16-11-2017 » Powiat i region

Czy wiecie, że? – Budapeszt nie zawsze był Budapesztem

Właśnie na dzień 17 listopada roku 1873 przypada powstanie węgierskiej stolicy, Budapesztu. Pewnie wiele osób nawet nie kojarzy, że nazwa powstała z trzech naprzeciwko siebie leżących i niezależnych naddunajskich miast, którymi były: na prawym brzegu Dunaju – Buda i Óbuda oraz leżącym na lewym brzegu, Peszt.

Dziś Budapeszt to jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej a także 8. najludniejsze miasto wśród stolic Europy. W 2011 roku w Budapeszcie mieszkało 1.733.685 osób, co stanowi 17% ludności całych Węgier.

Stanowi wielki ośrodek kulturalny (biblioteka narodowa, liczne muzea, galerie sztuki, teatry, opera) i naukowy (Akademia Nauk, uniwersytet (od 1635), politechnika (od 1782), Akademia Sztuk Pięknych, wiele innych uczelni i instytutów badawczych). Jest też ważnym centrum turystycznym i uzdrowiskowym (kompleksy balneologiczne).

Obecny kształt terytorialny przybrał w roku 1950, gdy przyłączono do niego 23 okoliczne miejscowości, dzięki czemu obszar miasta zwiększył się 2,5 raza, zaś ludność – 1,5 raza. Dzisiejszy Budapeszt o powierzchni 525,16 km² jest podzielony na 23 dzielnice z własnymi zarządami.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *