Wiadomości Sport Polityka Katalog firm i instytucji Ogłoszenia drobne Kontakt

12 grudnia 2011r. mija pierwszy rok nowej kadencji na stanowisku Burmistrza Kamienia Pomorskiego. Czy sprawowanie funkcji burmistrza przez drugą kadencję jest łatwiejsze, czy też działa już syndrom zmęczenia?

Nie jest tak źle, chociaż praca bardzo mocno mnie angażuje.  Myślę, że najważniejsze jest realizowanie tych zadań, które  z punktu widzenia mieszkańców  gminy są bardzo istotne. Należy do nich budowa nowych mieszkań,  infrastruktury turystycznej oraz modernizacja i budowa  dróg, ciągów pieszych i ścieżek rowerowych. Praca wykonana przez ostatnie lata zaowocowała poważnymi projektami, których sfinalizowanie przyczyni się do zupełnej zmiany wizerunku centrum miasta. Również na terenach wiejskich po raz pierwszy od wielu lat można zauważyć  modernizowane drogi. Oczywiście nie wszystkie - przed nami jeszcze bardzo wiele pracy, ale pierwsze efekty są już widoczne. Doświadczenie zdobyte w ubiegłej kadencji, na pewno pozwala jeszcze skuteczniej połączyć wiedzę i umiejętności całego naszego zespołu przy realizowaniu kolejnych zadań. Nie bez znaczenia jest też zdobyta czołowa pozycja w rankingu samorządów w Polsce  – to wszystko buduje coraz lepszy wizerunek gminy Kamień Pomorski.
Jak Pan ocenia mijający rok 2011? Jakie inwestycje udało się w gminie zrealizować, a co nie wyszło i dlaczego?
Mamy gotowy projekt modernizacji stadionu bocznego. Aktualnie nie ma programu dofinansowania takiego przedsięwzięcia, dlatego musimy poczekać  - mam nadzieję, że krótko. Na pewno będę chciał rozpocząć tę inwestycję zaraz po zdobyciu dofinansowania lub jeżeli nie będzie takiej możliwości – ze środków gminnych. Wykonana  została droga na terenie Placu Garażowego, alejka na cmentarzu komunalnym, plac przed Szkołą Podstawową nr 1 i chodnik na ul. Basztowej. Oddany został do użytku dom mieszkalny i nowe, piękne przedszkole – oba obiekty wybudowane przez Kamieńskie TBS. Sukcesem zakończyła się renowacja rynku wraz z ratuszem – przypomnę, że inwestycja warta 2.669.384,45 zł została w znacznym stopniu (75%) dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Bardzo zaawansowane są prace przy kamieńskiej marinie – jesteśmy jednym z liderów Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Wartość dofinansowania budowy mariny ze środków Unii Europejskiej wynosi ponad 8 mln zł.  Wybudowano oświetlenie uliczne przy ul. Bankowej oraz w parku im. Jana Pawła II, na terenach wiejskich zostało zamontowanych 39 lamp solarnych przy znacznej dotacji unijnej.  W ostatnich miesiącach zostały otwarte trzy place zabaw w ramach programu „Radosna Szkoła”- przy Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej w Górkach i Jarszewie. Dotacja rządowa pozyskana na ten cel wyniosła ponad 200.000 zł. Nowy wygląd zyskała elewacja Szkoły Podstawowej nr 2. Podsumowując – w mijającym roku na brak inwestycji nie narzekamy, a samych  dotacji unijnych na te cele gmina pozyskała ponad 5 mln zł!
Przed Panem jeszcze trzy kolejne lata tej kadencji . Jak ocenia Pan obecną sytuację w kraju? Czy w okresie kryzysu finansów publicznych gmina Kamień będzie mogła się dalej dynamicznie rozwijać?
Oczywiście mam świadomość sytuacji makroekonomicznej i zagrożeń z nią związanych.  Gmina Kamień Pomorski  utrzymuje dynamiczny poziom rozwoju, przy niskim poziomie zadłużenia. Nie zmniejszymy tempa inwestowania. Przed nami olbrzymia szansa wynikająca z wykorzystania możliwości uruchomienia unijnego funduszu pożyczkowego – inicjatywy  Jessica na budowę  nowego kwartału miejskiego w centrum miasta, w bezpośrednim otoczeniu Osiedla Katedralnego. Budowa pięknych kamienic przyciągnie inwestorów polskich i zagranicznych. Kwartał znajduje się bardzo blisko mariny. Przygotowania do tej i innych inwestycji wpłynęło na decyzję likwidacji ZGM, którego większość zadań przejmie Kamieńskie TBS. Przypominam, że Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie mógł budować mieszkań i innych nieruchomości – takie zadanie może realizować nasz gminny TBS, przy wsparciu funduszy unijnych. To działanie – jestem o tym przekonany pozwoli na zrealizowanie wielkiego zadania jakim jest budowa kwartału usługowo – mieszkalnego, w tym siedziby naszego muzeum. Inwestycja może mieć szacunkową wartość  25 – 30 mln zł. Warto o nią walczyć, bo te pieniądze „zostaną” w Kamieniu. Potencjał pracowników ZGM również będzie wykorzystany. Część zostanie zatrudniona przez TBS, inni pracownicy, w zależności od możliwości  dostaną również propozycje zatrudnienia. Nowym kamieńskim portem jachtowym będzie zarządzała gminna spółka Marina Kamień Pomorski, tym samym ulegnie zmniejszeniu zakres zadań dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dlatego w pierwszych tygodniach funkcjonowania tych instytucji będzie miała miejsce szczegółowa analiza potrzeb finansowych, związanych z wykonywaniem zadań. Nie ma to nic wspólnego z ograniczeniem funkcjonowania zajęć sportowych i rozgrywek w ramach KALF! Wszystkie zajęcia prowadzone przez instruktorów będą się odbywały  tak jak do tej pory. Powtarzam – nie ma żadnych obaw. Wracając do inwestycji – te ważne planowane w przyszłym roku to duży projekt informatyczny „Budowa infrastruktury społeczeństwa informacyjnego na terenie gminy Kamień Pomorski” o wartości blisko 2 mln zł (szerokopasmowa sieć teleinformatyczna) z dofinansowaniem unijnym oraz modernizacja ul. Wolińskiej (inwestycja wspólnie ze Starostwem Powiatowym) i drogi Trzebieszewo –Chrząstowo  ze wsparciem finansowym rządu. Dodać należy budowę drogi w Grębowie oraz modernizację ciągów pieszych w mieście. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  rozpoczniemy budowę świetlicy wiejskiej w Rozwarowie. Naprawdę przed nami sporo pracy.
 Idą święta, czas rodzinnych spotkań wyciszenia i zadumy. Co powie Pan mieszkańcom gminy Kamień Pomorski z tej okazji? Na co Oni mogą liczyć w 2012 roku?
 Życzę Państwu, aby spotkania w rodzinnym gronie były pełne miłości, która zabliźnia rany i czyni życie bardziej ludzkim. Niech 2012 rok będzie dla nas wszystkich czasem nadziei  i spełniania dobra w naszych codziennych relacjach i podejmowanych wyzwaniach.


Rozmawiał
W.T.

Reklama

2015-09-03-medica.png Golf Country Club Prywatny Gabinet Stomatologiczny PGK Kamień Pomorski Glok Usługi pogrzebowe WASYLÓW Alarmy  Raj EwyKsięgarnia KaspioProdukty z Niemiec Zur Bud       Centrum BHP     

  • WAPNICA - nowa propozycja

    WAPNICA - nowa propozycja

    Wapnica (przez wiele, wiele lat nazywała się - Kalkofen) - obecnie jest niewielką zachodniopomorską wsią letniskową. Leży nad jeziorem Wicko Wielkie (zakamarek Zalewu Szczecińskiego), niedaleko Międzyzdrojów (powiat Kamień Pomorski) na wyspie Wolin (53°52'50"N…

    Więcej

  • Wszystkie wiadomości w dziale: Inne
Reklama
Reklama