12-08-2017 » Powiat i region

Czy wiece, że… Kiedy powstał pierwszy komputer osobisty?

Dokładnie data 12 sierpnia zbiega się z datą ukazania się pierwszego komputera osobistego firmy IMB. A było to w odległym już roku 1979, kiedy na rynek wypuściła ten swój nowatorski produkt. Jednak nie ten komputer był pierwszy w masowej produkcji. No właśnie, który? O tym poniżej.

Tak dziś popularny komputer osobisty (ang. personal computer) to nic innego jak mikrokomputer przeznaczony – o czym zapewne wszyscy doskonale wiedzą, przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

W Polsce zdecydowana większość komputerów osobistych to konstrukcje różnych producentów (lub składane samodzielnie przez użytkowników) oparte na rodzinie procesorów x64 i systemie operacyjnym z serii Microsoft Windows lub Linux/BSD. Z powodów historycznych nazywane są pecetami ze względu na zgodność z IBM – PC (do czasu wprowadzenia UEFI). Poza tym są jeszcze komputery Mac firmy Apple oraz maszyny SPARC firm Sun Microsystems i Fujitsu.

Idea komputerów osobistych zrodziła się na początku lat , a o palmę pierwszeństwa dotąd kłócą się takie firmy jak: Xerox, Hewlett – Packard oraz IBM. Jest w tej kwestii polski akcent, zapomniana maszyna o nazwie K-202 zaprojektowana przez Jacka Karpińskiego i wyprodukowana w liczbie 30 szt. Wielkością nawet przypominała późniejsze PC – ty i nie ustępowała im prędkością obliczeniową, była to jednak dopiero niedokończona próba realizacji idei komputera osobistego. Wydaje się, iż pierwszym komputerem osobistym (PC) powszechnie uznanym przez „świat zachodni” była konstrukcja firmy MITS nazwana Altair 8800 – zaprezentowana przez Eda Robertsa i Billa Gatesa w styczniowym wydaniu Popular Electronics Magazine (1975).

Niewątpliwym faktem jest natomiast to, że pierwszym masowo produkowanym tego rodzaju komputerem, który faktycznie dotarł „pod strzechy”, był Apple I. Było to w roku 1976.

Z kolei intensywny rozwój komputerów osobistych rozpoczął się w 1981 roku, kiedy to Apple II sprzedawany wraz z prostym edytorem tekstówApple Writer II oraz arkuszem kalkulacyjnym VisiCalc, stał się faktycznie pożytecznym narzędziem przydatnym w prostych pracach biurowych. Rynek ten zauważył wtedy wielki IBM, który skutecznie dodał do idei prostej i taniej architektury Apple’a, ideę otwartej architektury budowy komputera i 12 sierpnia 1981 r. wprowadził na rynek swój pierwszy higt – komputer PC IBM 5150 z 16 kB pamięci operacyjnej (gdzie te czasy i jakie to były parametry!), a 8 marca roku 1983, masowo wprowadzono komputer osobisty IBM PC/XT, od którego wywodzi się cała ogromna rodzina komputerów klasy PC.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *