypomniały dzieciom, że każdy człowiek ma nie tylko prawa, ale także obowiązki. Podkreśliły, że gdy spełniamy obowiązki stajemy się pomocni i uczynni. Każdy w domu ma obowiązki, im ktoś jest starszy, tym ma ich więcej. Każda rodzina ma wiele obowiązków, dlatego wszyscy jej członkowie muszą sobie wzajemnie pomagać. W leśnym przedszkolu przypomniano również o obowiązkach każdego przedszkolaka.

Pytanie od „czarodziejek” „Z czego składa się życzliwość?” wprowadziła wszystkich w zamyślenie… a po chwili, każdy posłał sobie uśmiech i ciepłe spojrzenie.

„Ten dzień 20 listopada połączony został z Dniem Życzliwości i Pozdrowień, który przypada jutro, dnia 21 listopada” – powiedziały panie czarodziejki z leśnego przedszkola i wyjaśniły wszystkim, z czego składa się życzliwość.

„Wystarczy zsumować uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie. Jako ludzie potrzebujemy ciepła i miłego gestu od  innych osób. Pozytywna energia, którą wypuścimy w świat do ludzi – wróci do nas ze zdwojoną mocą. Pamiętajmy, bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta”.

„W dniu życzliwości – powiedziały panie – życzymy wszystkim uśmiechu i radości!”.

Na zakończenie spotkania była wspólna piosenka, podziękowania, laurki i wręczenie niespodzianek dla wszystkich dzieci.

Po „odczarowaniu” wszystkie dzieci z uśmiechem, radością i nadzieją na szacunek od dorosłych, udały się do swoich sal zabaw. Niech dorośli zapamiętają, że dziecko też człowiek, a prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Społeczeństwo może się w pełni rozwijać jedynie wówczas, gdy są respektowane prawa do poszanowania ludzkiego życia i ludzkiej godności.

Dziękujemy dyrektor Agacie Tarasiuk oraz wszystkim pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej w Dziwnowie za współpracę oraz za wyposażenie naszych dzieci w odpowiedzialne umiejętności, wiedzę i postawy.

 

Z pozdrowieniami dla sympatyków

Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie

Bożena Zajączkowska, Agata Lelo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *