23-09-2018 » Powiat i region, Wolin

Udane dożynki Gminy Wolin w podwolińskiej Lasce

W sobotę, 22 września 2018 r., mszą św. dziękczynną w niewielkiej miejscowości Laska, rozpoczęły się Dożynki Gminy Wolin. Gmina to powierzchnia 327,4 km² i ponad 12 tysięcy mieszkańców, na które składa się 30. sołectw i zarazem pięciu wielkich gospodarzy – rolników, którzy gospodarują na ponad 500 ha ziemi, a także ponad 500. gospodarzy z zasobem co najmniej jednego hektara ziemi.

Sołectwo Laska, której trzecią kadencję sołtysem jest pan Franciszek Jamrożek, zamieszkuje około 170 mieszkańców. I jak dodaje pan Franciszek, mieszkańców i budynków z każdym rokiem przybywa.

Burmistrz Eugeniusz Jasiewicz podkreślił, że tegoroczne żniwa były bardzo trudne, lecz jak tradycja każe, by podziękować rolnikom za ich trud i ich zawsze oczekiwane zbiory, zorganizowano tradycyjne dożynki.

Starostami tegorocznego gminnego święta plonów byli Zbigniew Rutkowski i Anna Motyl, którzy są mieszkańcami Laski.

Po mszy św., barwny korowód złożony z przepięknie wykonanych wieńców, przeszedł przez wieś, by w trakcie zaprosić wszystkich do wesołej zabawy i ucztowania. Trzeba przyznać, że misterna praca przy wykonaniu okazałych wieńców, bardzo się opłaciła, bowiem wszyscy z podziwem patrzyli na nie przywołując ich piękno i chwaląc osoby, które je wykonały.

Podobnie stoiska, które przygotowało kilka sołectw zachęcały do ich odzwiedzania i skosztowania wspaniałości jadła i przeróżnych napojów. Oczywiście domowego wyrobu.

Na scenie co rusz pojawiali się kolejni wykonawcy, którzy swym wesołym śpiewem i muzyką umilali wszystkim „dożynkowiczom” czas.

Jury, w którym znalazł się również specjalny gość, wicemarszałek naszego województwa, Jarosław Rzepa, miało za zadanie wybrać najlepsze z najlepiej wykonanych wieńców oraz najciekawsze stoiska. Jak się okazało, wybór był piekielnie trudny, bowiem wszystkim wieńcom i wszystkim stoiskom niewątpliwie należały się specjalne wyróżnienia. Ostatecznie za najlepszy wieniec uznano ten z Sołectwa Zagórza (w ubiegłym roku była to druga lokata). Drugie miejsce przyznano Sołectwu  Skoszewo (w minionym roku zwycięzca), zaś trzecie, Sołectwu Laska.

Wśród stoisk wygrało to przygotowane przez Sołectwo Laska, które wyprzedziło (lecz nieznacznie) Sołectwo Recław oraz Sołectwo Skoszewo.

Na scenie w trakcie tego Święta Plonów pojawiło kilka zespołów, w tym: „Czerwona Róża”, „Wolinianki”, „Perełki Wisełki”, jak i „Ostromice Kapela” pod wodzą niestrudzonego muzyka i kompozytora, Ryszarda Mierzickiego. Na scenie pojawiły się i prezentowały również „Stuchowianki” ze Stuchowa oraz niedawno powstały barwny i uśmiechnięty żeński zespół z Domysłowa.

Gwiazdą wieczoru był duet „Akord Music”, powstały w roku 1995 w Odolanowie, którego słuchało wiele osób bawiących się w radosnych w tanach, oczywiście pod chmurką.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *