10-08-2018 » Powiat i region

W nocy z niedzieli na poniedziałek warto popatrzeć w niebo…

… bowiem wówczas będzie można zaobserwować interesujące zjawisko, którym będzie deszcz lecących meteorów, a dokładnie roju Perseidów, przelatujący około 100 km nad Ziemią.

Ten nocny spektakl, jak to się określa – spadających gwiazd lub „łez św. Wawrzyńca”, a ma to związek z rocznic męczeńskiej śmierci świętego, która przypada na 10 sierpnia, najlepiej zaobserwujemy od niedzieli (12.08.) od godziny 21:00, do poniedziałkowego rana 13 sierpnia, do godziny 4:30. Będzie to nawet od 90 do 100 spadających perseidów w ciągu godziny. To istotne apogeum szykuje się około północy.

Wtedy skierujmy swój wzrok na północno – wschodni horyzont w okolice gwiazdozbioru Perseusza i wówczas postarajmy się nie patrzeć konkretnie w to jedno miejsce, lecz niejako „omiatajmy” naszym wzrokiem niebo. A wówczas na pewno tego zjawiska nie przegapimy.

„Spadające gwiazdy”, a w zasadzie drobiny pyłu i materii pozostawione przez kometę Swit – Tuttle, to ocierające się o siebie drobiny i cząsteczki gazów rozgrzane do białości, które potem zaczynają się topić i parować, najlepiej będzie oglądać przy najmniejszej ilości światła w naszym otoczeniu. Może to być obrzeże miasta czy oddalony od siedlisk teren.

Obserwację może nam nieco zagmatwać nasz naturalny satelita, Księżyc, którego pełnia przypada na 15 sierpnia, a podczas obserwowania roju Perseidów na niebie będzie widoczne 80 procent jego tarczy.

By razem oglądać to widowiskowe zjawisko na nieboskłonie, warszawiacy zbiorą się w okolicach Centrum Nauk Kopernik, a w Szczecinie spadające gwiazdy oglądać będzie można wspólnie na Psiej Polanie w Parku Kasprowicza.

Spadające gwiazdy, choć już w mniejszym stopniu, będzie można obserwować aż do 24 sierpnia.

Dodajmy, iż podobne zjawisko z roku 1946 było jeszcze efektowniejsze. Wtedy co sekundę widziano kolejny spadający perseidów.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *