20-06-2017 » Powiat i region

Ważne – w jutrzejszą środę początek astronomicznego lata! Dzień później nastanie lato kalendarzowe

Jak ten czas szybko leci. Wydaje się, że nie tak dawno witaliśmy hucznie Nowy Rok, potem radośnie i z nadzieją początek wiosny. A tu – patrzcie państwo, już lato nastaje, które nadejdzie do nas w jutrzejszą środę, 21 czerwca. Rozpocznie się raniutko, bo o godzinie 6:24.

Pierwszy dzień lata jest równocześnie najdłuższym dniem w roku. To wtedy mamy do czynienia z tzw. przesileniem letnim, czyli momentem maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. Noc z 21 na 22 czerwca będzie najkrótszą nocą w roku, jednak kolejna będzie już dłuższa, gdyż właśnie od przesilania dnia zaczyna ubywać.

Z kolei lato kalendarzowe rozpoczyna się dzień później, czyli 22 czerwca. Pierwszy dzień lata kalendarzowego jest niezależny od położenia Ziemi względem Słońca.

Za oknami mamy nad wyraz okazałą słoneczną i ciepłą pogodę, więc bardzo radośnie witamy tegoroczne lato. Tak jak na to przystało.

Lato – czas kanikuły. Nad morzem, w górach czy nad mazurskimi jeziorami. Na naszym pięknym wybrzeżu z roku na rok przybywa wczasowiczów. A wszystko to w szczególności zależy od pogody, bo tak naprawdę nie mamy na nią większego wpływu.

Ostatnie lata pokazały, że letnia kanikuła potrafi pokazać się z jak najlepszej, tej słonecznej i gorącej strony. Jakie lato nas czeka w tym roku? Tego najstarsi ceprzy nie wiedzą, bowiem jak to górale, bajają banialuki. Wszyscy jednak liczą, że będzie ono takie jakie sobie wymarzyliśmy. Wiara i nadzieja na pogodowe szczęście i spędzenie naszego urlopu w wymarzonym miejscu – to twarda dewiza nas Polaków. Wielu, ale to bardzo wielu, wybiera nadmorskie brzegi Bałtyku. Pewnie i tak będzie tym razem.

Lato, lato czeka, tylko czy wszystkim dogodzi w tym roku? To się okaże.

Dla przypomnienia, lato pożegnamy za całe trzy miesiące, a dokładnie 22 września. Wtedy rozpocznie się jesień.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *