10-06-2016 » Dziwnów, Powiat i region

Noc w Bibliotece w Dziwnowie

Nasza Biblioteka brała udział  w ogólnopolskiej Akcji „ Noc w Bibliotece”, która miała miejsce z 3 na 4 czerwca bieżącego roku.

Noc w Bibliotece w Dziwnowie nosiła tytuł „Wikingowie w Dziwnowie”.

Rozpoczęła się o godzinie 20.00 spotkaniem z Panem Grzegorzem Oleszczukiem naszą „Żywą księgą Historii” o Wikingach oraz naszych terenach zachodniopomorskich. Aby przybliżyć postać naszego Bohatera zapraszamy na jego stronę www.dziwnowpl.pl , a warto tam zajrzeć zapewniamy.

Na tej stronie „reklamowane” są aspekty historyczne jak i kulturowe naszej małej ojczyzny – jak mówi pan Grzegorz.

Rozpoczęliśmy przygotowaniem strojów, broni i ozdób Wikingów pod okiem pana Grzegorza oczywiście, próbowaliśmy ciasta i chleba oraz kwasu chlebowego. A potem udaliśmy się z pochodniami wieczornym korowodem przez Dziwnów. Następnie udaliśmy się na ognisko z pieczeniem kiełbasek okraszonymi oczywiście niesamowitymi opowieściami o Wikingach rzecz jasna. Zainscenizowaliśmy walki Wielkich Wojów pomiędzy naszymi drużynami. Dzieci brały udział w rożnych grach i quizach towarzyskich.

W dalszej części wróciliśmy do Biblioteki na projekcję „Miasto Zatopionych Bogów” Zdzisława Coaza , zapoznaliśmy się również z literaturą biblioteki poświęconą interesującym nas tematem.

Czytane były Legendy o Wikingach z książki Wrzesława Mechło „Pogańskie Tajemnice Pomorza” oraz z J.M. Clements „Zaginione Światy – Wikingowie”.

Kolejnym krokiem był spacer o wschodzie słońca (4.38) na plażę – wyszliśmy o 4.00 rano co prawda we mgle i planowaliśmy Rytualne Powitanie Słońca ( niestety nie było widoczne tego dnia) oraz puszczaliśmy wianki w darze Wielkiemu Bałtykowi.

Powróciliśmy ponownie do Biblioteki i o 6.00 Mama Patrycji, jednej z uczestniczek przyniosła wielki tort i szampana Piccolo aby uczcić urodziny córeczki. Świętowaliśmy razem z Patrycją jej święto i tak miło rozpoczął się nam sobotni dzień i wyjrzało nawet gorące słoneczko po mglistym poranku.

I tak dobiegła końca nasza pełna wrażeń i magii Noc w bibliotece J. Dzieci rodzice odbierali o 7.00.

Całą galerie zdjęć można obejrzeć na naszym facebooku Biblioteka Dziwnów oraz na naszej stronie internetowej www.bibliotekadziwnow.pl

Zapraszamy do oglądania J.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *