14-07-2017 » Powiat i region

Czy wiecie, że mija właśnie 35 lat pięknego żaglowca (fregaty) „Dar Młodzieży” dumnie przemierzającego oceany i morza świata

Trzymasztowy polski żaglowiec szkolny (fregata) typu B – 95, „Dar Młodzieży” z Akademii Morskiej w Gdyni, jest godnym następcą żaglowców:  „Lwów” i „Dar Pomorza”. Właśnie mija rocznica jego wejścia do słuzby morskiej.

Zbudowany został w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w roku 1981, by wejść do służby w lipcu następnego roku. Podniesienie bandery nastąpiło 4 lipca 1982 roku i odtąd nasz piękna fregata przemierza wody świata, wzbudzając podziw i uznanie.

W latach 1987 – 1988 pod dowództwem kpt.ż.w. Leszka Wiktorowicza okrążył Ziemię drogą wokół zawsze groźnego i osławionego złą sławą przylądka Horn. W 1992 r. uświetnił swoją obecnością 500. rocznicę odkrycia Ameryki rejsem do USA.

Co istotne, „Dar Młodzieży” jest pierwszym wielkim żaglowcem oceanicznym polskiej budowy, jaki wyszedł poza Morze Bałtyckie, by potem przeciąć Równik i opłynąć świat.

Powierzchnia jego żagli to 3015 m² co bardzo widać, kiedy na rejach zostaną rozpuszczone wszystkie żagle.

Jest wyjątkowym żaglowcem, który w znakomity sposób rozsławia Polskę jako kraj nadmorski. Odbył ponad 150 rejsów, odwiedzając ponad 370 portów świata. Na tej niezwykłej i pięknej fregacie staż praktykancki odbyło kilkanaście tysięcy studentów morskich uczelni z Gdyni i Szczecina oraz średnich szkół morskich oraz zagranicznych uczelni morskich, m.in. Regional Maritime University w Akrze.

Statek został uhonorowany dumnym tytułem Ambasador Szczecina.

Kto będzie chciał naocznie zobaczyć „Dar Młodzieży” niebawem, będzie miał okazję to zrobić już na początku sierpnia, kiedy w Szczecinie odbywać się będzie wielki finał regat „The Tall Ships Races 2017” (5 – 8.08.), kiedy podobnie jak to miało miejsce latem 2013 roku, do Szczecina zawita ogromna plejada żaglowców z całego świata. Oczywiście z tymi największymi i najpiękniejszymi.

Zresztą widok żaglowca, a już na pewno w pełnej krasie, to widok doprawdy niepowtarzalny.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *