10-11-2018 » Dziwnów, Powiat i region

Obchody Stulecia Niepodległości Polski w Dziwnowie

„Dla Niepodległej” – pod takim hasłem obchodzono w sobotę 10 listopada 2018 r. w Dziwnowie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji tego święta w Dziwnowie odbyło się wiele ciekawych imprez. W piątek 9 listopada o godzinie 9.00 na Hali Sportowej w Szkole Podstawowej odbyły bardzo ciekawe występy artystyczne poświęcone tej rocznicy. Zaś o godzinie 10.00 ruszył pochód dzieci i młodzieży szkolnej do parku przy ulicy Sienkiewicza, gdzie odbywały się gry terenowe oraz gry, którymi bawili sie w swoich młodzieńczych czasach rodzice i dziadkowie dzisiejszej młodzieży. Nie zabrakło wspólnego ogniska i odśpiewania Hymnu Państwowego Polski.

Sobotnie obchody 100-lecia Niepodległości rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele w Dziwnowie. Mszę Świętą celebrował Proboszcz Parafii w Dziwnowie wspólnie z Kapelanem Kościoła Garnizonowego w Dziwnowie. Po Mszy w towarzystwie Orkiestry Marynarki Wojennej oraz Kompani Honorowej Wojska Polskiego uczestnicy udali się pod pomnik  Zwycięstwa, gdzie delegacje władz gminy, Wojska Polskiego, Szkół, Przedszkola i innych instytucji gminnych wraz delegacjami sołectw złożyli wiązanki kwiatów. Do historycznej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w swoim przemówieniu nawiązał Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak. Przedstawiciel Marynarki Wojennej przeprowadził Apel poległych, na który wzywani byli Ci wszyscy, którzy walczyli o niepodległość naszej ojczyzny, począwszy od powstańców Kościuszkowskich a skończywszy na bohaterach przemian  Polski w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Podczas uroczystości przy pomniku Orkiestra Wojskowa Marynarki Wojennej odegrała Hymn Polski, a Kompania Honorowa oddała salwę honorową. Po zakończeniu uroczystości delegacja władz miasta udała się do Dziwnówka, by tam pod pomnikiem poświęconym wyzwolicielom tej miejscowości złożyć wiązanki kwiatów. Pozostali uczestnicy uroczystości udali się do Hali Sportowej w Dziwnowie, gdzie do późnych godzin trwały liczne imprezy okolicznościowe. Ogromne zainteresowanie wzbudził koncert Orkiestry Marynarki Wojennej oraz teatru Lafayette i Teatru Rozmaitości Gwitajcie. O godzinie 16.30 odbyło się Przedstawienie “Urodziny Niepodległej”.

W.T.

 

Jeden komentarz na temat: Obchody Stulecia Niepodległości Polski w Dziwnowie

  1. Avatar uczestnik pisze:

    Super, naprawdę było super, organizacja, patriotyzm – w pełni tego słowa znaczeniu, , oprawa w każdym calu. Tylko szkoda bo organizatorzy staneli, na wysokości zadania, a w hali było tak mało mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *