29-06-2016 » Dziwnów, Powiat i region

Dziwnowska Turystyka Edukacyjna

Zwiedzając wzdłuż i wszerz Dziwnów i gminę dziwnowską można się zrelaksować, dobrze bawić oraz wyedukować. Moją uwagę na walory tej gminy zwrócił wiele lat temu redaktor Marian Klasik z portalu ikamień. Natomiast ja tylko zagłębiłem się w to, co Pan Klasik pobieżnie zaprezentował. Pobieżnie, ale na tyle skutecznie, by te dziwnowskie “ciekawostki” uznać za warte obejrzenia, zwiedzenia i zapamiętania. Na pierwszy ogień polecam  most zwodzony w Dziwnowie usytuowany nad cieśniną Dziwna, który jest łącznikiem  DW 102 części lądowej miasta z częścią tego miasta, usytuowaną na Wyspie Wolin. Most ten ma swoją historię, w tym filmową, bo tu na nim kręcono też jeden z odcinków serialu “Czterej pancerni i pies”. Warto to przypomnieć i taką informację wyeksponować nieopodal tego mostu, jako ciekawostkę  i element turystycznej atrakcji. Wartą przypomnienia jest historia Batalionu Szturmowego JW 4101 w Dziwnowie. Ludzie odchodzą, ale historia i legenda zostaje, i tą trzeba pielęgnować oraz przekazywać potomnym . Znów rośnie zainteresowanie, zwłaszcza wśród młodych ludzi, wojskowymi Jednostkami Specjalnymi, a trzeba przyznać, że Batalion ten był markowym produktem  made in Poland epoki “Układu Warszawskiego”.

Współczesny Dziwnów ma też “produkty”, które potrafią przyciągnąć turystę i wspomóc rozwinąć tego turysty horyzonty myślowe w zakresie edukacji np. transportowo – kolejowej w Dziwnowskim Parku Miniatur i Kolejek, gdzie bawiąc, można się edukować. Mało kto wie, ale w Dziwnowie jest zlokalizowana stocznia, gdzie buduje się i montuje kutry rybackie. Gdyby udało się w Dziwnowie  zorganizować muzeum morskie, muzeum o tematyce marynistycznej, ale przede wszystkim rybackiej, czynne cały rok, ale z takim systemem godzin otwarcia, by nie zarżnąć finansowo administratora – właściciela, to byłby przysłowiowy strzał w “10”. Trzeba bowiem przyznać, że wiele wartych pokazywania i prezentacji eksponatów jest rozrzuconych w kilku różnych miejscach, gdyż znajdują się w rękach różnych kolekcjonerów, posiadaczy czy zbieraczy. Faktem niezaprzeczalnym jest to, że samo miasto Dziwnów i Dziwnów jako gmina już mają swoją markę i niemałą ma w tym zasługę obecny Burmistrz Dziwnowa Pan Grzegorz Jóźwiak. Obecny Dziwnów to już nie jest zapyziała rybacka wioska. Dziwnów to piękne miasteczko z tendencją dalszego rozwoju.

Rozwijający się ruch turystyczny z jego ukierunkowaniem na polskie Morze Bałtyckie dobrze wróży przyszłości i dynamicznemu rozwojowi tego miasta i gminy. Warto też nie zapominać o całorocznych walorach uzdrowiskowych tej gminy. Teraz, kiedy jest szansa na zakończenie “leczenia i kuracji” syntetycznymi parafarmaceutykami, tak nachalnie wciskanymi do rąk Polaków, to wprowadzenie w życie nowego pojęcia “Dziwnowska Turystyka Uzdrowiskowa” może przynieść , tej gminie, napływ weekendowych kuracjuszy spragnionych wyciszenia się, uspokojenia skołatanych nerwów i “inhalacji” naturalnym jodem. Te walory już doceniają chętnie tu przybywający turyści i kuracjusze z południowej części Polski, a szczególnie z miast, gdzie są dni w tych miastach, w których można powiesić w powietrzu przysłowiową “siekierę”, a otaczająca atmosfera wypełniająca ulice dzielnic tych miast zawiera prawie całą tablicę Mendelejewa. Taki stan rzeczy,  np. tylko w Krakowie trwa wiele dni, więc dzieci chorują tam coraz częściej na niedrożność górnych dróg oddechowych.  Dlatego też, zmiana otoczenia choćby czasowa, może być sposobem na różne dolegliwości wśród dzieci i młodzieży z południa Polski. Zainteresowanie jest, ale potrzebny jest stosowny Program dla realizacji takiego zainteresowania. Tutaj widzę pole do działania dla Pana Burmistrza Grzegorza Jóźwiaka  oraz Rektora Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który prowadzi różne analizy i badania, a więc i ma już ogląd sprawy, której realizacja tylko w Dziwnowie  może przynieść rocznie kilka milionów złotych czystego zysku dla samorządowej kasy. A więc gra warta przysłowiowej świeczki. Teraz myślę, że Pan redaktor Marian Klasik w nawiązaniu do tej publikacji “dołoży się” z pomysłami na prezentację walorów historycznych gminy Dziwnów. Warto pokazać  Dziwnów od strony dawno zapomnianej, tak by przybliżyć  potomnym walory tego miasta, które być może w nieodległej przyszłości stanie się stolicą  ……… powiatu. Nie da się wykluczyć takiego scenariusza wobec dobrze widocznego faktu, jakim jest jazda gołym tyłkiem po nieheblowanej desce obecnych włodarzy stolicy kamieńskiego powiatu. Komu Ci ludzie chcą zrobić na złość, tego nie wiem, ale robi się coraz ciekawiej, a dodając do tego dictum wypłatę zasądzonych obecnie i w przyszłości wysokich odszkodowań krewnym ofiar tragicznego pożaru obiektu, zlokalizowanego przy ulicy Wolińskiej 7 w Kamieniu Pomorskim, to “odpychając” i zniechęcając potencjalnych inwestorów, obecna stolica powiatu wraz z długami i zasądzonymi odszkodowaniami, popłynie w niesławną przeszłość. Teraz Dziwnów ma czas, by się dobrze przygotować do objęcia obowiązków stolicy powiatu, co tylko stronom, czytaj miastu, gminie i powiatowi, wyjdzie na dobre. Przynajmniej ja tak uważam.

Michał Andrzej Ratajczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *