Wiadomości Sport Polityka Katalog firm i instytucji Ogłoszenia drobne Kontakt

Wiadomości

Powiat i region

eglarskie_wspomnienia_L._Kuszyski_2

Kamień Pomorski związany jest od zarania z wodą. I wcześniej i przed wiekami, ludzie mieszkający w tym regionie utożsamiali się z Zalewem Kamieńskim i rzeką Dziwną. Nie inaczej jest od czasów powojennych.

Trwa zupełnie nowy cykl związany z ludźmi, którzy pokochali żeglarstwo. Na łamach naszych kolejnych odcinków tego cyklu będziemy przedstawiać osoby, które były lub są związani z pływaniem nie tylko po wodach okalających wspaniale położony nad wodami zalewu Kamieniem Pomorskim.

Ostatnio, w dotąd trzech odcinkach, przedstawialiśmy plik wspomnień żeglarskich pana Wacława Misiuro do których jeszcze powrócimy.

Jednakowoż mamy też dalekie, a i niezwykle intersujące wspomnienia o historii kamieńskiego żeglarstwa pana Lecha Kuszyńskiego, syna jednego z pionierów żeglarstwa na Ziemi Kamieńskiej, pana Stefana Kuszyńskiego (zm. 2000 r.), począwszy od czasów tuż powojennych, które niniejszym przedstawiamy.

Ów wspomnienia ukażą się również w dwóch kolejnych po sobie odcinkach, w najbliższych wydaniach naszego dwutygodnika „Pomorzanin”.

Miwa

Więcej…

Powiat i region

Teatr_Teka_-_plakatZ okazji Dnia Kobiet Burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło oraz Kamieński Dom Kultury zapraszają na spektakl muzyczny "Jeszcze chcę powiedzieć", podczas którego warszawscy aktorzy teatralni - Tomasz Piątkowski i Ewa Tucholska - wykonają największe hity dwudziestolecia międzywojennego, między innymi przeboje takie jak „Tango Milonga”, „To ostatnia niedziela”, „Zimny drań”, „Cztery nogi”, „Upić się warto”, „Ach, te baby”, „Co nam zostało z tych lat”.

Więcej…

Powiat i region

20150227_122005Dzieci 5 - letnie z Przedszkola nr 2 w Kamieniu Pomorskim wraz z nauczycielką Pauliną Grzyb wybrały się ostatnio na spacer po mieście. Głównym celem było poznanie miejsc takich jak: stacja PKS i stacja kolejowa. Większość dzieci po raz pierwszy była na stacji kolejowej. Sympatyczny konduktor, który już na nie czekał, opowiedział wszystko bardzo interesująco i oprowadził maluchy po stojącym na stacji pociągu.

Więcej…

Powiat i region

Marzec_na_dziaceW marcu rozpoczyna się nowy sezon. To odpowiednia pora na przeprowadzenie wielu prac i zabiegów w ogrodzie. Na początek trzeba zrobić przegląd ogrodu, sprawdzić jak przezimowały rośliny, ze szczególnym uwzględnieniem młodych nasadzeń, i co jest w nim do zrobienia. Następnie trzeba się zabrać do pierwszych wiosennych porządków. Jeżeli pogoda na to pozwala zdejmujemy z roślin zimowe zabezpieczenia. Najlepiej zrobić to przy w dzień dość ciepły ale pochmurny. Gdyby wróciła zimowa aura trzeba rośliny z powrotem zabezpieczyć.

Wczesną wiosną, po ustąpieniu mrozów należy zdjąć również warstwę ochronną z miejsc obsadzonych roślinami cebulowymi.
Zabiegi pielęgnacyjne: Należy przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne takie jak; przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych, prześwietlenie drzew pestkowych. Pod drzewami, krzewami i na grządkach warto rozłożyć kompost, przeprowadzić nawożenie trawnika - jeśli to konieczne. Jeżeli trawnik jest pokryty filcowatą, martwą warstwą to to najpierw próbujemy poprawić jego kondycję poprzez grabienie, a jeżeli to nie pomoże to trzeba napowietrzyć murawę nakłuwając ją np. widłami. Puste miejsca wypełniamy dosiewając odpowiednie nasiona traw.
Pod koniec miesiąca, przy słonecznej pogodzie, usuwamy zeszłoroczną warstwę ściółki, glebę spulchniamy i przekopujemy z kompostem. Dzięki temu gleba szybciej się nagrzeje w wiosennym słońcu. W marcu można też zwapnować glebę jeżeli nie zdążyliśmy zrobić tego jesienią. Rozgarniamy kopczyki róż. Porządkujemy rabaty bylinowe. Przygotowujemy glebę na rabatach, na nowe nasadzenia, przekopując ją z kompostem, torfem i obornikiem. Przesuszoną glebę nawadniamy. Pod koniec marca można nawozić drzewa, krzewy i byliny, rozsypując wokoło roślin nawóz, na przykład kompost a następnie glebę płytko przekopujemy, tak by nie uszkodzić korzeni.

Cięcie drzew i krzewów: Przeprowadzamy cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów - wyciąć należy gałęzie uschnięte, przemarznięte, połamane i dotknięte chorobą. Przemarznięte pędy łatwo zauważyć, bo o tej porze zdrowe pędy mają już spore pączki. W przypadku przemarznięcia uszkodzone pędy wycinamy tnąc parę centymetrów pod miejscem przemarznięcia ale nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony.
Przeprowadzamy również cięcia prześwietlające starszych drzew owocowych takich jak: jabłonie, grusze i śliwy.
Można prześwietlić krzewy jagodowe takie jak porzeczki, agrest czy jagoda kamczacka. Usuwamy stare pędy malin - najlepiej wyciąć je i spalić, gdyż często są miejscem zimowania szkodników oraz źródłem chorób. Usuwamy także część pędów rocznych.
Przycinamy żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem, takie jak budleja, tawuła japońska, hortensje czy powojniki.
Sadzenie: Pora na sadzenie krzewów ozdobnych zrzucających liście (w tym róż - pod koniec miesiąca) oraz krzewów owocowych takich jak maliny czy jeżyny. Z drzew można sadzić morele i brozskwinie.
W tym miesiącu należy wysadzić byliny kwitnące latem i jesienią oraz dzielić starsze rośliny.

Sadzonkowanie: Luty i marzec to dobry termin na rozmnażanie z sadzonek roślin - można tak rozmnażać koleusy, pelargonie, uczepy, fuksje. Więcej na ten temat w odnośniku sadzonkowanie roślin balkonowych.

Wysiew nasion : Marzec to pora wysiewu wielu roślin ozdobnych jak i użytkowych. Na początku miesiąca można jeszcze wysiewać do skrzynek trzymanych w ciepłych pomieszczniach petunie, werbeny i żeniszki. Połowa miesiąca to dobry termin do wysiewu portulaki, lwiej paszczy, czubatki ubiorkolistnej, diaskii, groszku pachnącego, wilców i tunbergii. Pod koniec miesiąca można wysiać wprost do gruntu kwiaty odporne na chłody takie jak nagietek, mak polny, chaber, maczek kalifornijski czy ślazówka. Należy przeflancować siewki kwiatów dwuletnich takich jak bratki, stokrotki, dzwonki i niezapominajki. Bardziej zapaleni ogrodnicy mogą wysiać do inspektów lub do pojemników i trzymać w chłodnym pomieszczeniu kwiaty letnie takie jak np. nasturcje, tytoń ozdobny, aksamitki, szałwię, cynie, lwie paszcze, portulaki czy astry letnie, kapusta ozdobna, arktotis (niedźwiedzie ucho).
Wysiewamy również do zimnego inspetku rośliny użytkowe czyli warzywa i zioła. W połowie miesiąca wysiewamy średnio wczesne brokuły, kalafiory, kapustę i sałatę. W drugiej połowie marca przygotowujemy rozsadę pomidora, papryki, oberżyny bazylii i majeranku. Nasiona tych roślin wysiewamy do szklarni lub ciepłego inspektu.
W marcu mogą się zdarzyć ostatnie opady śniegu, który jest ciężki i mokry - lepiej go strząsać z gałęzi, bo może być przyczyną uszkodzeń a nawet łamania się pędów drzew i krzewów.

Główne zadania

- Jak najszybciej, (jeśli tego nie zrobiliście w styczniu lub lutym) trzeba zakupić nasiona warzyw i kwiatów.
- Koniecznie zaopatrzyć się w nawozy oraz w najniezbędniejsze środki ochrony roślin, jak na przykład: do ochrony pomidorów przed zarazą ziemniaczaną dla zwalczania mszyc, antraknozy na fasoli, szarej pleśni truskawek i poziomek oraz preparaty owadobójcze i grzybobójcze mało toksyczne (III, IV i V klasy).

- Przygotować potrzebne narzędzia ogrodnicze.
- O ile są możliwości, należy wysiewać w mieszkaniu, w skrzynkach czy innych pojemnikach, nasiona warzyw na rozsady: w początkach marca wczesne odmiany sałaty masłowej i kalarepy, sałatę kruchą, selery korzeniowe i naciowe, brokuły, poziomki, szpinak nowozelandzki; w II dekadzie marca wysokie odmiany pomidorów, paprykę, średniowczesne odmiany sałaty masłowej i kalarepy, sałatę kruchą; w końcu marca - karłowe odmiany pomidorów. Dla przygotowania rozsady kwiatów wysiewamy: żeniszek (ageratum), goździki Chabaud (w I połowie), lobelię, szałwię, lwią paszczę, werbenę, groszek pachnący pojedynczo do doniczek dla przyspieszenia kwitnienia.
- Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych i glebowych w końcu marca rozpocząć uprawę ziemi i wysiew do gruntu nasion warzyw kiełkujących w niższych temperaturach i niewrażliwych na chłody: szpinaku, pietruszki korzeniowej i naciowej, marchwi wczesnej, kopru, grochu o nasionach gładkich, rzodkiewki. Można też sadzić czosnek i dymkę.
- Założyć folię na zagonach z jesiennymi uprawami: marchwi, pietruszki, kopru, szpinaku, sałaty ozimej, dymki.

- Ciąć i prześwietlać drzewa i krzewy (oprócz róż).
- Przygotować stanowiska pod wiosenne sadzenie drzew i krzewów.
- Nawozić drzewa i krzewy owocowe.
- Rozkładać trutki, stawiać potrzaski dla zwalczania gryzoni.
- Jeśli koniec marca będzie ciepły, usuwać ostrożnie ochronne ściółki z roślin zimujących w gruncie.

CIĘCIA DRZEW I KRZEWÓW

W początkach marca sezon na działce rozpoczyna cięcie drzew i krzewów owocowych. Należy wykonać je jak najwcześniej, przed pękaniem pączków. Jeżeli bowiem przed ruszeniem soków usunie się część pędów z pączkami, to pozostałe zostaną obficiej zaopatrzone w materiały odżywcze i będą silniej rosnąć.
Najpierw należy się zająć „kosmetyką” starszych drzew owocowych, zwłaszcza jabłoni i grusz. 8 – 10 - letnie drzewa silnie się rozrastają, a do zagęszczonych koron słabo dociera światło i powietrze, co wpływa na obniżenie plonu. Owoce zawiązują się bowiem głównie na obwodzie drzewa, pozbawione światła są drobniejsze, gorzej wybarwione, mniej smaczne. Przed przystąpieniem do właściwego prześwietlenia należy usunąć gałęzie i pędy suche, połamane, uszkodzone i porażone chorobami, krzyżujące się i ocieniające. Tak przygotowanemu drzewu trzeba się uważnie przyjrzeć.

U jabłoni i grusz korona powinna mieć do 8 konarów, trzeba więc ich nadmiar usunąć. Robimy to stopniowo, w ciągu kilku lat, aby gwałtownie nie osłabić drzewa. Wycina się konary w miejscach bardziej zagęszczonych, najsłabsze, odchodzące pod zbyt ostrym kątem od pnia, a także odgałęzienia wrastające do środka korony. Drzewa starsze, kilkunastoletnie i słabiej już owocujące odmładza się przez przerzedzenie korony, ścięcie na wysokości około 3 m wierzchołka przewodnika oraz skrócenie konarów o 0,5-1 m. Usuwa się też wewnątrz korony stare, rozgałęzione krótkopędy, które choć kwitną, nie wydają owoców.
Wilki, czyli pionowo wybijające, silne pędy trzeba usunąć z pnia i z nasady konarów, pozostawiając tylko kilka u ich końca, w odstępach 30 cm. Należy je skrócić. W drugim roku zawiążą pąki kwiatowe, a w trzecim owocują na obrzeżu drzewa. Silniejszego cięcia wymagają także wiśnie i brzoskwinie. Najbardziej rozpowszechnione odmiany wiśni: Lutówka Nefris i North Star owocują na długopędach. Na corocznych przyrostach tworzą się same pąki kwiatowe (poza wierzchołkowym), wobec czego pędy się nie rozgałęziają. Nie cięte, po kilku latach mają długość do 1,5 m, a owocują tylko na samym końcu i to coraz słabiej. Odmiany te należy ciąć silnie, corocznie, aby przyrosty były mocne, dłuższe i aby rozgałęziały się na całej długości. Trzeba więc wiśnie prześwietlić według podanych zasad. Wtedy owocowanie będzie równomierne na całej koronie.
Brzoskwinia już w czwartym roku po posadzeniu wymaga prześwietlenia i usunięcia lub przycięcia za drugim oczkiem cienkich i słabszych gałązek, zbytnio zagęszczających koronę. Pozostawione długie i grube pędy, mające zwykle w kątach liści po 3 pąki (boczne kwiatowe, środkowy liściowy), skraca się za 8-10 trójką pąków. Co kilka lat starzejące się drzewa trzeba odmłodzić. Zagęszczające się z wiekiem korony śliw trzeba prześwietlić, nie usuwając przewodnika.
Morele i czereśnie nie wymagają w zasadzie cięcia, tylko usuwania gałęzi chorych i zamierających.
Dla sprawnego wykonania cięcia niezbędne są dobrze naostrzone narzędzia: piłka ogrodnicza, sekator i nóż ogrodniczy - sierpak. Grubsze pędy i gałęzie należy ciąć na tak zwaną obrączkę, to znaczy zaraz za zgrubieniem u nasady gałęzi. Cięcie za bliskie pnia zwiększa ranę, a pozostawienie sęka może spowodować jego próchnienie, przenoszące się w głąb pnia. Większe rany w obawie przed infekcją smaruje się białą farbą emulsyjną z 2% dodatkiem (2 dkg na litr farby) środków grzybobójczych. Można też użyć specjalnej pasty ogrodniczej.
Cięcie porzeczek i agrestu należy przeprowadzać na przedwiośniu. Porzeczki czarne i kolorowe, czerwone i białe oraz agrest po posadzeniu przycina się krótko, nad 2-3 oczkiem od ziemi, w odległości 2 cm od oczka, aby nie wyschło. W następnych latach, bez względu na wiek krzewu, usuwa się pędy uszkodzone, chore płożące się po ziemi. Oprócz tego należy przestrzegać przepisów odrębnych dla każdego gatunku, a nawet odmiany. Porzeczki czarne zaczyna się ciąć dopiero w 4 roku po posadzeniu, usuwając wtedy już co roku, u nasady, najstarsze pędy zagęszczające krzew i słabo owocujące. Poznaje się je po ciemnym zabarwieniu skórki. Usuwa się również nadmiar pędów młodszych (te najsłabsze). W krzewie powinno pozostawać po 4 do 5 najsilniejszych pędów trzy i dwuletnich i tyleż jednorocznych, których nie należy skracać.
Porzeczki kolorowe - w drugim roku po posadzeniu wycina się najsłabsze pędy, pozostawiając 5 do 6 najsilniejszych i skracając je o 1/3-1/2 ich długości. W trzecim i w czwartym roku usuwa się z nowych pędów najsłabsze, pozostawiając 3 lub 4 najsilniejsze i skracając je jak poprzednio. Dopiero w piątym roku zaczyna się wycinać u nasady pędy najstarsze. Krzew porzeczki kolorowej powinien mieć co roku 12-16 pędów. Pędy jednoroczne skraca się każdego roku.
Agrest tnie się podobnie jak porzeczki kolorowe. Usuwa się całkowicie dopiero pędy pięcioletnie, zastępując je co roku pozostawioną taką samą liczbą pędów jednorocznych. Po wejściu krzewu w pełnię owocowania nie skraca się pędów.
Maliny - po posadzeniu przycina się na wysokości około 20 cm od ziemi. W następnym roku wycina się najsłabsze pędy, pozostawiając 8 do 10 najsilniejszych, te będą owocowały. Usuwa się je zaraz po zbiorze, nie czekając na ich uschnięcie. Wtedy też wybiera się w krzewie 8-10 najsilniejszych pędów tegorocznych, przeznaczonych na owocowanie w następnym roku, inne usuwając u nasady. Takie cięcia powtarza się co roku. Przez cały okres wegetacji należy usuwać odrosty z międzyrzędzi i między poszczególnymi krzewami. Młode pędy można skracać na wiosnę, ale bardzo słabo.

BEZ CHEMII

W małych ogrodach nie powinno się stosować środków chwastobójczych - herbicydów. Niektóre z herbicydów zalegają dość długo w glebie i mogą powodować w następnym sezonie zniszczenie uprawianych na tym miejscu innych wrażliwych na nie warzyw. Walkę z chwastami rozpoczyna się jak najwcześniej, na wiosnę, gdy ziemia obeschnie, nie maże się i nie przylepia do narzędzi. Dla pobudzenia nasion chwastów w powierzchniowej warstwie gleby, należy ją płytko znorkrosować i zaraz zagrabić.
Młode siewki chwastów niszczy się przy uprawie pod zasiewy czy sadzenie. Po wschodach warzyw, gdy tylko ukażą się chwasty, należy je tępić, nie czekając aż się rozwiną. Wówczas walka z nimi jest łatwiejsza i mniej pracochłonna, a roślinom uprawnym nie stwarzają groźnej konkurencji w pobieraniu pokarmów i wody. Dla umożliwienia wcześniejszego odchwaszczania marchwi i pietruszki, które wschodzą dość długo, do nasion dodaje się niewielką ilość szybko kiełkującej rzodkiewki lub sałaty, które wyznaczają rzędy.
Aby zahamować rozwój chwastów przy takich uprawach, jak np. pomidory, truskawki, można ściółkować ziemię słomą, czarną folią, torfem. Chwasty trzeba niszczyć aż do jesieni, aby nie dopuścić do wytworzenia się i wysypania ich nasion, co zwielokrotniłoby zagrożenie w następnym sezonie. Wydają one bowiem bardzo duży plon. Niektóre, zależnie od gatunku, mogą wytworzyć nawet do 100 tysięcy nasion. Liczba ta wykazuje, jak wielkie niebezpieczeństwo dla roślin uprawnych stanowi niezakłócony rozwój jakiegokolwiek chwastu.

Chwastów z nasionami nie wolno składować na kompost, bo ich nasiona długo zachowują zdolność kiełkowania, a z kompostem dostają się do ziemi.
Specjalną uwagę warto poświęcić zwalczaniu perzu, którego rozłogi są bardzo żywotne. Niszczy się go przede wszystkim w czasie przedzimowego, głębokiego kopania, starannie wyciągając z ziemi, nie przecinając. Najlepiej kopać widłami szerokozębnymi, a nie łopatą. Perz należy kompostować oddzielnie, bo długo się rozkłada.

TUNEL Z FOLII

Dla przyspieszania zbiorów oprócz folii perforowanej stosuje się niskie tunele foliowe. Dzięki nim owoce i warzywa nie tylko wcześniej dojrzewają, ale jest ich więcej i są bardziej dorodne. W sklepach ogrodniczych można kupić gotowe, różnego typu tunele. Wysokość ich wynosi od 50 do 90 cm., długość 5 do 10 m, szerokość od 120 do 130 cm. Są one lekkie i łatwo je montować, jednak znacznie droższe niż wykonane własnoręcznie.

Samodzielnie konstrukcję nośną niskich tuneli można zrobić z ocynkowanego drutu grubości 4 - 6 mm, z rurek z tworzyw sztucznych, z wygładzonych prętów leszczynowych lub z łozy. Odcinki drutu czy innego materiału na szkielet powinny mieć długość 250 cm.

Tak przygotowaną konstrukcję nośną nakrywa się pasem grubej na 0,10 - 0,18 mm folii o szerokości 220 - 240 cm, a więc umożliwiającej przywiązanie tego nakrycia do kołków. Tunel wzmacnia się dodatkowo sznurkiem.

 Racjonalnie używane tunele powinny być wykorzystane do osłony 2 lub 3 upraw w jednym sezonie. W tym celu należy je w odpowiednim czasie przenosić z zagonu na zagon.
Uprawa warzyw pod tunelami nie różni się w zasadzie od prowadzonej w odkrytym gruncie. Aby osiągnąć wcześniejsze zbiory trzeba przestrzegać terminów siewu i sadzenia, używać właściwych odmian, utrzymać optymalną temperaturę i wilgotność powietrza pod osłoną, w miarę potrzeby podlewać. Warzywa kiełkujące w niższych temperaturach: marchew, pietruszkę, szpinak, rzodkiewki należy siać jak najwcześniej, gdy tylko ziemia obeschnie. W tym też terminie sadzimy sałatę - najlepiej doniczkowaną. Doniczkowaną rozsadę pomidorów i ogórków wysadza się około połowy maja, ogórki sieje się pod koniec I dekady tego miesiąca. Wcześniejsze sadzenie jest ryzykowne, toteż jeśli się na nie zdecydujemy, trzeba mieć jeszcze zapas rozsady. Przy dłużej trwających przymrozkach 3-4°C nawet gruba folia nie ochroni roślin. Temperatura w tunelu jest wyższa tylko o około 2° od temperatury otoczenia a rośliny ciepłolubne giną przy 0°C.
Paprykę sadzi się w drugiej połowie maja, a melony w końcu maja, początku czerwca. Tunel należy ustawić bezpośrednio po siewie lub sadzeniu. Przy uprawie pomidorów i ogórków wskazane jest wcześniejsze osłanianie zagonu, aby ziemia się lepiej ogrzała. Do uprawy w tunelach trzeba stosować najwcześniejsze odmiany, np. pomidory powinny być karłowe, samo kończące się. Siew powinien być nieco rzadszy.
Pomidory sadzi się w rzędy odległe od siebie od 40 do 50 cm, w rzędzie co 25 - 40 cm zależnie od odmiany, ogórki zaś w rzędy co 50 - 60 cm, w odległości 25 do 40 cm w rzędzie, paprykę w rozstawie 50 na 30 cm.

Wietrzenie uzależnione jest od wymagań uprawianej rośliny, fazy jej rozwoju i przebiegu pogody. Stosunkowo intensywnego wietrzenia wymagają rzodkiewka, sałata, marchew, pomidor, papryka; mniej intensywnego - ogórek, melon.

Należy stale kontrolować temperaturę. Dla pomidorów, ogórków, papryki, melonów optymalne temperatury wynoszą 22-26°C, dla pozostałych warzyw około 15°. Podlewać należy możliwie rzadko, ale obficie, na kilka godzin przed zasłonięciem tunelu.

Oczywiście konieczne jest odchwaszczanie, a przy uprawie pomidorów - opryski przeciw zarazie ziemniaczanej (jak w uprawie gruntowej) oraz wskazana hormonizacja Betaxonem pierwszych gron.

Tunele powinny chronić uprawy tylko w początkowym okresie wegetacji, jednak pomidory mogą pozostać pod nim przez cały sezon. Folię ochronną zdejmuje się ze szpinaku - w kwietniu, gdy rozpoczynają się zbiory; z rzodkiewki - po 3 do 4 tygodni od siewu, gdy tworzą się zgrubienia; z sałaty - po 3 do 4 tygodni od posadzenia rozsady, z marchwi - w I połowie maja; z ogórków - w drugiej połowie czerwca, w latach chłodnych - w początkach lipca, (uwaga: należy otwierać tunel w czasie kwitnienia, aby pszczoły zapyliły kwiaty); z melonów - w I połowie lipca.

Oprac. Miwa

Marzec_na_dziace_1Marzec_na_dziace_2

Powiat i region

 6_-_latki_P_2

Powracamy i kontynuujemy w którym przedstawiamy różne klasy ze szkół podstawowych i przedszkoli z naszego powiatu. Cykle cieszył się jak dotąd sporym uznaniem i zainteresowaniem, przede wszystkim wśród samych dzieci i ich najbliższych. I mamy taką nadzieję, że po powrocie cyklu na nasze łamy, teraz będzie podobnie.

Więcej…

Powiat i region

4-P1080715W piątek 27 lutego o godzinie 19:00 w restauracji Herbowa rozpoczęła się uroczystość związana z obchodami złotego jubileuszu Ludowego Klubu Sportowego „Znicz” Wysoka Kamieńska.
W trakcie oficjalnej części przedstawiono prezentację związaną z historią ostatnich 50 lat LKS Znicza. Po prezentacji nadszedł czas na podziękowania dla osób, którzy odegrali i nadal odgrywają znaczącą rolę w działalności naszego klubu sportowego. Jako pierwszy rozpoczął prezes Znicza pana Adrian Majewski, wręczając podziękowania dla pana Jerzego Nowaka, pana Henryka Słodowicza, pana Henryka Boneckiego, pana Piotra Boneckiego, pana Jacka Bińczyka, Banku Spółdzielczego w Golczewie oraz pana Mariana Klasika. Następnie burmistrz Golczewa pan Andrzej Danieluk wręczył okazyjne statuetki dla założycieli klubu pana Jerzego Nowak i pana Henryka Słodowicza oraz dla obecnych działaczy pana Dawida Sandzewicza i prezesa klubu pana Adriana Majewskiego.

Więcej…

Powiat i region

11

W tegoroczne ferie Kamieński Dom Kultury zorganizował warsztaty fotograficzne, które zostały bardzo ciepło przyjęte przez młodzież z Kamienia Pomorskiego i okolic. Zaangażowanie nastoletnich uczestników oraz bardzo ciekawe prace, które stworzyli podczas warsztatów skłoniły nas do przekształcenia wydarzenia w regularne zajęcia i do włączenia ich do stałej oferty Kamieńskiego Domu Kultury.

Więcej…

Powiat i region

sztangaMiejski Ośrodek Sportu i Kultury w Dziwnowie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w „XII Otwartych Zawodach w Wyciskaniu Sztangi Leżąc” o Puchar Burmistrza Dziwnowa. Dnia 11 kwietnia 2015 roku, zawody rozpoczynają się o godz. 14.00. Startujący zawodnicy proszeni są o przybycie na godz. 12.00 na ważenie. Zapraszamy również kibiców do śledzenia wyczynów naszych siłaczy.

XII OTWARTE ZAWODY W WYCISKANIU SZTANGI LEŻĄC O PUCHAR BURMISTRZA DZIWNOWA

REGULAMIN ZAWODÓW

      1.Cele zawodów:

-        popularyzacja wyciskania sztangi leżąc i sportów siłowych wśród młodzieży i dorosłych

-        wyłonienie zwycięzców otwartych zawodów w wyciskaniu sztangi

     2.Organizator:

Miejski Ośrodek Sportu i Kultury w Dziwnowie przy ul. Reymonta 10

 3.Termin i miejsce:

termin: 11.04.2015r.

miejsce: Hala Sportowo -Widowiskowa przy ul. Reymonta 10

     4.Proponowany program zawodów

-        12.00-13.00 ważenie zawodników

-        ok 13.00 zamknięcie listy startowej

-        14.00 rozpoczęcie zawodów

5.Warunki uczestnictwa:

W zawodach uczestniczyć mogą :

-        w zawodach mogą wziąć udział wyłącznie mężczyźni ,

-        każdy chętny bez względu na wiek ,

-        osoba zdrowa bez ukrytych schorzeń,

-        osoby niepełnoletnie przedkładają przy zapisach pisemną zgodę rodziców lub opiekunów,

Zawodnicy muszą spełniać następujące warunki:

-        zgłoszenie się na ważenie o godzinie 12.00

-        umieszczenie imienia i nazwiska na liście startowej

-        zawodnik nie może znajdować się pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających

-        o dopuszczeniu do zawodów decyduje Sędzia Główny

6.Zasady rywalizacji

-        Rywalizacja w pięciu kategoriach wiekowych

a)do 23 lat

b)23 do 40 lat

c)40 do 50 lat

d)50 do 60 lat

e)powyżej 60 lat

f)rywalizacja drużynowa

-        Zawody zostaną przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami IPF i PZKFiTS .

Podczas startu wolno używać następującego sprzętu osobistego:

-        kostium ciężarowy z długimi nogawkami,

-        obcisłe spodenki z lycry z długimi nogawkami,

-        standardowy pas ciężarowy z dwiema szlufkami,

-        pozostały sprzęt jak podkoszulki „T-shirt”, obuwie, skarpety itd. muszą być zgodne z przepisami IPF,

-        obuwie zmienne.

 

Nie wolno używać:

-        kostiumów wspierających zawodnika w podnoszeniu ciężaru, tj. m.in. firm Olimpus, Tytan, Marathon, Inzer, Craine i podobnych,

-        koszulek do wyciskania firmy Inzer i innych,

-        bandaży na kolana i nadgarstki wspomnianych wyżej firm.

    7.Klasyfikacja:

Najlepszym zawodnikiem imprezy zostanie zawodnik z największą ilością punktów Wilks’a.

 

Nagrody

-        Trzy pierwsze miejsca w kategoriach zostaną nagrodzone pucharami.

-        Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz koszulki.

-        Zwycięzcy według punktacji Wilks’a mężczyzn nagrodzeni zostaną pucharami, nagrodami rzeczowymi, dyplomami i słodką niespodzianką.

 8.Zgłoszenia

Przez osobiste zgłoszenie się w dniu zawodów (11.04.2015) do godziny 12.00 w Hali Sportowo –Widowiskowej przy ul. Reymonta 10 w Dziwnowie

      9.Informacje

Wszelkich informacji udziela Maciej Atras

Telefony: 091 3813227, komórkowy 604 18 22 00604 18 22 00

 

10.Informacje na temat dojazdu

Dziwnów leży 12 km od Kamienia Pomorskiego przy ujściu rzeki Dziwny w północno - zachodniej części Polski. Miejsce zawodów znajduje się w Hali Sportowo-widowiskowej (siedziba organizatora) przy ul Reymonta 10 w odległości 50 metrów od morza. Istnieje możliwość noclegu w hotelu obiektu sportowego po uprzednim zarezerwowaniu miejsc.

 

11.Postanowienia końcowe

-        Organizator zastrzega sobie prawo interpretacji Regulaminu.

-        Uczestnicy zawodów powinni ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków.

-        Wszystkie sprawy sporne nie objęte Regulaminem rozstrzygać będzie Komisja Odwoławcza złożona z Organizatora, oraz Sędziego Głównego.

-        W sprawach spornych decydujący głos ma Organizator oraz Sędzia Główny.

-        Zawodnik który zostanie wpisany na listę startową niniejszym zapoznał się z regulaminem w/w zawodów i akceptuje go w całości

 

                                                                                                                  ORGANIZATOR

 


Powiat i region

Miejski Ośrodek Sportu i Kultury w Dziwnowie serdecznie zaprasza do udziału w kolejnej edycji „Festiwalu Piosenki Wakacyjnej i Turystycznej”. Festiwal odbędzie się 15 maja, na Hali Sportowo-Widowiskowej w Dziwnowie.

Więcej…

  • WAPNICA - nowa propozycja

    WAPNICA - nowa propozycja

    Wapnica (przez wiele, wiele lat nazywała się - Kalkofen) - obecnie jest niewielką zachodniopomorską wsią letniskową. Leży nad jeziorem Wicko Wielkie (zakamarek Zalewu Szczecińskiego), niedaleko Międzyzdrojów (powiat Kamień Pomorski) na wyspie Wolin (53°52'50"N…

    Więcej

  • Wszystkie wiadomości w dziale: Inne
Reklama
Reklama