09-08-2018 » Powiat i region

Wody Bałtyku ciepłe niczym te w Morzu Śródziemnym!

Dotąd przyzwyczajeni byliśmy do tego, że nasz Bałtyk raczył nas w okresie letnim nie za bardzo ciepłą wodą. Po prostu dotąd był morzem chłodnym. I dodajmy do tego to, że w okresie jesienno – zimowym miewa tylko od 2 do 4 stopni, a na początku czerwca temperatura wody zatrzymuje się w okolicy stopni 11.

W tym roku, kiedy pogoda zaskakuje nas wysokimi temperaturami, kiedy na dworze żar leje się z nieba, i to od dobrych kilku dni, jest zupełnie inaczej. Wcześniej też były wysokie temperatury powietrza, ale dla nas były one całkiem znośne. Nic dziwnego zatem, że i Bałtyk tak się ogrzał, że nie ma miejsca, gdzie temperatura wody przy polskim brzegu byłaby poniżej 20 stopni.

Tylko wczoraj (wtorek) najcieplejsza woda była w Świnoujściu (tradycyjnie zresztą). Tu temperatura sięgała 24 stopni w morskiej toni. Podobnie wysoka temperatura była na gdyńskiej i puckiej plaży. Najchłodniejsza woda była na Helu (21,5 stopni) i Kołobrzegu, gdzie odnotowano 21,6 stopnia C.

Temperatury w Bałtyku przypominają dziś te panujące w Morzu Śródziemnym, gdzie normalnością jest 24 – 26 stopni ciepła.

Dla Morza Bałtyckiego tegoroczna ciepłota wody jest niejako ewenementem, bowiem jest to morze raczej z natury stosunkowo chłodne. A i tak w okresach letniej kanikuły nie brakowało amatorów kąpieli. Przeto, jeśli dany turysta czy wczasowicz zawitał na nasze wybrzeże, i to raz na kilkanaście lat, to normalnym jest, że w jego „grafiku” znajduje się kąpiel w Bałtyku. Bo cóż w przeciwnym razie powiedziałoby się rodzinie, w pracy czy znajomym. Byłem nad Bałtykiem i się nie wykąpałem? Czysty absurd i afront.

W tym roku pogoda wszystkim niemiłosiernie dogadza, a panująca fala upałów jednych cieszy, innych zaś smuci. Jak to bywa w naturze.

A tymczasem cieszmy się pogodą, ciepłym Bałtykiem i wygodami na wczasowaniu na naszym gościnnym wybrzeżu.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *