10-09-2017 » Powiat i region

CO ZROBIĆ, KIEDY ZGUBIŁEM SIĘ W LESIE?

Każdy z nas może zgubić się w lesie. Utrata orientacji w gęstwinie, bez charakterystycznych elementów krajobrazu może być traumatycznym przeżyciem. Zdarzenie takie, w skrajnych przypadkach, może zagrozić naszemu życiu i zdrowiu. Kiedy stwierdzamy, że się zgubiliśmy można wezwać pomoc, która szybko i sprawnie nas odnajdzie. Jest jednak jeden warunek…

Las jest podzielony

Każdy las (państwowy) dla łatwiejszego gospodarowania, jest podzielony na obszary. Ten podział dokonywany jest czymś, co popularnie nazywa się PRZECINKAMI. Te przecinki są jak aleje i ulice w Nowym Jorku.

Różnią się kierunkiem i szerokością:

  • biegnące ze wschodu na zachód, to linie ostępowe o szerokości 4-10 m;
  • z północy na południe biegną węższe tzw. linie oddziałowe o szerokości do 5 metrów.

Jeżeli macie dokładną mapę danego lasu to zobaczycie, że ta siatka leśnych dróg (bo często wykorzystuje się je jako drogi) wyznacza obszary opisane numerami.

Czas więc na… słupek!

Mapa jaką posługują się leśnicy ma dokładnie zaznaczony podział obszaru leśnego.
Podobnie jest na dobrych mapach turystycznych – znajdując słupek łatwo się odnaleźć

Znajdź słupek, zadzwoń i czekaj

W północno-wschodnim rogu skrzyżowania linii, czyli popularnych przecinek, jest umieszczany słupek kamienny lub betonowy z numerami przylegających oddziałów. Jeżeli mamy mapę, to łatwo nam się odnaleźć i wtedy idziemy najlepiej już nie na przełaj, ale przecinkami, sprawdzając kolejne słupki i dochodzimy do miejsca, gdzie weszliśmy do lasu.

Kiedy natomiast nie mamy mapy ani nawigacji, a noc zapada, to nie wstydźmy się zadzwonić na 112 lub Policję albo Straż Pożarną i powiedźcie, że zgubiliście się w lesie i stoicie przy słupku z takimi numerami oddziałów leśnych i prosicie o przekazanie tej informacji do najbliższej leśniczówki.

Zapewne już po kilkunastu minutach znajdzie was leśniczy lub patrol Straży Leśnej i pomoże wrócić do punktu wyjścia. Nie ma co się wstydzić i lepiej nie ryzykować nocy w lesie, kiedy może spaść deszcz, możecie się wychłodzić itp…. (źródło: Portal Małego Podróżnika – www.malypodroznik.pl).

Ponad to, pamiętajmy aby odpowiednio przygotować się na każdą wyprawę w las. Nie zapomnijmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać:

  • powiadom swoich najbliższych o tym, gdzie się wybierasz i kiedy planujesz wrócić;
  • zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy;
  • wybieraj miejsca dobrze Ci znane;
  • nie rozdzielaj się z osobami, z którymi wchodzisz do lasu;
  • nie zapomnij zaopatrzyć się adekwatną do panującej aury odzież i obuwie;
  • w razie jakiegokolwiek zdarzenia zachowaj spokój i powiadom odpowiednie służby;

sierż. Aleksandra Berenda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *