Wiadomości Sport Polityka Katalog firm i instytucji Ogłoszenia drobne Kontakt
Reklama

Kamień Pomorski

bezpieczna_woda
W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych Ministerstwo Sportu i Turystyki uruchomiło zimową edycję akcji „Bezpieczna Woda” skierowaną do nauczycieli, wychowawców, funkcjonariuszy policji rzecznych, ratowników oraz rodziców, stanowiącą zestaw podstawowych zasad bezpieczeństwa na zamarzniętych zbiornikach wodnych, ujętych w formie plakatu oraz 4-stronicowej ulotki.

Więcej…

img_0983

21 listopada to dzień, w którym powinniśmy szczególnie pamiętać o pracownikach socjalnych obchodzących akurat wtedy swoje święto. W naszym mieście obszarem pracy socjalnej zajmuje się Ośrodek Pomocy Społecznej kierowany przez Panią Beatę Wejdę.

Więcej…

sp_wrzosowo

20 listopada przypadła 25 rocznica przyjęcia międzynarodowej Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka, która jest najważniejszym dokumentem międzynarodowym poświęconym prawom i wolnościom dziecka. W tym dniu uczniowie ze Szkoły Podstawowej we Wrzosowie upamiętnili rocznicę poprzez wykonanie prac plastycznych oraz udział w ciekawych lekcjach poprowadzonych przez wychowawców o prawach dziecka i jego potrzebach.

Więcej…

roza-plakat-215 listopada o godzinie 16:30 w Kamieńskim Domu Kultury odbędzie się spotkanie z Różą Czerniawską-Karcz - poetką, publicystką, animatorką kultury oraz prezesem Szczecińskiego ZLP. Centralnym punktem spotkania będzie prezentacja tomu poezji pod tytułem "Namaluj mnie..." - kolekcji wierszy poświęconych kobietom z obrazów holenderskiego malarza Jana Vermeera. Serdecznie zapraszamy.

Kamieński Dom Kultury

IMG_6949Kamień Pomorski to największe miasto w naszym powiecie, bowiem liczy około 10 tys. mieszkańców. Jest przy tym stolicą powiatu. W porównaniu z latami sprzed kilku dekad rynek pracowniczy i zakładowy niestety podobnie jak w całym kraju bardzo się skurczył. I na miejscowym rynku też jest problem z pracą, wielu młodych ludzi po prostu wyjeżdża i niestety nie wraca.

Więcej…

Wyścig australijski o Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbie i Puchar Kuriera Szczecińskiego dla Najszybszej Jednostki ma niezmiernie bogatą tradycję. Wśród jego zdobywców znaleźć można same sławy zachodniopomorskiego i polskiego żeglarstwa regatowego, w tym m.in.: Kazimierza Haskę, Kubę Jaworskiego, Jerzego Siudego,Wojciecha Jacobsona, Jerzego Karpińskiego, Jerzego Paszka, Zbigniewa Zbroję, Jerzego Madeję, Marka Muzykiewicza.

Więcej…

starostaStarosta Powiatu Kamieńskiego, pragnie przypomnieć, że w każdy poniedziałek w godzinach od 14.00 do 16.00 przyjmuje w swoim gabinecie mieszkańców, chcących uzyskać pomoc w załatwianiu formalnych spraw, złożyć wnioski lub skargi, jak i tych potrzebujących fachowych porad.

Więcej…

przystanek-do-marzen_1

Warsztaty "Przystanek do Marzeń" dobiegły końca. Technika szablonowa okazała się świetną zabawą dla wszystkich: dzieci, młodzieży i dorosłych. Napisy, wzory i obrazki, które widać na przystankowych ścianach są kolorowe i ciekawe, jednak najbardziej istotne jest to, jak mali podróżnicy czują się na zaczarowanych przez siebie przystankach.

Więcej…

– Czasami zaboli kolano lub przy zginaniu nogi coś w nim zatrzeszczy. Na ogół jednak bagatelizujemy te objawy. Dopiero gdy tępy ból towarzyszy nam przez cały dzień, kolano jest obrzęknięte, mamy kłopoty z chodzeniem, a rano trudno jest wstać, zaczynamy się niepokoić. Kiedy jest potrzebna szybka wizyta u lekarza?

– Natychmiastowa wizyta konieczna jest wtedy, gdy występuje któryś z następujących objawów:

  • silny ból kolana
  • opuchnięty i gorący staw, pacjent nie może stanąć, ma gorączkę powyżej 38°C, czuje się chory (prawdopodobne jest zakażenie bakteryjne lub złamanie samoistne)
  • zimna noga lub tylko stopa, sina lub drętwa (możliwość ostrej niedrożności krążeniowej)
  • noga lub staw uległy zniekształceniu (możliwość złamania)
  • kolano zostało zablokowane, nie można go zgiąć lub wyprostować (ewentualne uszkodzenie łękotki).

– Co robić, jeśli ból jest tępy i przewlekły?

– Trzeba wybrać się do lekarza np. pierwszego kontaktu albo lepiej do specjalisty ortopedy lub lekarza rehabilitacji (podkreślam – do lekarza rehabilitacji, a nie do rehabilitanta, który zazwyczaj jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego). W takim przypadku wizyta może nastąpić w ciągu kilku lub kilkunastu dni.

– Dlaczego bolą nas kolana?

– Przyczyn jest wiele (podobnie jak metod leczenia), np. urazy powstające przy forsownej lub nieprawidłowej jeździe na nartach, łyżwach, desce czy rolkach, gra w piłkę nożną oraz inne sporty uprawiane wyczynowo. Ważne jest wtedy szybkie postawienie diagnozy i podjęcie leczenia. Natomiast inną przyczyną jest choroba zwyrodnieniowa, nazywana przyspieszonym zużyciem stawu kolanowego, która rozwija się latami. Jest ona wynikiem wad rozwojowych stopy, nieprawidłowej postawy, płaskostopia, nadwagi, częstego przeciążania na skutek np.dźwigania ciężarów, a nawet chodzenia na bardzo wysokich obcasach lub w obuwiu źle trzymającym stopy (na twardej podeszwie).

– Co dzieje się w kolanie, które zaczyna chorować na zwyrodnienie?

– Kolano jest stawem o bardzo skomplikowanej budowie. Jego funkcjonowanie to jakby gra zespołowa poszczególnych elementów. Defekt jednego z nich zakłóca normalną pracę całego stawu, który zaczyna niedomagać. Zwyrodnienie polega przede wszystkim na niszczeniu chrząstki pokrywającej kości. Proces ścierania się chrząstki trwa latami, a gdy ulegnie ona zupełnemu zniszczeniu, wówczas kość trze o kość. W toku tych przemian powstają osteofity, nazywane dziobami, które są kostnymi naroślami. One również powodują ból i ograniczają ruchomość stawu.

– Czy są jakieś typowe objawy choroby zwyrodnieniowej?

– Charakterystycznym objawem jest ból kolana. Na początku pojawia się on podczas gwałtownego ruchu, chodzenia, przy zmianie pozycji. Po jakimś czasie nasila się nawet przy małym ruchu, również w nocy. Typowe jest też trzeszczenie w trakcie zginania kolan. Czasami występują objawy łagodnego zapalenia z obrzękami i wysiękami.

– Przy tak skomplikowanej budowie kolana chyba trudno jest zdiagnozować jego chorobę.

– Diagnoza nie jest trudna. Jej podstawą jest wywiad lekarski, czyli rozmowa z pacjentem o charakterze bólu, czynnikach, które go powodują, innych objawach oraz badanie chorego stawu przy pomocy dotyku. Można wtedy stwierdzić, czy w kolanie jest płyn, jakie elementy są najbardziej bolesne, czy występuje obrzęk, zniekształcenia, zanik mięśni otaczających staw.

– I to lekarzowi wystarczy do rozpoznania?

– Jest to tzw. wstępna diagnoza, którą trzeba potwierdzić. Wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich w pozycji stojącej: z przodu, tyłu i boku. Na kliszach uwidocznione są osteofity – jeśli występują – w późniejszym etapie choroby zwężenie szpary stawowej, która jest wynikiem niszczenia chrząstki. Zdjęcia te nie obrazują jednak, co się dzieje w miękkich tkankach stawu. Dlatego niekiedy trzeba wykonać USG kolana lub rezonans magnetyczny.

– W ostatnich latach słyszy się o tzw. artroskopii. Co to jest?

– Jest to metoda zarówno diagnozowania, jak i leczenia. Polega ona na oglądaniu stawu od środka za pomocą specjalnego urządzenia. Jednocześnie można usnąć przerosłe tkanki, kawałki uszkodzonej chrząstki lub naprawić niektóre uszkodzenia łąkotek. Po znieczuleniu pacjenta chirurg ortopeda wykonuje niewielkie nacięcie skóry, przez które wprowadza artroskop – cienką rurkę zawierającą soczewki powiększające i światłowód, umożliwiające obejrzenie wnętrza stawu. Stosując odpowiednie końcówki do aparatu lub specjalne cienkie narzędzia wprowadzane przez dodatkowe punktowe nacięcia, można wykonać niewielkie zabiegi naprawcze.

– Czy pacjent ze zwyrodnieniem stawu kolanowego powinien zrobić badania laboratoryjne, które ułatwią rozpoznanie choroby lub jej monitorowanie?

– Nie ma takich badań specjalistycznych. Wyjątek stanowi analiza płynu pobranego z wysięku w kolanie pod kątem obecności bakterii lub osadu kryształów, które mogą powodować stan zapalny.

– Jakie jest leczenie tej uciążliwej choroby?

– Polega ono na specyficznej aktywności ruchowej (ćwiczenia, chodzenie), używaniu laski lub kuli i przyjmowaniu preparatów przeciwbólowych, takich jak: paracetamol, aspiryna oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Niestety, przyjmowane w dużych dawkach mogą uszkodzić błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Niekiedy znaczną poprawę przynoszą zastrzyki z kortykosteroidów. Jeśli te środki zawodzą, a pacjent bardzo cierpi, można wymienić staw kolanowy na sztuczny.

– Czy może Pani dać kilka praktycznych rad na zmniejszenie bólu?

– Mniej boli, jeśli się unika: chodzenia po nierównej powierzchni, biegania, podskoków, przysiadów, długotrwałego stania, klęczenia. Należy chodzić w obuwiu na elastycznych podeszwach. Amortyzują one mikrourazy, przenoszące się na kolana, które następują przy każdym kroku na twardym podłożu. W początkowym okresie potrzebne są pomoce ortopedyczne, odciążające staw kolanowy i zmniejszające ból. Są to: laska, kula, chodzik, stabilizatory stawu. Używanie laski lub kuli zmniejszy ból wtedy, gdy się umie z nimi chodzić. I tak np. gdy dokucza lewe kolano, wówczas laskę lub kulę trzymamy w prawej ręce, stawiamy je razem z chorą nogą. Dobrym stabilizatorem jest opaska stawu kolanowego, która ma wyciętą z przodu dziurkę na rzepkę. Są też opaski wzmocnione po bokach metalowymi szynami stosowane wówczas, gdy więzadła są rozluźnione i kolano jest niestabilne, zaczyna „wychylać” się na boki.

– Jak aktywizować się ruchowo? Czy przez ćwiczenia w domu?

– Ćwiczenia są bardzo polecane, ale muszą być „ustawione” przez lekarza rehabilitacji. Wymyślone przez pacjenta mogą mu zaszkodzić, jak np. rowerek wykonywany w pozycji leżącej. Lekarz nie zaleci ćwiczeń siłowych, lecz rozciągające, które są proste i łatwe do wykonania w domu. Poza tym wskazane są spacery, których czas należy stopniowo wydłużać do godziny. W okresach zaostrzeń choroby polecane są zabiegi fizykoterapeutyczne, indywidualnie dobrane do stanu pacjenta.

– Czy można kolano wyleczyć z choroby zwyrodnieniowej?

– Niestety, nie. Można tylko przynosić ulgę. Marzeniem lekarzy jest lek cofający lub hamujący proces zwyrodnieniowy stawów. Ale dotychczas takiego preparatu nie ma, chociaż ciągle trwają badania i poszukiwania.

– Dziękuję za rozmowę.

Czynniki ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych

Kobiety po 45. roku życia:

  • nadwaga i otyłość
  • nadmierna eksploatacja stawów, np. w wielu dyscyplinach sportowych czy pewnych zawodach (tancerze, parkieciarze, akrobaci)
  • złamania w stawie kolanowym lub jego kontuzje, zwłaszcza nieleczone skręcenia, stłuczenia i inne
  • zapalenia oraz choroby stawu biodrowego
  • wrodzone wady budowy (nogi szpotawe, koślawe i inne).

Ból kolana czyli dysfunkcja stawu kolanowego

Kolano należy do grupy stawów zawiasowych. Ból kolana może być następstwem:
- urazu mechanicznego,
- uszkodzenia kolana wynikającym z jego zużycia
- stanu zapalnego chrząstki lub innej części stawu.

Chorobowe przyczyny bólu kolana:


- zapalenie stawów; wszystkie rodzaje tego schorzenia mogą wywołać uszkodzenie kolana, a szczególnie choroba zwyrodnieniowa stawów, w której dochodzi do znacznego zniszczenia kości i zużycia chrząstki; zwyrodnienie stawów atakuje przede wszystkim starsze kobiety z nadwagą, często obejmuje oba kolana, co prowadzi do silnego bólu i uniemożliwia utrzymanie normalnej aktywności życiowej
- torbiel Bakera (cysta kolanowa) to bardzo bolesny stan zapalny błony maziowej otaczającej i nawilżającej staw kolanowy; objaw towarzyszy reumatoidalnemu zapaleniu stawów oraz chorobie zwyrodnieniowej kolana
- zapalenie kaletki maziowej; kaletka maziowa jest torebką wypełnioną płynem nawilżającym staw, wokół kolana występuje 10 kaletek, w których może rozwinąć się bardzo bolesny stan zapalny, natomiast zapalenie kaletki podrzepkowej (tzw. kolano klęczących) utrzymującej rzepkę we właściwym położeniu, dodatkowo wywołuje bolesny obrzęk kolana; - - zapalenie kaletki maziowej stawu kolanowego jest wywoływane i nasilane przez klęczenie; choroba może trwać od kilku dni do kilku miesięcy
- choroby chrząstki; łąkotki stawowe to chrząstki znajdujące się między kością udową i piszczelową, które tworzą staw kolanowy; obrót stawu kolanowego przy pełnym lub częściowym zgięciu nogi prowadzi do rozerwania łąkotki, co wywołuje nagły ból ograniczający zakres ruchu - niemożliwy staje się pełny wyprost kolana, a następnego dnia pojawia się obrzęk i ból; częściej uszkodzeniom ulega łąkotka przyśrodkowa z przodu kolana niż łąkotka boczna znajdująca się w tylnej części stawu; gojenie się uszkodzenia zwykle trwa kilka tygodni, jednak po pierwszym urazie łatwiej dochodzi do kolejnych kontuzji, co może uniemożliwić odzyskanie zdolności do pełnego wyprostowania nogi.

Oto domowe sposoby na ból kolana - leczenie i profilaktyka:

Kontrola wagi - Masa ciała to jedno z głównych zagrożeń. Każdy dodatkowy kilogram wywołuje około sześciokrotnie większe obciążenie w okolicy kolan - przy nadwadze 5kg, kolana dźwigają dodatkowe 30kg! Każdy wie, że nie zakłada się opon od malucha na półciężarówkę :) Zalecana jest dieta bogata w owoce i warzywa.

Odpoczynek i unikanie intensywnej aktywności fizycznej jest szczególnie wskazane, gdy doszło do rozerwania łąkotki, rozmiękania rzepki, w trakcie choroby Osgood-Schlattera lub przy jałowej martwicy kości. Odpoczynek oraz nieobciążanie kolan powinno trwać do czasu ustąpienia dolegliwości bólowych.

Ochraniacze na kolana TYLKO dopasowywane indywidualnie. Takie ochraniacze są bardzo drogie ale tylko one są skuteczne. Stosowanie wszystkich gotowych wzmocnień i opasek na kolano, które można znaleźć w każdym sklepie sportowym, nie ma sensu, gdyż źle dobrane mogą poważnie zaszkodzić uciskając rzepkę. Opaski wzmacniające kolano są szczególnie zalecane przy rozmiękaniu rzepki oraz przy jałowej martwicy kości, jeśli jeszcze nie doszło do oddzielenia się martwego obszaru tkanek.

Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Najlepszy jest Ibuprofen - zmniejsza stan zapalny, łagodzi ból, nie szkodzi żołądkowi jak inne niesterydowe leki przeciwzapalne, znacznie poprawia ruchomość stawu w przypadku ostrego uszkodzenia jego wiązadeł. Skuteczny jest również paracetamol, także łagodny dla żołądka ale o słabszym działaniu przeciwzapalnym.

Gumowa mata lub inny miękki materiał podłożony pod kolana podczas klękania pomaga uniknąć bolesnego zapalenia kaletki maziowej. Ten sposób zapobiegania schorzeniom kolan jest szczególnie zalecany osobom, których tryb życia wymaga częstego klękania.

Punkt spustowy bólu trzeba znaleźć samodzielnie. Po wewnętrznej stronie uda znajduje się zwykle punkt spustowy, czyli miejsce, którego uciśnięcie wywołuje ból kolana - zespół słabego kolana. Aby złagodzić ból, należy odnaleźć ten punkt, przesuwając dłoń od rzepki w górę po zewnętrznej powierzchni uda na około 8cm, a następnie o 5-10cm ku jego powierzchni wewnętrznej. W tym miejscu należy mocno ucisnąć mięsień, aż do ustąpienia napięcia - zwykle 30-90 sekund.

Akupunktura u niektórych osób pomaga zmniejszyć odczuwanie dolegliwości wywoływanych zwyrodnieniem stawów kolanowych lub zapaleniem kaletki maziowej kolana.

Masaż stawu kolanowego, najlepiej z zastosowaniem olejku lawendowego lub balsamu kręgowego, jest wskazany przy zapaleniu kaletki maziowej. Zalecany jest również masaż wodny, a szczególnie...

Japońskie bąbelki prozdrowotne. Mikro - i nanobąbelki powietrzno - wodne tworzące efekt mlecznej wody posiadają właściwości terapeutyczne - podczas pękania m.in. sterylizują, dotleniają i wykonują unikalny mikromasaż, który rozluźnia, łagodzi ból, wzmaga krążenie oraz rozgrzewa wywołując uczucie długotrwałego ciepła wewnętrznego. Dzięki temu kąpiel lub natrysk z udziałem mikropęcherzyków znacznie przyspiesza procesy naprawcze uszkodzonych tkanek. Natomiast precyzyjna sterylizacja skóry bez użycia chemii powoduje, że stosowane miejscowo preparaty lecznicze są lepiej wchłaniane.
Twórcami tej technologii są japońscy naukowcy, którzy zaprojektowali i opatentowali domowe generatory białej wody: 2 słuchawki prysznicowe oraz 2 systemy kąpieli wannowej. Te innowacyjne urządzenia już skradły amerykańskie i kanadyjskie serca, obecnie opanowują Europę. Więcej w artykule...

 

Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii - przełom kosmetyczny...

Lodowe okłady są zalecane jeśli bólowi towarzyszy rozgrzany obrzęk oraz po każdym wysiłku wywołującym ból kolana. Należy mocno ucisnąć nogę, ułożyć ją wysoko i ważne, aby przez pół godziny nie poruszać nią (całkowity bezruch nogi). Lód ma działanie przeciwzapalne i szybko przynosi ulgę. Pomocne są również maści chłodzące.

Ogrzewanie kolana np. w formie ciepłych okładów stosuje się TYLKO, gdy nie ma opuchlizny. Przed treningiem, zmniejszy to ból, który może wystąpić w czasie ćwiczeń. Alternatywą jest maść rozgrzewająca i owinięcie bolącego stawu folią, co szybko łagodzi ból. Jednak trzeba uważać by nie doszło do oparzenia lub podrażnienia skóry.

Żele z olejkami eterycznymi o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozluźniającym:
AnTidem - olejek rozmarynowy poprawia krążenie, a olejek mięty pieprzowej łagodzi ból
Kapin - olejek rozmarynowy i olejek majerankowy, który łagodzi ból i stany zapalne

Okłady z płótna nasmarowanego miodem pomagają złagodzić ból kolana.

Okłady lub maści z żywokostu lekarskiego i wiązu śliskiego pomagają podczas zapalenia kaletki maziowej.

Terapie synergiczne, czyli wzajemnie uzupełniające się leczenie z zewnątrz (maści) i od wewnątrz (suplementy diety):


Hakorośl rozesłana (Czarci pazur, Diabelski szpon, Vilcacora, łac. Harpagophytum procumbens). Produkty z tej afrykańskiej rośliny leczniczej (w tym susz, ekstrakt i maść) wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Sól biszofitu to wyjątkowy produkt naturalny, który ukształtował się miliony lat temu na skutek ocieplenia klimatu - morze wyparowało pozostawiając po sobie bogate złoża nieskażonych mikroelementów. Biszofit wyróżnia wysoka przyswajalność na tle innych kompleksów mineralnych. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, rozkurczające, regenerujące i miejscowo immunostymulujące. Jest szczególnie zalecany w jednoczesnym stosowaniu z hakoroślą, gdyż ich efekty terapeutyczne wzajemnie się uzupełniają.

Hakorośl rozesłana i Biszofit połtawski

 

Rumalaya to seria wyrobów roślinnych firmy Himalaya stosowanych w leczeniu stawów. Rumalaya Gel i Rumalaya Forte to wieloskładnikowe preparaty naturalne o synergicznym działaniu, skutecznie łagodzące bóle stawowe i mięśniowe.

Zalecenia dla osób aktywnych fizycznie:


Zmiana trybu życia jest niezbędna jeśli np. sportowiec cierpi na przewlekłe dolegliwości stawów kolanowych musi ograniczyć treningi lub zupełnie zrezygnować z aktywności sportowej lub zmienić dyscyplinę na mniej ryzykowną np. pływanie, kolarstwo, wioślarstwo itp, które oszczędzają kolana ale jednocześnie wzmacniają mięśnie ud, co korzystnie wpływa na stawy kolanowe.

Rozgrzewka (rozciąganie mięśni) jest wyjątkowo ważna przed normalnymi ćwiczeniami. Należy na nią poświęcić około 10 minut: delikatne napinanie mięśni okołostawowych, ostrożne ruchy stawu, aerobik, bieg w miejscu, kroki w przód i tył.

Nawierzchnia dla biegaczy. U sprinterów najczęściej ból wywołany jest zapaleniem ścięgien, które rozwija się z powodu przetrenowania. Wystarczy zmienić buty treningowe lub wybrać inną bieżnię - podłoże trawiaste jest lepsze niż asfaltowe, natomiast asfaltowe jest lepsze niż betonowe, które jest najtwardsze i trzeba go unikać. Bieg na odcinku 1kg to 450-650 uderzeń stóp o ziemię, dlatego jogging po chodniku jest niewskazany, najlepsza jest miękka trawa.

Nowe buty są potrzebne, gdy stare nie amortyzują wystarczająco uderzeń stopy o twarde podłoże, co może wywołać nie tylko problem kolanowy, ale również urazy stawu biodrowego i kręgosłupa:
- biegacz przebiegający tygodniowo 40km i więcej - zmiana obuwia co 2-3 miesiące
- bieganie na krótszych dystansach - zmiana obuwia co 4-6 miesięcy
- aerobik, koszykówka, tenis 2x w tygodniu - zmiana obuwia co 4-6 miesięcy
- aerobik, koszykówka, tenis 4x w tygodniu i częściej - zmiana obuwia co 2 miesiące

Rower to bardzo dobry wybór dla kontuzjowanych biegaczy. Jednak tutaj też trzeba przestrzegać pewnej zasady, gdyż kolarstwo również może powodować nadmierne obciążenie stawów kolanowych. Dla osób cierpiących na ból kolana najlepszym rozwiązaniem jest jazda na lekkim trybie z dużą ilością obrotów.

ĆWICZENIA WZMACNIAJĄCE - FIZYKOTERAPIA


Odpowiednia gimnastyka ma istotne znaczenie profilaktyczne - staw kolanowy podtrzymują tylko mięśnie i wiązadła, dlatego ich wzmocnienie to kluczowa kwestia. Wraz ze spadkiem siły i wytrzymałości mięśni oraz wiązadeł, rozpoczynają się dolegliwości stawowe - silniejsze mięśnie (m.in. czworogłowe uda) to silniejsze stawy, a oto proponowane ćwiczenia:
- rozgrzewka: połóż się na plecach, podciągnij kolana do klatki piersiowej, następnie powoli prostuj, unosząc jedną nogę; policz do 10; powtórz ćwiczenie z druga nogą
- izometryczne wzmacnianie kolan to rozwijanie mięśnia czwórgłowego uda i ścięgien podkolanowych; usiądź na podłodze z wyprostowanym kolanem, w którym odczuwasz ból; wsuń zrolowany ręcznik pod to kolano i napnij mięśnie nie poruszając kolanem; pozostań w tej pozycji przez 30 sekund i rozluźnij mięśnie; ćwiczenie powtórz do 25 razy
- unoszenie nóg w pozycji siedzącej: usiądź i oprzyj się o ścianę, w okolicy lędźwiowej podłóż poduszkę (oparcie o ścianę angażuję wyłącznie mięśnie kończyn); unieś nogę i napnij mięśnie, policz do 5 i unieś nogę wyżej o kilka centymetrów, policz do 5 i opuść nogę; każdą nogę unieś 10x, powtórz ćwiczenie 3x
- ćwiczenie rozwijające ścięgna podkolanowe: połóż się brzuchem na podłodze i przyciśnij do niej policzek; przymocuj do kostki ciężarek (np. portfel lub skarpetka wypełniona monetami); zegnij kolano i powoli unieś nogę o 15-30cm nad podłogę, następnie opuść ją ale zatrzymaj zanim dotknie podłogi; powtórz ćwiczenie powoli kilka razy; zaleca się 3 serie takiego ćwiczenia ale gdy poczujesz ból przerwij.

Fizykoterapia jest szczególnie zalecana po zabiegu naprawy lub usunięcia łąkotki, we wczesnych stadiach choroby zwyrodnieniowej, przy skłonności do przemieszczania się rzepki (m.in. wzmocnienie mięśnia obszernego przyśrodkowego znajdującego się po wewnętrznej stronie uda) lub po leczeniu rozmiękania rzepki.

PORADA LEKARSKA


Zapalenie kaletki maziowej: kontakt z lekarzem jest konieczny jeśli obrzęk utrzymuje się ponad 2 tygodnie lub gdy powiększa się, mimo zastosowania powyższych sposobów leczenia. Lekarz może:
- po miejscowym znieczuleniu usunąć nadmiar płynu z kaletki za pomocą cienkiej igły,
- w przypadku infekcji podać antybiotyk,
- skierować pacjenta na chirurgiczne usunięcie kaletki.
Rozerwanie łąkotki: lekarz zleca leczenie endoskopowe, którego celem jest naprawa lub usunięcie łąkotki, jednak kolano z rozerwaną lub usuniętą łąkotką jest bardziej narażone na chorobę zwyrodnieniową.
Zerwanie więzadeł krzyżowych: całkowite zerwanie więzadła tylnego, można chirurgicznie naprawić poprzez przeszczepienie fragmentu ścięgna mięśnia dwugłowego uda lub ścięgna z przedniej części kolana.
Przemieszczenie rzepki: ścięgno rzepki można chirurgicznie obniżyć do połowy trzonu kości piszczelowej, dzięki czemu zmienia się kąt przyczepu mięśnia czworogłowego do rzepki.
Choroba Osgood-Schlattera: lekarz może zlecić unieruchomienie nogi w gipsie na okres 6-8 miesięcy, aby przyspieszyć gojenie.
Martwica jałowa kości: jeśli oddzielenie martwych tkanek już nastąpiło, usuwa się je przy użyciu metod endoskopowych.

POZOSTAŁE LEKI NATURALNE I ZIOŁA NA BÓL KOLANA


Colostrum - bioaktywna odżywka immunologiczna o szerokim spektrum leczenia.

Boswellia - zioło ajurwedyjskie o działaniu przeciwzapalnym stosowane w leczeniu stawów.

Sufrin - biosiarka zapewnia sprawne funkcjonowanie chrząstek stawowych oraz przyspiesza ich regenerację.

Mieszanki ziołowe o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgośćcowym (do parzenia).

Na stawy - czarny bez, liście pokrzywy, rdestowiec ostrokończysty, strąki fasoli bez ziaren, wrzos, perz właściwy, owoce jałowca.

Na reumatyzm - kwiaty czarnego bzu, liście pokrzywy, owoce czarnego bzu, wiązówka błotna, perz właściwy, korzeń wierzby, werbena, skrzyp.

Na artretyzm - liście pokrzywy, werbeny cytrynowej, liść mniszka lekarskiego, liść brzozy, bratek, kawałki strąków fasoli bez nasion.

Bezpatne-szczpienia-przeciw-grypie-dla-seniorwGmina Kamień Pomorski w tym roku przygotowała kolejny raz pulę bezpłatnych szczepień ochronnych przeciw grypie dla mieszkańców gminy w wieku od 65 roku życia i posiadających stały meldunek na jej obszarze.

Więcej…

Reklama
Reklama