16-07-2016 » Dziwnów, Powiat i region

Dzień Grecki w Dziwnowie

Dziś w sobotę 16 lipca jest obchodzony w Dziwnowie Dzień Grecki. Dzień ten jest również  przypomnieniem minionych wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w Dziwnowie. Uroczystość jest upamiętnieniem utworzenia przez Wojsko Polskie tajnego szpitala oznaczonego symbolem „250”. W lipcu 1949 roku przybył tu ze Świnoujścia pierwszy transport rannych Greków, członków komunistycznej Armii Demokratycznej. Dzięki funkcjonowaniu szpitala, Polakom udało się uratować kilka tysięcy Greków. Zgodnie z tradycją, uroczystość rozpoczęła się przy pomniku pamięci Greków w koszarach Jednostki Wojskowej 5018 o godz.16:30. Dokładnie w tym miejscu, gdzie pod koniec lat 40-stych ubiegłego wieku, trafili do szpitala wojskowego ranni w wojnie domowej Grecy. To właśnie w nim udzielano im fachowej opieki medycznej. Przy pomniku w dowód pamięci zostały złożone wiązanki kwiatów. Minutą ciszy uczczono pamięć tych greków, którzy tu umarli i zostali w Dziwnowie już na zawsze. Kwiaty zostały złożone przez władze Gminny Dziwnów, przedstawicieli jednostki wojskowej i zaproszonych gości, jak i potomków wyleczonych Greków.
Następnie o godzinie 17:30 uroczystość przeniesiono na ulicę Parkową w Dziwnowie, pod obelisk z pamiątkową tablicą, poświęconą przyjaźni polsko-greckiej. Pod obeliskiem upamiętniającym pobyt Greków w Dziwnowie złożono również wiązanki kwiatów.

W swoim wystąpieniu burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak mówił m.in. o tym, że obchodami Dnia Greckiego upamiętniamy ludzi, nie zaś ich poglądy polityczne czy przekonania. Wspomniał także o tym, iż te tragiczne wydarzenia splotły Dziwnów i Grecję trwałym, historycznym węzłem. Przedstawiciel społeczności greckiej mówił zaś o tym, że Dziwnów zagościł w ich pamięci na stałe i tam gdzie spoczywa choćby jeden grek, spoczywa też kawałek Grecji.

Po części oficjalnej na Wybrzeżu Kościuszkowskim (Marina Sezonowa) o godz. 18.00 odbył się koncert greckiego zespołu “Angelo Wangelisa”. Koncert wysłuchało wielu mieszkańców Dziwnowa i turystów. Skoczne melodie greckie, żywiołowy tanieć w wykonaniu greków był dla wielu z nich wielką atrakcją.

W.T.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *