08-05-2018 » Dziwnów, Powiat i region

08.05.2018 – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Święto zainicjowane zostało natomiast przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – obchodzone jest każdego roku w dniu 8 maja

Świętowanie często ma formę Tygodnia Bibliotek. W bibliotekach w całym kraju odbywają się różne imprezy: spotkania autorskie, wspólne czytanie, konkursy czytelnicze, spektakle teatralne, kiermasze książek, pasowanie na czytelnika najmłodszych sympatyków bibliotek.

Bibliotekarze mają szczególne zasługi w zakresie popularyzowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych, propagowania kultury w swoich środowiskach miejskich, wiejskich – w których niejednokrotnie sa jedynymi tego typu ośrodkami. Organizują specjalne zajęcia biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów szkół, przebierają się za bohaterów bajek, organizują wystawy tematyczne, plastyczne ect.
Również promocja legalnych źródeł kultury – i korzystania z nich – zapewne może się znaleźć w kręgu zainteresowań środowiska bibliotekarzy.

Miejska Biblioteka Publiczna im. E. zakrzewskiej w okresie „Tygodnia Bibliotek” ma zaoferowania swoim użytkownikom ciekawy program:

-11 maja w piątek o godz. 8.30 Młodzież ma zorganizowane Spotkanie Autorskie z Podróżnikiem Piotrem kowalczykiem – „Świat wokół nas”.

– 11 maja w piątek o godz. 10.45 z Panem Piotrem Kowalczykiem spotkają się uczniowie klas III-VII i podążą „Śladami Stasia i Nel”.

– 18 maja w piątek o godz. 17.00 w bibliotece w Dziwnowie odbędzie się Spotkanie Autorskie Pawła Sołtysa – dziennikarza ekonomicznego, związany m.in. z Programem III Polskiego Radia… muzyk, autor piosenek. Jako Pablopavo wydał kilkanaście płyt, zagrał około tysiąca koncertów. Studiował rusycystykę, ale studiów nie ukończył. Jego opowiadania ukazywały się w „Lampie”, „Ricie Baum”, „Studium”. Jego prozatorski debiut Mikrotyki otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego oraz nominację do Paszportów Polityki 2017.

– 24 maja w czwartek o godz. 12.30 Bibliotekarki wraz z Teatrem „TAK” z Radomia udadzą się do Przedszkola „Promyk Słońca” ze spektaklem „ O Pchle co manier nie miała” – 45 minut świetnej zabawy z pięcioma postaciami i elementami języka angielskiego. W spektaklu wezmą udział dzieci ze szkolnej świetlicy J.

– w najbliższym czasie zostanie ustalony termin „Pasowania na Czytelnika” dzieci z przedszkola, które już w tym roku staną się jego Absolwentami.

– MBP w Dziwnowie i Filia w Dziwnówku zapraszają na „Kiermasz książki za złotówkę”, rozdajemy „podręczniki za darmo”.

– W tym roku nasza biblioteka obchodzi swoje 70-lecie i z tej okazji zapraszamy do oglądania ciekawej wystawy poświęconej całemu okresowi naszego istnienia, oraz pamiątkowych kronik i albumów.

Zapraszamy na naszą stronę internetową : www.bibliotekadziwnow.pl i naszego FB.

My Bibliotekarze z Dziwnowa składamy naszym Koleżankom i Kolegom – najserdeczniejsze życzenia z okazji Wspaniałego – choć przez wielu zapomnianego Święta J.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *