23-07-2017 » Dziwnów, Powiat i region

Dziwnów zaprasza do parku zdrojowego

W letniej, typowo wakacyjnej formule, zastał w sobotę 22 lipca oficjalnie otwarty Park Zdrojowy (położony przy ulicy Kpr. Koniecznego). Miejsce, które mieszkańcom i gościom Dziwnowa jest znane od lat, dzięki trwającej od wiosny rewitalizacji, nabrało całkowicie nowego kształtu. Dotychczasowe ścieżki spacerowe zostały zastąpione ułożonymi ze specjalnych płyt chodnikami, tworząc razem z ustawionymi wzdłuż nich latarniami i ławkami, stylowe alejki.

Całość uzupełniają altany, które nawiązując kształtem do swoich pierwowzorów z początku XX wieku, są znaczącym wyróżnikiem nowej odsłony parku. Na tym jednak nie koniec. W obszarze parku powstał również największy w gminie plac zabaw dla dzieci, który uzupełniony funkcjonującym już kilku lat zespołem boisk „Orlik”, tworzy z tej części parku nie tylko miejsce wypoczynku, ale też rekreacji.

Mam nadzieję, że nowa odsłona parku przypadnie do gustu nie tylko mieszkańcom, ale też licznie nas odwiedzającym turystom. Mam tu też na uwadze naszych najmłodszych, z myślą o których powstał ten kolorowy plac zabaw. Dodam, że w obszarze szeroko rozumianej gminnej zieleni czekają nas kolejne inwestycje i z całą pewnością na tej jednej rewitalizacji się nie skończy – powiedział Burmistrz Dziwnowa, Grzegorz Jóźwiak, dodając – dziękując sołectwu Dziwnowa Dolnego za wsparcie tej inicjatywy i pomoc w jej realizacji, chciałbym jeszcze wspomnieć o zmarłym przed tygodniem Mieczysławie Beyerze, który był mocno zaangażowany w prace nad nowym kształtem parku.
Oficjalnego otwarcia Parku Zdrojowego dokonały dzieci, na które zaraz potem czekały przygotowane przez animatora gry i zabawy. Można też było spróbować specjałów z grilla, dla najmłodszych nie zabrakło słodkości, a o atmosferę letniej zabawy zadbał DJ, serwujący typowo wakacyjne rytmy.

Podczas uroczystości otwarcia parku, przybliżono również rys historyczny tego miejsca, co wzbudziło zainteresowanie szczególnie wśród mieszkańców miasta. Część z nich o „zdrojowej historii” Dziwnowa usłyszała po raz pierwszy, a to właśnie w sanatoryjnej przeszłości miasta należy szukać nazwy – PARK ZDROJOWY.

Pod koniec XIX (około 1885 roku, niektóre źródła podają, że kilka lat później) wieku zostały tu odkryte źródła solankowe i jodowo bromowe. M.in. za ich sprawą powstał na terenie Dziwnowa ZAKŁAD SOLANKOWY

i SANATORIUM (słynny Kurhaus otwarty w 1890 roku), które zaczęły ściągać do Dziwnowa osoby zainteresowane nie tylko wypoczynkiem, ale też leczeniem. W 1895 roku zostało w Dziwnowie otwarte kąpielisko solankowe (w 1896 roku uruchomiono tzw. drugi odwiert). W tym samym roku tj. 1896 Dziwnów został wpisany na listę sanatoriów solankowych Cesarstwa Niemieckiego. Miało to istotny wpływ na dalszą rozbudowę całej miejscowości.

Obok domów wypoczynkowych, zaczęły powstawać pensjonaty i hotele oraz szereg innych budynków wielofunkcyjnych o bardzo zróżnicowanym przeznaczeniu. Pojawiły się również szlaki spacerowe, powstała promenada i składający się z kilku części park. Jego częścią był właśnie uroczyście dzisiaj otwarty (po rewitalizacji) Park Zdrojowy

I choć dzisiaj Dziwnów nie jest klasycznym uzdrowiskiem, to z uwagi na bardzo piękną kartę w historii miasta z tym związaną i wciąż istniejące ślady owych „uzdrowiskowych czasów”, m.in. ten park, noszący w owym czasie (koniec XIX i pierwsza połowa XX wieku) nazwę Zdrojowy/Kuracyjny, także i obecnie, po rewitalizacji, wraca do swojej pierwotnej nazwy.

 

Krzysztof Zawiliński

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *