01-05-2016 » Dziwnów, Powiat i region

Międzynarodowy Dzień Ziemi w przedszkolu „Promyk Słońca”

„Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona wśród innych dalekich planet, to dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, więc musi być bardzo zadbany”. „Ziemia to wyspa zielona” – tak dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie śpiewały rozpoczynając uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, która odbyła się dnia 22 kwietnia na sali widowiskowej o godzinie 930. Każda grupa przedszkolna reprezentowała jeden z czterech żywiołów.

Dzieci z grupy IV były ubrane na zielono, a więc symbolizowały żywioł „ziemia”. Grupa Gumisiów reprezentowała „powietrze” – dzieci były ubrane na biało. W czerwonych barwach „ognia” występowała grupa Duszków, a żywioł „woda” w kolorach niebieskich prezentowały dzieci z grup najmłodszych, czyli Misie i Smerfy. Uroczystość składała się z III części: I część – zabawy na sali widowiskowej. II część – rozstrzygnięcie konkursów plastycznego i fotograficznego. III część – zasadzenie krzewów w ogrodzie przedszkolnym.

Bożena Zajączkowska prowadząca uroczystość, witając wszystkich zebranych przypomniała, że Międzynarodowy Dzień Ziemi został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w roku 2009 i jest obecnie obchodzony w 192 krajach. Powitania przerwał pan konserwator Stanisław, który przyniósł list do pani dyrektor Renaty Klimowicz. Koperta była zaadresowana do dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie, a nadawcą była Planeta Ziemia. List zawierał prośbę Ziemi do dzieci. Oto jego treść: Witajcie Dzieci! Piszę do Was, bo mam wiele trosk, o których zapewne wiecie. Wiem, że w chwili obecnej nie możecie zaradzić wielu moim kłopotom, ale wiem też, że jako dorośli ludzie postaracie się coś zmienić. Proszę abyście zastanowili się, co teraz możecie zrobić dla kawałka ziemi wokół siebie, żeby Ziemia, czyli ja, miała powody do radości? Pozdrawiam Was Wasza Ziemia.

Wszyscy obecni przychylili się do tej prośby i… zaczęła się wspólna zabawa przedstawiająca piękno i siłę żywiołów. Nauczycielka Katarzyna Kołakowska, współorganizatorka spotkania zaprosiła wszystkich do obejrzenia filmu pt.: „Cztery żywioły” Eryka Gmurowskiego (film dostępy na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=Y2Q-7Ea3__w). Każda grupa reprezentująca określony żywioł miała za zadanie: przygotować plakat, piosenkę oraz ciekawe informacje opisujące wybrany przez grupę żywioł. Misie oraz Smerfy reprezentujące żywioł wodę przedstawiły plakaty, piosenki „Cztery żywioły”, „Tęcza nad łąką” oraz bardzo ważne informacje o zastosowaniu wody, bez której nie byłoby życia na ziemi. Żywioł „ogień”, czyli dzieci z grupy II zaśpiewały piosenkę „Cztery żywioły”.

Wychowawczyni grupy przybliżyła wszystkim m. in. jak należy obchodzić się z ogniem. Podkreśliła, iż jest on wielką siłą i darem, ale bywa też niebezpieczny. Czerwony plakat „ognia” przy palącym się kominku zrobił wrażenie na wszystkich obecnych. Nauczycielki z grupy III, które przygotowały z Gumisiami informacje o żywiole „powietrze”, przedstawiły scenkę z wiatrakiem, który poruszał białe paski bibuły. Dzieci zaśpiewały piosenkę pt.: „Pokolenie nowe”.

Prezentacje żywiołów zakończyły dzieci z grupy IV z wychowawczynią, która podkreśliła ważność wszystkich żywiołów, skupiając się na Ziemi, na której wszystko się dzieje. Reprezentanci „ziemi” zaśpiewali piosenkę z układem ruchowym pt.: „Moja planeta”. Wszystkie dzieci wzięły udział w zabawie muzyczno – ruchowej „Taniec żywiołów”, rozwiązywały zagadki muzyczne, słowne, oglądowe i wykazały się wiedzą o otaczającym je świecie. Pani dyrektor Renata Klimowicz zaprosiła dzieci oraz wszystkich zebranych do złożenia Deklaracji Przyjaciela Przyrody. Piosenka „Kocham świat” w wykonaniu dzieci z grupy Duszki, zaprosiła wszystkich do ukochania Ziemi i dbania o jej piękno. Na zakończenie I części wszyscy mogli obejrzeć film „Siła i piękno żywiołów” (film dostępny na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=ddqAf9b-AIE).


W II części spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Świat czterech żywiołów” oraz konkursu fotograficznego „Tajemniczy świat przyrody”. Protokół posiedzenia komisji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Świat czterech żywiołów” dla dzieci 3 – 6 letnich z dnia 13.04.2016r. W posiedzeniu komisji udział wzięli:

• przewodnicząca – dyrektor Renata Klimowicz,

• członkowie – przedstawiciele Rady Rodziców: Ilona Kuczyńska, Monika Strzałkowska, Aleksandra Udycz,

• nauczycielki: Agata Lelo, Bożena Zajączkowska.

Na konkurs wpłynęły 32 prace plastyczne z 7 placówek oświatowych w kraju. Komisja konkursowa powołana przez organizatora konkursu pod przewodnictwem dyrektora Renaty Klimowicz oceniając pracę uwzględniała następujące kryteria: – zgodność pracy z tematem konkursu, – pomysłowość i oryginalność, – estetyka wykonania pracy, – samodzielność wykonania pracy. Komisja konkursu wyłoniła zwycięzców, którzy wykonali najciekawsze prace.

W grupie wiekowej 3 – latki:

I miejsce – Laura Kluza – Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie

II miejsce – Maciej Niedworok – Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie

III miejsce – Gabriela Zawadzka – Oddział Przedszkolny w Ruminie

Wyróżnienia:

1. Zofia Piasecka – Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie

2. Lena Bednarczyk – Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie

W grupie wiekowej 4 – latki:

I miejsce – Kacper Markiewicz – Przedszkole Publiczne nr 175 w Warszawie

II miejsce – Kalina Włodarczyk – Przedszkole Publiczne nr 2 w Kamieniu Pomorskim

III miejsce – Lena Majewska – Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie III miejsce – Julia Kuryś – Przedszkole Publiczne nr 2 w Kamieniu Pomorskim

Wyróżnienia:

1. Hanna Michalak – Przedszkole Samorządowe w Starym Mieście

2. Gracjan Nowak – Odział Przedszkolny w Ruminie

W grupie wiekowej 5 – latki:

I miejsce – Amelia Strzałka – Przedszkole Publiczne nr 2 w Kamieniu Pomorskim

I miejsce – Adrian Stria – Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie

II miejsce – Maria Krauze – Niepubliczne Sportowe Przedszkole „Olimpijczyk” w Wałbrzychu II miejsce – Magdalena Sadowska – Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie

III miejsce – Jakub Włodarczyk – Przedszkole Publiczne nr 2 w Kamieniu Pomorskim

Wyróżnienia:

1. Kacper Kubacki – Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie

2. Michał Gralewski – Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie

W grupie wiekowej 6 – latki:

I miejsce – Artur Siomka – Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie

I miejsce – Jan Siomka – Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie

II miejsce – Karina Kalibabka – Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie

III miejsce – Artur Bresler – Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA KOMISJI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO DLA RODZICÓW I DZIECI PT. : „TAJEMNICZY ŚWIAT PRZYRODY”.

Konkurs fotograficzny skierowany był do rodziców i dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie. Na konkurs wpłynęło 19 prac fotograficznych wykonanych przez 13 uczestników.

W dniu 15.04.2016r. komisja w składzie :

1. Renata Klimowicz – przewodnicząca komisji,

2. Krzysztof Zawiliński – członek komisji,

3. Beata Arczyńska – członek komisji,

4. Izabela Łyjak – członek komisji,

5. Beata Kosmała – członek komisji,

wyłoniła zwycięzców konkursu, którzy wykonali najciekawsze prace:

I miejsce – Marcin i Laura Kluza

I miejsce – Justyna i Zofia Hołdyńskie

II miejsce – Monika Krużel – Wieczorek i Izabela Wieczorek

II miejsce – Monika i Marcel Strzałkowscy II miejsce – Aneta i Mateusz Około – Kułak

III miejsce – Monika i Kacper Strzałkowscy

III miejsce – Urszula Januszkiewicz i Michał Gralewski

Inspektor do spraw estetyzacji i zieleni miejskiej Pan Piotr Roczniak dla wszystkich grup – „żywiołów” przygotował krzewy, które dzieci posadziły na przedszkolnym podwórku. „Woda, ogień, powietrze i ziemia” (krzewy), znalazły swoje miejsce i opiekunów wśród naszych przedszkolaków.

Uroczystość zintegrowała całą społeczność przedszkolną. Dzieci wykazały się znajomością w zakresie dobrobytu planety i całego życia na niej. Miały okazję do wzbogacenia swojej ekologicznej wiedzy oraz do utrwalenia właściwego zachowania na łonie natury. Każde takie spotkanie to okazja do uwrażliwienia najmłodszego pokolenia na ochronę klimatu i promowania postaw ekologicznych, bo tak jak mówią słowa piosenki: „Nie warto mieszkać na Marsie, nie warto mieszkać na Wenus, na Ziemi jest życie ciekawsze powtarzam to każdemu.”

Z pozdrowieniami dla sympatyków Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie

Bożena Zajączkowska i Agata Lelo

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *