28-06-2017 » Dziwnów, Powiat i region

Poczta Polska sprzedaje budynek w Dziwnowie – A może zamiast sprzedawać, lepiej by było zamienić go na szkołę?

Jak wynika z komunikatu, który można znaleźć na stronie internetowej “Poczta Polska Nieruchomości”, Zarząd Poczty Polskiej zamierza sprzedać dawny  budynek pocztowy zlokalizowany w Dziwnowie przy ulicy Słowackiego 18. Przedmiotem sprzedaży jest prawo użytkowania wieczystego zabudowanej działki gruntu, oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 320/1 o obszarze 0,1274 ha wraz z prawem własności posadowionych na niej budynków: budynku mieszkalno-użytkowego o powierzchni użytkowej 660,40 m2 i budynku gospodarczego o powierzchni użytkowej 15,60 m2. Nieruchomość położona w miejscowości Dziwnów, gminie Dziwnów, powiecie kamieńskim, województwie zachodniopomorskim.

Kiedyś budynek ten był wykorzystywany do świadczenia usług pocztowych oraz stanowił bazę wypoczynkową dla pracowników Poczty Polskiej. Przyglądając się temu budynkowi zauważyłem, że budynek ten idealnie się nadaje na szkołę i po niewielkich przeróbkach mógłby stanowić idealne miejsce dla zlokalizowania w nim Szkoły Średniej która od wielu lat funkcjonuje w ciasnym budynku przy ulicy Władysława Reymonta 9. Położenie Dziwnowa, fakt stacjonowania w Dziwnowie jednostki wojskowej predysponuje tą miejscowość by właśnie tu powstała przy istniejącej szkole średniej  Zespołu Szkół Społecznych im. prof. Piotra Zaremby klasa mundurowa o rozszerzonym profilu biologiczno – chemicznym. Obecna sytuacja polityczna i zagrożenie wybuchem konfliktów zbrojnych  wiszące nad Europą w tym i Polska wymaga przygotowania zaplecza kadrowego dla jednostek wojsk chemicznych i wojsk inżynieryjnych. Dziś te wojska potrzebują wysoko wyspecjalizowanych fachowców którzy będą wstanie podołać zapotrzebowaniu na te specjalności w tych jednostkach.

A co ma wspólnego budynek poczty z potrzebami szkoły? Dziś niewiele ale jutro kiedy nad tą sprawa pochylą się decydenci z Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej zachęceni do tego przez posłów PiS w osobach Krzysztofa Zaręby i Michała Jacha.  Szczególnie liczę na posła Krzysztofa Zarembę. Zespół Szkół Społecznych nosi imię jego dziadka, a to zobowiązuje.  Do spełnienia tego pomysłu wiele nie trzeba. Wystarczy decyzja polityczna, w wyniku której Budynek Poczty Polskiej w Dziwnowie zostanie przekazany, na potrzeby powstania w nim szkoły średniej, Stowarzyszeniu prowadzącemu szkołę lub gminie Dziwnów za symboliczną złotówkę. Potem środki na remont i niezbędny sprzęt zabezpieczy Minister Edukacji Narodowej, a Minister Obrony Narodowej zabezpieczy środki na szkolenie klasy mundurowej.

Czy tak się stanie pokaże czas, dziś naszą propozycję puszczamy w eter. Piłka jest po stronie polityków.

Waldemar Taranowicz

 

 

8 komentarzy na temat: Poczta Polska sprzedaje budynek w Dziwnowie – A może zamiast sprzedawać, lepiej by było zamienić go na szkołę?

 1. Avatar Tomek pisze:

  Bardzo dobry pomysł. Jestem za.

 2. Avatar Wojtek pisze:

  Pomysł jak najbardziej na czasie, zwłaszcza że od 01.09.2017 ruszają 4-letnie licea ogólnokształcące i 5-letnie technika. Biorąc również pod uwagę fakt, że przeniesienie do takiego obiektu istniejącej już społecznej średniej szkoły byłoby nie tylko dowartosciowaniem pracowników jak i absolwentów ale byłby to również prestiżowy obiekt w Dziwnowie. Absolwenci tej szkoły o rozszerzonym profilu biologiczno -chemicznym, a ja uważam, że również rozszerzonym profilu fizycznym, mogliby stanowić idealną kadrę podoficerska batalionu chemicznego w tutejszym Garnizonie Dziwnów, bo takie są na chwilę obecną potrzeby obrony Rzeczypospolitej.

 3. Avatar Edward S. pisze:

  Dziwnów z racji jego położenia i faktu stacjonowanie w Dziwnowie jednostek Wojska Polskiego potrzebuje szkoły średniej. Pomysł utworzenia szkoły średniej z klasami mundurowymi jak najbardziej przedni. Jako społeczeństwo musimy iść do przodu. Apeluje do władz naszego kraju o wsparcie tej inicjatywy.

 4. Avatar Członek Stowarzyszenia pisze:

  Jestem członkiem Stowarzyszenia które od wielu lat prowadzi w Dziwnowie szkołę średnią. W pełni popieram ten pomysł a szczególnie pomysł utworzenia klasy mundurowej. Młodzież jest naszą przyszłością. Stawiajmy na jej rozwój.

 5. Avatar Olga K. pisze:

  Jako mieszkaniec Dziwnowa jestem za tym by budynek poczty został przekazany społeczności lokalnej. Nie zawsze interes publiczny idzie w parze z interesem firmy. Poczta Polska powstała ze środków całego społeczeństwa. Sprzedaż tego obiektu pod potrzeby komercyjne nie służy nam społeczeństwu. Pomysł by na bazie budynku poczty powstała szkoła średnia jest przedni. Jestem za.

 6. Avatar Andrzej pisze:

  Popieram ten pomysł. W obecnej sytuacji geopolitycznej klasy mundurowe w szkołach średnich to znakomity pomysł. Młodzież powinna być przygotowana na wszystko.

 7. Monika Monika pisze:

  Ciekawy pomysł. Choć wydaje mi się, że nie realny. Politycy PiS dużo obiecują. A jak dochodzi do czego to mają to w nosie. Poseł Zaręba powinien w tej sprawie coś zrobić. Przecież ta szkoła nosi imię jego dziadka. Panie Pośle czekam na Pana ruch.

 8. Avatar Mieszkaniec Dziwnowa pisze:

  Czekaj tatka latka, PiS w tej sprawie nic nie zrobi. A już na pewno nie Zaręba. A szkoda bo klasa mundurowa by się przydała. Mój syn marzy od dawna by chodzić do takiej klasy. Chce zostać spadochroniarzem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *