13-01-2019 » Inne, Powiat i region

UWAGA – Nad Polskę nadciąga nowa wichura. Na północy do 100 km/h i groźba „cofki”.

Po cieplejszym początku weekendu czeka nas ochłodzenie. Przede wszystkim bardzo silny wiatr.

Synoptycy ostrzegają, że w górach oraz na Pomorzu znów powieje z prędkością do 100 km/h. Będzie też mocno padać.Najsilniej wiać będzie nad Bałtykiem i w górach, ale w całym kraju porywy wiatru mogą sięgać 75 km/h,

Do poniedziałku pogodę kształtować będzie głęboki i rozległy niż ze swoimi trzema centrami barycznymi „Donald”, „Eugen” i „Florenz”. Będą one powoli przemieszczać się znad Skandynawii nad Morze Bałtyckie i Estonię. Pogoda będzie się pogarszać.

Będzie duża różnica ciśnień w całej Polsce. W związku z tym od niedzielnego popołudnia do poniedziałku wieczorem w całej Polsce wiać będzie bardzo silny wiatr, w porywach osiągnie prędkość do 75 km/h.

Jeszcze mocniej powieje wysoko w górach oraz w pasie zachodniego i środkowego wybrzeża. Tu musimy się spodziewać potężnych podmuchów nawet do 100 km/h.

Na Bałtyku sztorm i zagrożenie cofką.

W nocy na zachodnim wybrzeżu pojawi się sztorm do 8 st. Beauforta, a w poniedziałek na zachodnim i środkowym wybrzeżu jego moc wzrośnie do 8 -10 st. Beauforta.

Wraz z porywistym, północno-zachodnim wiatrem – przy ujściu niektórych rzek może powodować zjawisko „cofki”. Grozi to lokalnymi podtopieniami i zalaniami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *