06-01-2019 » Powiat i region, Wolin

„Ze sztuką karate ku wartościom w życiu”…

3 stycznia br. na zaproszenie Dyrektora Społecznej Szkoły Podstawowej w Ładzinie Pani Zofii Mimier, do tej placówki przybył trener z Polskiego Związku Karate, Andrzej Jędrzejewski. Celem wizyty było przeprowadzenie z wszystkimi dziećmi w szkole, w podziale na grupy wiekowe, Warsztatów Rozwoju Osobistego nazwanych. „Ze sztuką karate ku wartościom w życiu”.

Program warsztatów powstał przy udziale Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Uniwersytetu Humanistyczno – Społecznego SWPS w Poznaniu i opiera się na założeniu rozmów z dziećmi na temat tego co jest dla nich ważne w życiu oraz podkreślenia priorytetowego w sztukach walki szacunku dla drugiego człowieka, jak i umiejętności formułowania takiej hierarchii wartości która nie krzywdzi innych ludzi.

Program warsztatów opiera się także na nauce kilku elementów sztuki karate, jiu – jitsu oraz chińskiego tai – chi, który ma zachęcić dzieci i młodzież do treningu w klubach specjalizujących się w sztukach walki ze zwróceniem szczególnej uwagi na głęboko humanistyczne i wychowawcze wartości tradycyjnych sztuk walki.

Mam okazję prowadzić warsztaty tego typu z uczniami z całego kraju, które przyjeżdżają do Domu Wczasów Dziecięcych zarówno do Międzyzdrojów, jak i Wisełki.

Dzieci, które dziś uczestniczyły w zajęciach, wykazały się odwagą w formułowaniu opinii własnych, potrzebą poznania innych oraz aktywnością.

Cieszę się z naszego spotkania i możliwości przekazania dzieciom z Ładzina i okolic, kilku, mam nadzieję przydatnych w życiu umiejętności,” – powiedział po przeprowadzonych zajęciach trener A. Jędrzejewski.

Zaprosił grupy zorganizowane do placówki oświatowej jaką jest Domu Wczasów Dziecięcych (DWD) w Międzyzdrojach oraz w Wisełce.

W programach pobytów zawsze są przygotowane zajęcia karate i innych sztuk walki. Uczniowie naszej szkoły byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w zajęciach. Od zaraz zaczęli stosować omówione zasady np. nie poddawaj się, nie rezygnuj, okazuj szacunek drugiemu. Utrwalali pokazane ćwiczenia i już nie mogą doczekać się kolejnego spotkania.

Społeczna Szkoła Podstawowa w Ładzinie prowadzona jest przez Stowarzyszenie Rozwoju Wiosek Wyspy Wolin, którego prezesem jest Pani Teresa Krzyszczak – Wilkowiecka. Obecnie w szkole uczy się 60 uczniów w klasach I – VIII oraz 36 dzieci uczęszczających do Przedszkola „Zielony listek” oraz tzw. „Zerówki” czyli dzieci sześcioletnich.

Wiesława Rajnerowicz – wychowawczyni klasy VI/Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *