26-12-2017 » Dziwnów, Powiat i region

Jak naprawdę wygląda sytuacja finansowa gminy Dziwnów?

W ubiegłym tygodniu na portalu Kamieńskie.info ukazał się  artykuł pt. “Dziwnów czwarty w Polsce pod względem zadłużenia na mieszkańca!” Artykuł w swojej treści w sposób niepochlebny przedstawia sytuację finansową gminy Dziwnów. W swoim artykule jego autor pisze Gmina Dziwnów czwarta w Polsce pod względem zadłużenia na jednego mieszkańca! Jak podaje dziennik Business Insider powołując się na dane z Ministerstwa Finansów, nadmorski samorząd w niechlubnym rankingu wyprzedzają jedynie Ostrowice, Rewal i Byczyna. Dług w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi ponad 5200 złotych! Nominalnie najbardziej zadłużone w Polsce są największe miasta. To oczywiste, bo dysponują one również największymi budżetami – informują dziennikarze Insidera. Bazując jednak na danych Ministerstwa Finansów dotyczących zadłużenia w samorządach po trzech kwartałach wykonali oni ranking według którego pierwsze cztery miejsca należą do zachodniopomorskich gmin.

 1. Ostrowice – zadłużenie ogółem 47 019 000 zł, w przeliczeniu na jednego mieszkańca: 18 644 zł
 2. Rewal – zadłużenie ogółem 57 770 297 zł, w przeliczeniu na jednego mieszkańca: 14 924 zł
 3. Byczyna – zadłużenie ogółem 114 125 183 zł, w przeliczeniu na jednego mieszkańca: 12 060 zł
 4. Dziwnów – zadłużenie ogółem 21 300 000 zł, w przeliczeniu na jednego mieszkańca: 5 321 zł

Według autora tego materiału, jak i  autorów licznych niepochlebnych na temat gospodarzy gminy Dziwnów komentarzy, sytuacja finansowa gminy Dziwnów jest tragiczna. Ale czy tak jest faktycznie?

W piątek 6 października 2017 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, podczas uroczystej gali, Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak  odebrał wyróżnienie za zajęcie przez Miasto Dziwnów  II Miejsca  w Polsce – w Rankingu Pisma Terytorialnego„ Wspólnota” podsumowującego wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2014-2016. Jest to dla Naszej Gminy awans z miejsca trzeciego w tym samym rankingu w roku poprzednim.

Podczas tej samej gali Gmina Dziwnów otrzymała wyróżnienie za zajęcie IV miejsca w kraju, w rankingu „ Wspólnoty” i Instytutu Zdrowia i Demokracji – podsumowującego wydatki tych JST, które wykazują aktywność w zakresie polityki zdrowotnej za lata 2006 – 2015. Wysokie czwarte miejsce, Gmina Dziwnów otrzymała w kategorii: gminy z wysokimi dochodami.

W tegorocznym rankingu uwzględniono całość wydatków majątkowych. Ta zasada funkcjonuje od zeszłego roku. Wcześniej były to jedynie inwestycje infrastrukturalne. Pod uwagę wzięto średnią z ostatnich trzech lat, aby uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu.

 • Poniżej prezentujemy pełną listę rankingową  WSPÓLNOTY :

Pozostałe miasta (województwo) – średnie wydatki inwestycyjne per capita 2013–2015

 1. Krynica Morska (pomorskie) – 5768,97
 2. Dziwnów (zachodniopomorskie) – 5264,76
 3. Nowe Warpno (zachodniopomorskie) – 3655,69
 4. Uniejów (łódzkie) – 2458,69

Czy taki wynik może osiągać gmina zadłużona na ponad miarę? By mieć pełny obraz  sytuacji gminy Dziwnów należy wiedzieć, że w okresie  od 1 stycznia 2011 roku do końca grudnia 2017 roku, na zadania inwestycyjne, gmina Dziwnów wydała               100. 424.704,89 zł. Co średnio daje kwotę 14 milionów 364 tys. zł rocznie, przeznaczanych na inwestycję. Z tej kwoty około 54 milionów złotych to środki z Unii Europejskiej pozyskane na realizację zadań inwestycyjnych powstałych na terenie gminy Dziwnów. Do tej kwoty dojdzie w roku 2018  kwota 13 milionów złotych, przewidziana na realizację inwestycji gminnych. Z tej kwoty 3 miliony 400 tys. zł to środki pochodzące z dofinansowania. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że nadwyżka budżetowa w roku 2017  wyniesie około 9 milionów złotych. W roku 2016 nadwyżka wynosiła 3.886.945,54 zł. W budżecie gminy Dziwnów na rok 2018 ujęto nadwyżkę budżetową  w kwocie 3, 6 miliona złotych, pozostała część nadwyżki w pierwszym kwartale 2018 roku zostanie przeznaczona w całości na spłatę kredytów gminy zaciągnięte w bankach. Gminie Dziwnów, wtedy do spłaty pozostaną jedynie obligacje, które są zaciągnięte na bardzo dobrych warunkach od 0,69 do 1, 09 punktu procentowego. Jak wynika z rozstrzygniętych już przetargów,  już dzisiaj gmina ma zagwarantowany na 2018 r. wpływ ze sprzedaży nieruchomości gminnych w kwocie 1,5 miliona zł. Do podpisania aktu notarialnego dojdzie  w dniu 5 stycznia  2018 r.

Warunki, na jakich udało się gminie Dziwnów wyemitować obligacje są bardzo korzystne, w obecnej sytuacji gospodarczej wręcz niemożliwe do uzyskania. Co więcej, trzeba na to spojrzeć w ten sposób, że te pieniądze nie zostały przejedzone na wydatki bieżące, a zainwestowane we wkład własny do realizowanych inwestycji. Można śmiało stwierdzić, że za te 16 mln z obligacji udało się pozyskać co najmniej drugie tyle ze środków Unii Europejskiej.  Wykup został zaplanowany od 2023 r. do 2032, kiedy Gmina zakończy najważniejsze niezbędne inwestycje, by w ten sposób nie obciążać zbytnio budżetu Gminy. Obecnie jesteśmy w ostatnim okresie programowania. To ostatnia szansa na pozyskanie dużych dotacji z UE na inwestycje. Walczymy o wszelkie możliwe środki zewnętrzne, by maksymalnie wykorzystać naszą szansę. Później inwestycje trzeba będzie realizować ze środków własnych, co wpłynie na wyhamowanie inwestycji w kolejnych latach. Co uda się wykonać teraz, to zostanie zrealizowane, a gminy które tego nie zrealizują w tym okresie, zostaną z ręką w nocniku.

A tak na marginesie Gmina Dziwnów od wielu lat, jak i obecnie, ma pozytywną opinię RIO do planowanych i wykonanych budżetów gminy, jak również do wieloletniej prognozy finansowej do roku 2032.  Gmina Dziwnów ma obecnie współczynnik spłaty długu do dochodów 1,96, a dopuszczalny jest 13.  Przedstawiony w  dzienniku Business Insider  ranking opiera się na statystyce i doborze wskaźników. Gmina Dziwnów jest małą gminą. Realizując duże inwestycje, taka gmina jak Dziwnów dobrze wygląda w rankingach Wspólnoty,   a źle dziennika Business Insider. Czy spłata obligacji w wysokości 1.6 miliona złotych rocznie, w latach 2023 do 2032, przy budżecie rocznym ponad 40 milionów złotych, to duża kwota dla gminy Dziwnów? Nie sądzę!

Budżet na 2018 rok to 41 742 000zł po stronie wydatków, dochody przewidziano na poziomie 38 292 000zł. Różnica to część ze wspomnianej nadwyżki budżetowej z tego roku. Do sprzedaży w kolejnych latach gmina Dziwnów ma przygotowane ponad 100 hektarów nieruchomości. Więc obawy o brak wpływów do budżetu z tego tytułu są chybione.

W ostatnim czasie nie brakuje publikacji atakujących Gminę Dziwnów, które najczęściej są obliczone na tanią sensację i zwiększenie oglądalności. Szkoda tylko, że autorzy tych publikacji nie przyjrzą się dokładniej sytuacji finansowej gminy Kamień Pomorski, która tak hojnie opłaca się portalowi Kamieńskie Info. Jak wynika ze sprawozdania finansowego Gminy Kamień Pomorski za pierwsze półrocze 2017 r. zadłużenie gminy na dzień 30 czerwca wynosi 33.915.040, 94 zł, z tego kredyty to ponad 10 milionów złotych, a obligacje to 24.294.000, zł.  W budżecie na 2018 roku Gmina zaplanowała wydatki budżetowe na kwotę 52.070.574, 34 zł, z tego wydatki bieżące to kwota 49.231.8881, 97 zł, z tego na zadania własne 36.265.729 zł. Na inwestycje i zakupy inwestycyjne  Gmina przewidziała zaledwie 2.838.692 zł. Myliłby się ten, który uznał by, że ta kwota zostanie wydana na inwestycje w tym roku.  Z  kwoty tej 1.518.324,48 zł pójdzie na wynagrodzenie wykonawcy dla wykonanej w 2015 roku przebudowy ulic: Dziwnowskiej, Bolesława Chrobrego i Mieszka I. Jak wynika z tego, przebudowę tych ulic wykonano na krechę, bo Burmistrz Kuryłło chciał się pokazać jako wspaniały gospodarz i inwestycję realizował za “nie swoją kasę”. A czyje to były pieniądze, należy się spytać pracowników niektórych spółek gminnych. Podobnie z realizacją  inwestycji było w roku 2016. Tylko w roku 2015 Burmistrz pojechał po bandzie i teraz będzie spłacał swoje zobowiązania wobec spółek. A miało być w Kamieniu Eldorado! Miało być wspaniale. A jak jest, każdy widzi. Za to w Dziwnowie  jest dobry gospodarz i umiejętnie zarządza finansami publicznymi Gminy. A opluwanie go i próba zdyskredytowania go pójdzie na marne. Nie na darmo jest takie przysłowie. “Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada”.

Waldemar Taranowicz

 

 

5 komentarzy na temat: Jak naprawdę wygląda sytuacja finansowa gminy Dziwnów?

 1. Avatar Janusz pisze:

  I to jest rzetelny artykuł, ukazujący całą prawdę o budżecie Dziwnowa. Wypociny redaktorczyka na kamieńskim info są złośliwe i tendencyjne, wiadomo dlaczego. Mieszkańcy gminy Dziwnów wiedzą jaka jest prawda i z pseudo pisarskich wiadomości kamieńskiego info nic sobie nie robią. Burmistrzu, trzymaj tak dalej.

 2. Avatar Janusz biznesu pisze:

  To teraz Pan Taranowicz napisze ile placi mu MOSiK?

 3. Avatar Janusz biznesu pisze:

  Ile Pan Taranowicz otrzymał od Lokalnej Grupy Rybackiej której przewodzi gmina Dziwnów kierowana przez Grzegorza Jóźwiaka (ta wyskakujaca reklama na stronie)??

 4. Avatar Milka pisze:

  Koń by się uśmiał, brawo panie Taranowicz
  “Kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada” ha, ha , ha

 5. Avatar kamienianka pisze:

  To chyba sam pan w nie wpadnie w końcu panie redaktorze
  Nasze przysłowia są mądrością narodu – wszakże

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *