05-07-2017 » Powiat i region

Czy wiecie, że – dolar nie od zawsze był walutą USA

Dla przypomnienia, dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD. Zapisuje się go za pomocą symbolu $) jest oficjalną walutą Stanów Zjednoczonych, ale co ciekawe – nie od zawsze. O czym za chwilę.

Jest również walutą Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku.

Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich.

Oficjalnie dolar został przyjęty jako waluta narodowa Stanów Zjednoczonych, 6 lipca 1785 roku.

Na poszczególnych nominałach widnieją postaci prezydentów USA. Dla przykładu, na jednodolarówce widnieje postać pierwszego prezydenta, Georga Washingtona, na 10 – dolarówce – prezydenta Alexandra Hamiltona, na 50 – tce widnieje portret prezydenta Ulissesa Granta, z kolei na„setce” mamy postać Benjamina Franklina.

Nazwa „dolara” pochodzi od „talara”. Od 1861 roku można używać każdego kiedykolwiek wyemitowanego znaku pieniężnego w USA, jednak banknoty ze starszą datą emisji są rzadko spotykane. Talarem/dolarem określano początkowo powszechnie jedną uncję srebra w postaci monety bitej przez czeskiego hrabiego Schlicka w XVI wieku. Schlick mieszkał w Dolinie Joachima, zwanej inaczej Joachimsthal. Monety hrabiego zyskały wielkie uznanie dzięki precyzji wykonania i czystości i były powszechnie nazywane „Joachimsthalers”, a później „talarami”. Wartość dolara oparta była na parytecie złota. W 1971 roku USA wycofały się z tego parytetu. W 1973 r. USA całkowicie odeszły od powiązania wartości dolara ze złotem – odtąd dolar stał się walutą płynną.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *