22-07-2018 » Powiat i region

W nocy 27 lipca nastąpi najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca i jedyne tak długie w XXI wieku!

To będzie prawdziwa gratka nie tylko dla koneserów oglądania i śledzenia tego co się dzieje na naszym nieboskłonie, którą oglądać będziemy gołym okiem w nadchodzącą noc 27 lipca. Będzie to najdłuższe zaćmienie Księżyca od 100 lat , bo o tym zjawisku mowa, rozpocznie się o godzinie 21:20 i potrwa aż godzinę, 42 minuty i 57 sekund! Faza całkowita potrwa do 23:13. Wtedy Księżyc pozbawiony odbitych promieni światła  słonecznego, w całości odbierze nasza Ziemia. A dokładniej. Wtedy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawią się dokładnie w jednej linii. I wbrew pozorom, jest to zjawisko rzadsze niż ustawienie Słońce – Księżyc – Ziemia.

W dodatku data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym właśnie w lipcu apogeum, czyli momentem, w którym Księżyc będzie najbardziej oddalony od Ziemi.

W momencie tego zaćmienia nasz naturalny satelita nabierze niezwykłego koloru brunatno – pomarańczowego, przypominając w tej chwili planetę Mars targany przez cały czas burzami piaskowymi.

Będzie co podziwiać, a potem opowiadać i pokazywać zdjęcia z tego wydarzenia swoim dzieciom i wnukom.

Następne temu podobne zaćmienie Księżyca nastąpi dopiero w odległym dla nas… 2123 roku.

Ostatnie całkowite zaćmienie Księżyca mogliśmy obserwować nad polskim niebem 28 września 2015 r.

Dodajmy, iż w tym stuleciu mieliśmy już 143 zaćmienia Księżyca, z czego 85 było całkowitymi, a 58, częściowymi. Dla porównania. Każdego roku występują co najmniej dwa zaćmienia Słońca.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *