Wiadomości Sport Polityka Katalog firm i instytucji Ogłoszenia drobne Kontakt

DSCF2765O tym, że podczas remontu mostu w Dziwnowie może dojść do jego całkowitego zamknięcia mówiło się już od dawna. Burmistrz Dziwnowa popierany przez władze powiatu robił co możliwe, by nie dopuścić do zamknięcia mostu. Ale Burmistrz swoje, a Zarząd Dróg Wojewódzkich województwa zachodniopomorskiego swoje.

Przez cały sezon most w Dziwnowie jest remontowany. W rezultacie ruch przez most mógł się odbywać wahadłowo po jednym pasie jezdni. Powodowało to ogromne korki i poważne utrudnienia ruchu. We wrześniu mieszkańców Dziwnowa i uczestników ruchu na drodze wojewódzkiej w jej przebiegu przez Dziwnów czekają jeszcze większe kłopoty. Jak wynika z artykułów, zamieszczonych we wtorek 28 sierpnia 2012 r w Głosie Szczecińskim i Kurierze, we wrześniu czekają wszystkich dni, kiedy most będzie całkowicie zamknięty dla ruchu. Wiązać się to ma z koniecznością remontu części ruchomej (podnoszonej) mostu - wymiana mechanizmu podnoszącego most na hydrauliczny. Jak przekazał dziennikarzom, z Głosu, Bogdan Krawczyk, dyrektor ZZDW w Koszalinie, ustalane są obecnie konkretne terminy wyłączenia mostu z ruchu. W kontrakcie mamy wpisane dwa zamknięcia na okres 3-5 dni. Do piątku 31 sierpnia do Burmistrza Dziwnowa nie wpłynęła żadna informacja o terminie i czasokresie zamknięcia mostu. Przekazano tylko informację, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie, w tej sprawie, na którym zapadną ostateczne decyzje.
Przez cały wrzesień będzie zablokowana żegluga przez most. Most będzie przez cały miesiąc zamknięty dla jednostek pływających – przęsło zwodzone nie będzie podnoszone.
Inwestorem remontu mostu jest Urząd Marszałkowski. Niestety zarówno podczas przygotowania tej inwestycji urzędnicy z ZZDW w Koszalinie nie wzięli pod uwagę, że jedyny most w promieniu 20 km remontowany w środku sezonu spowoduje gigantyczne korki i poważne utrudnienia ruchu. Nie pomyślano również o zorganizowaniu przeprawy zastępczej. Wiele lat temu podczas budowy mostu, taką przeprawę zorganizowano. Obok budowanego mostu zbudowano przeprawę po moście pontonowym, ustawionym przez wojsko. Z artykułu w Głosie Szczecińskim wynika, że „wcześniej brano też pod uwagę zmontowanie mostu pontonowego. Ale wojsko za taką usługę chciało skasować około 3 milionów złotych”. Trudno mi w tym miejscu nie parsknąć śmiechem. Tak się składa, że na ustawianiu i utrzymaniu mostów pontonowych znam się trochę i ni jak mi nie wychodzi tak wysoki koszt ustawienia i utrzymania przeprawy pontonowej. Tym bardziej, że most pontonowy służyłby społeczności lokalnej, zabezpieczałby je bezpieczeństwo i umożliwiał połączenie obu brzegów cieśniny Dziwna. Zamknięcie całkowite mostu to ogromne kłopoty dla okolicznych mieszkańców, którzy na co dzień korzystają  z mostu w Dziwnowie. Utrudniona możliwość dotarcia do szkoły, do pracy, do urzędu, sklepów. Wydłużony czas dojazdu karetki pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, radiowozów policyjnych czy straży miejskiej. Komuś zabrakło wyobraźni. Podejmowanych w sprawie remontu mostu decyzji nie konsultowano z władzami Gminy. Wystarczyłoby zwrócić się w tej sprawie z odpowiednim wnioskiem do Ministra  Obrony Narodowej. Na miejscu w Dziwnowie stacjonuje jednostka saperów, która ma na wyposażeniu park pontonowy i jest w stanie postawić na Dziwnej most pontonowy i go utrzymać. Realizację tego zadania można było połączyć z programem szkolenia dla żołnierzy, co obniżyłoby znacznie koszt tego przedsięwzięcia. A Minister Obrony Narodowej jest władny do podjęcia decyzji o nieodpłatnym ustawieniu takiego mostu. Wystarczyło tylko trochę starań, wystarczyło tylko chcieć. Wątpię, by Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie zwrócił się do Ministra w tej sprawie. Jest już późno, ale lepiej późno niż wcale. Nasza redakcja skierowała do Ministra Obrony Narodowej list zadając w nim pytanie w tej sprawie. Poprosiliśmy również Pana Ministra o rozważenie możliwości uruchomienia takiej przeprawy na okres niezbędny do remontu przęsła zwodzonego. Poniżej publikujemy w całości list skierowany do Ministra.


Waldemar Taranowicz

                                                                                                                                                           Dziwnów 29.08.2012
Redakcja gazety Pomorzanin
Redakcja portalu "echokamienia.pl
Dziwnów ul Dziwna 9c/4
72-420 Dziwnów
Redaktor Naczelny Waldemar Taranowicz
                                                             
                                                                  Tomasz Siemoniak
                                                                  Minister Obrony Narodowej
                                                                  ul. Klonowa 1;
                                                                  00-909 WARSZAWA
                                                                  do rąk własnych
                                          
Szanowny Panie Ministrze
W załączeniu przesyłam Panu kopie artykułów prasowych jakie ukazały się 28 sierpnia 2012r w Głosie Szczecińskim i Kurierze Szczecińskim. W artykułach tych jest mowa o zamknięciu mostu zwodzonego w Dziwnowie. Z treści artykuł z Głosu Szczecińskiego wynika, że Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie zwrócił się do "wojsko" (pisownia w oryginale) "Ale wojsko za tą usługę chciało skasować około 3 milionów złotych".
Na podstawie prawa prasowego proszę o udzielenie mi odpowiedzi na kilka nasuwających sie po lekturze tych artykułów pytań.
1 Czy Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie (województwo Zachodniopomorskie) zwracał się do Pana Ministra z wnioskiem o budowę tymczasowej przeprawy pontonowej na rzece Dziwna w Dziwnowie  przez Jednostkę 5018 zlokalizowaną w Dziwnowie. Nadmieniam, że Jednostka 5018 w Dziwnowie ma na swoim wyposażeniu niezbędny do tego celu park pontonowy.?
2 Czy podawane w artykule kwoty opłat za ustawienia mostu pontonowego są realnie i skąd wynika ich wysokość? Czy stosowanie opłatności w takiej sprawie jak zabezpieczenie na czas remontu przeprawy przez rzekę jest zasadne i moralne w przypadku kiedy przeprawa służy społeczeństwu i zabezpiecza ich żywotne potrzeby? 
3 Czy widzi Pan Minister możliwość w ramach "ćwiczeń" bezpłatne ustawienie w miesiącu wrześniu 2012r od  2 do 3 razy (na okres od 2 do 5 dni) mostu pontonowego umożliwiającego ruch kołowy w ciągu drogi wojewódzkiej przez rzekę Dziwną w Dziwnowie?
4 Wojsko Polskie realizuje misje woskowe poza granicami kraju. Na ten cel idą środki budżetu państwa. Realizuje też (choćby w tym roku) różne zadania takie jak budowa tymczasowych mostów, w miejsce  zerwanych podczas klęsk żywiołowych w różnych miejscach w kraju. Czy społeczeństwo  powiatu kamieńskiego i gminy Dziwnów jest gorsze od innych? Jestem emerytowanym oficerem- saperem z wykształcenia. Wiem, że ustawienie mostu pontonowego jest możliwe i nie kosztuje 3 milionów o których mowa w cytowanym artykule. Czy Pan jako Minister Obrony Narodowej może podjąć decyzję w tej sprawie i wyrazić zgodę na bezpłatne ustawienie mostu pontonowego umożliwiającego ruch kołowy przez rzekę Dziwną na okres niezbędny do przeprowadzenia remontu mostu zwodzonego w Dziwnowie?
Panie Ministrze
Jako przedstawiciel lokalnej prasy, przedstawiciel społeczności powiatu kamieńskiego a w szczególności mieszkańców gminy Dziwnów zwracam się do Pana Ministra z prośbą o rozważenie możliwości - w ramach wyjątku- ustawienia mostu pontonowego w Dziwnowie.     W Dziwnowie stacjonuje jednostka mająca potrzebny do tego celu park pontonowy na wyposażeniu. Most ten służyć będzie społeczności lokalnej w tym żołnierzom tej jednostki. Brak stałego połączenia stanowi paraliż ruchu na drodze wojewódzkiej biegnącej przez Dziwnów. Niesie duże zagrożenia bezpieczeństwa życia i zdrowia tej społeczności. Karetka pogotowia, straż pożarna zmuszona będzie do pokonania znacznych odległości (ponad 50 km) by dotrzeć do potrzebują pomocy. Most to jedyna droga do szkoły dla dzieci z osiedla zlokalizowanego koło jednostki (dzieci żołnierzy) i dzieci z Międzywodzia. Dla wielu dorosłych to droga do pracy, urzędów, sklepów itp.
Czy za brak zabezpieczenia przeprawy przez rzekę mają odpowiadać mieszkańcy gminy i powiatu? Czy ich bezpieczeństwo i potrzeby się nie liczą? W imieniu społeczności lokalnej proszę Pana Ministra o podjęcie szybkiej i pozytywnej dla społeczności decyzji


                            Redaktor Naczelny gazety Pomorzanin i portalu echokamienia.pl
                                                                 Waldemar Taranowicz

DSCF2761DSCF2762DSCF2763DSCF2766DSCF2767DSCF2768DSCF2771most_dziwnw__1most_dziwnw__2

Reklama

2015-09-03-medica.png Golf Country Club Prywatny Gabinet Stomatologiczny PGK Kamień Pomorski Glok Usługi pogrzebowe WASYLÓW Alarmy  Raj EwyKsięgarnia KaspioProdukty z Niemiec Zur Bud       Centrum BHP     

  • WAPNICA - nowa propozycja

    WAPNICA - nowa propozycja

    Wapnica (przez wiele, wiele lat nazywała się - Kalkofen) - obecnie jest niewielką zachodniopomorską wsią letniskową. Leży nad jeziorem Wicko Wielkie (zakamarek Zalewu Szczecińskiego), niedaleko Międzyzdrojów (powiat Kamień Pomorski) na wyspie Wolin (53°52'50"N…

    Więcej

  • Wszystkie wiadomości w dziale: Inne
Reklama
Reklama