Wiadomości Sport Polityka Katalog firm i instytucji Ogłoszenia drobne Kontakt

P1300507W miniony piątek w godzinach popołudniowych odbył się I Festyn Dominikański w okolicach budynku zwanego przez miejscowych dworkiem von Kleista zorganizowanego przez miejscowy TBS czyli Towarzystwo Budownictwa Społecznego, który prowadzi od lat pani Renata Bielaszewska – Mamzer. Właśnie kamieński TBS przygotowuje się do realizacji dużego zadania jakim będzie projekt rewitalizacji XIX wiecznych kamienic i odtworzenie historycznej zabudowy Kamienia Pomorskiego w ramach inicjatywy „JESSICA”.

W ramach tegoż projektu wykonanego przez byłego mieszkańca Kamienia Pomorskiego architekta Zbigniewa Kaczmarka, powstanie kompleks kamienic mieszkalno – usługowych, w tym siedziba Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej oraz parking naziemny. Zaprojektowana powierzchnia obejmuje około 3.0000 m kwadratowych co daje w sumie dziewięć lokali usługowych, muzeum oraz 34 mieszkania na dwóch kondygnacjach. Wspomniany parking został zaplanowany na 58 pojazdów. Całość według wcześniejszych ustaleń ma powstać do pierwszej połowy roku 2015.
Podczas jego trwania liczni mieszkańcy Kamienia Pomorskiego, kuracjusze i gościa tego miasta mieli sposobność popróbować potrwa wykonanych według starych receptur, pokosztować piwa dominikańskiego i wielu innych. Bez wątpienia hitem tego popołudnia była Kapsuła Czasu do której każdy mógł włożyć coś pamiątkowego, po czym została ona zamknięta i złożona na wieki w jednym z miejsc obok dworku. Na pewno było to wydarzenie bez precedensu, bo jak powiadają zaciekawieni, będzie to bez wątpienia znakomitą sprawą, bowiem kiedy nasi potomkowie po X – latach otworzą ową Kapsułę, dowiedzą się coś więcej o nas, o Kamieniu Pomorskim, o naszych pamiątkach.
Podczas festynu, który zakończył się około 19:00, czyli tuż przed rozpoczęciem ostatniego, jedenastego koncertu w ramach 49. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w miejscowej Katedrze, można było również posłuchać muzyki ze średniowiecza w wykonaniu zespołów „Kantiga” i „Percival”, prezentację badań archeologicznych z wykopu na terenie pobliskiej inwestycji, gdzie powstanie kwartał sześciu budynków w starym stylu. Odwiedzić można było również „Obóz Gniewka” – historyczne gry i zabawy dla dzieci, zobaczyć średniowieczny obóz słowiański, pokazy Drużyny Grodu Trzygłowa, był również konkursy dla dorosłych,  strzelanie z łuku, rzuty toporami i oszczepami.
W sumie była to przednia zabawa, pierwsza w tym stylu i takim rodzaju w tym starym grodzie jakim jest bezsprzecznie Kamień Pomorski.
Jak podkreśla pani R. Bieleszewska – Mamzer do owego  festynu przygotowywano się sporo czasu i były nie małe nerwy przed jego rozpoczęciem, bowiem jak już wspominaliśmy, tego rodzaju impreza odbywała się pierwszy raz i chodziło o to, by czegoś podczas jego trwania nie zepsuć. Ostatecznie festyn wypalił, spodobał się wszystkim tym, którzy byli na nim. I tak w rzeczy samej powinno być. Pani prezes zapowiada, iż już w przyszłym roku odbędzie się na pewno II Festyn Dominikański, który zapewne stanie się jedną z ozdób kulturalnych Kamienia Pomorskiego.


Miwa

P1300510P1300514P1300516P1300517P1300520P1300521P1300532P1300539P1300544

Reklama

2015-09-03-medica.png Golf Country Club Prywatny Gabinet Stomatologiczny PGK Kamień Pomorski Glok Usługi pogrzebowe WASYLÓW Alarmy  Raj EwyKsięgarnia KaspioProdukty z Niemiec Zur Bud       Centrum BHP     

  • WAPNICA - nowa propozycja

    WAPNICA - nowa propozycja

    Wapnica (przez wiele, wiele lat nazywała się - Kalkofen) - obecnie jest niewielką zachodniopomorską wsią letniskową. Leży nad jeziorem Wicko Wielkie (zakamarek Zalewu Szczecińskiego), niedaleko Międzyzdrojów (powiat Kamień Pomorski) na wyspie Wolin (53°52'50"N…

    Więcej

  • Wszystkie wiadomości w dziale: Inne
Reklama
Reklama