30-06-2017 » Powiat i region

Czy wiecie, że – Bardzo popularna audycja „Lato z radiem”, płynie w eterze już od 46 lat!

Ta popularna audycja radiowa Programu 1, płynąca zawsze w okresie letnich wakacji, słuchana jest od 1 lipca 1971 roku! Pomysłodawcą i pierwszym szefem Lata z Radiem był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny trwający tylko kilkanaście minut. Nowością na owe czasy był fakt, że audycja była emitowana „na żywo”.

Od początku zaistnienia programu sygnałem Lata z Radiem jest utwór „Polka Dziadek”. Sygnał został tam wprowadzony ze względu na potrzebę opublikowania rozrywkowego utworu, który mógłby kojarzyć się z latem. Polkę dla Lata z Radiem „wyłowił” z tysięcy przeróżnych nagrań Olgierd Religioni.

W sygnale początkowym audycji zamieszczono zapowiedzi w 6 różnych językach. Wykorzystano głosy następujących osób: Tadeusz Sznuk (język polski), Aleksander Perczyński (rosyjski), Bogumił Jankowski (niemiecki), Milada Szwedo (czeski), Ali Hassine (francuski), Piotr Sadowski (angielski).

W 1995 roku wydana została pierwsza płyta z przebojami „Lata z Radiem”, której sprzedano ponad 100 tysięcy egzemplarzy i pod koniec wakacji otrzymała ona status złotej płyty. Od tej pory co roku wydawane są płyty z przebojami, zarówno najnowszymi, jak i tymi sprzed lat. W latach 1992–1994 odbyły się pierwsze imprezy koncertowe „Lata z Radiem”. Początkowo były to skromne koncerty w godzinach trwania audycji, czyli między 9 rano, a 12 w południe. W późniejszych latach zmieniono formułę – obecnie koncerty rozpoczynają się popołudniami i trwają do późnych godzin nocnych. W 2011 roku z „wielką tubą” obchodzono 40 – lecie istnienia audycji. Audycję zaczęto wyjątkowo wcześnie bo 13 czerwca. Wydano 3 krążki z przebojami 40 – lecia. Codziennie krytycy muzyki prezentowali jeden z hitów z lat 1971 – 2011.

W drugiej połowie lat 70. XX wieku (audycje prowadzili wówczas na zmianę Andrzej Matul, Tadeusz Sznuk i Sławomir Szof) w trakcie audycji mieściły się m.in. następujące stałe pozycje: Latoteka – kilkunastominutowe bloki przebojów, Lato-retro-teka – nadawane kilka minut po 10 rano przeboje sprzed lat, Dziadek Włodek, powieść Lata z Radiem (w 1977 roku były to codzienne półgodzinne słuchowiska na podstawie Trylogii Sienkiewicza), Kukułka – liryczny kącik początkującej dziennikarki Krystyny Czubówny, Koncert spełnionych marzeń, Strofy dla Ciebie – chwila poezji oraz krótkie wstawki propagandowego magazynu Tu Jedynka.

W latach 80. w Lecie z radiem Bogusław Kaczyński miał kącik operetkowy, Zygmunt Chajzer prowadził Turystyczne vademecum, a Irena Kwiatkowska czytała Lesia Joanny Chmielewskiej. Tradycją stały się uroczyste inauguracje każdego sezonu Lata z radiem. W 1980 roku audycja inauguracyjna była nadawana z pałacu w Wilanowie. Od końca lat 90 do początku następnej dekady kącik podróżniczy miał Wojciech Cejrowski. W latach 90. oraz w pierwszych latach XXI wieku nieżyjący już red. Andrzej Zalewski prowadził „Ekoradio – audycję” z informacjami o pogodzie oraz o polskiej przyrodzie.

W latach 2010 – 2013 Lato z Radiem prowadzili: Roman Czejarek, Zygmunt Chajzer, Bogdan Sawicki, Wiesław Molak, Marta Kielczyk, Sława Bieńczycka, Karolina Rożej i Małgorzata Raducha.

Lato z Radiem 2016 było nadawane od poniedziałku do soboty od 9.00 do 12.00 i w niedzielę od 10.00 do 12.00. Podobnie jest i w tym roku. Ówczesnymi gospodarzami audycji byli: Roman Czejarek, Sława Bieńczycka, Bogdan Sawicki, Małgorzata Raducha i Karolina Rożej. Z kolei Lato z Radiem Extra prowadzili: Paweł Sztompke, Maria Szabłowska, Zbigniew Krajewski i Marcin Kusy. Prowadzącymi Lato z Radiem pod gwiazdami byli Iza Żukowska i Adam Dobrzyński.

W tym roku „Lato z radiem” wystartowało 22 czerwca. Jak zapowiadają szefowie radia, będą w tym roku nie mniejsze atrakcje, które przygotowane zostały zarówno dla słuchaczy audycji, jak i dla widzów, którzy wezmą udział w specjalnych koncertach.  W tym roku „Lato z radiem” odwiedzi z koncertami 20 miejscowości w całej Polsce, przy czym trzeba nadmienić, iż podróże z koncertami trwają już od 1992 roku.

Wiadomo jest, że gwiazdami tegorocznej trasy „Lata z Radiem” będą m.in.: „Maleo Reggae Rockers”, „Varius Manx” i Kasia Stankiewicz, „T – Love”, „Blue Cafe”, „De Mono”, „Hey”, Maryla Rodowicz, „IRA”, Rafał Brzozowski, Patrycja Markowska czy „Lady Pank”.

Jednak muzyka to nie wszystko co oferuje tegoroczne „Lato z Radiem”. Podczas całej trasy będą próby bicia rekordów świata we wspólnym śpiewie, zabrzmi muzyka klasyczna i folkowa, nie zabraknie przy tym atrakcji dla dzieci. Będzie można nawet zadbać o zdrowie.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *