Uroczysta 9. Sesja Powiatu i chwile wspomnień

Dzisiejsza uroczysta sesja Rady Powiatu była początkiem świętowania 20. lecia utworzenia Powiatu Kamieńskiego na którego czele wówczas stanął Starosta Stefan Oleszczuk (na czele starostwa w latach 1999 – 2002), przedtem burmistrz Kamienia Pomorskiego.

Na sesji pojawili się dotychczasowi starostowie (zabrakło B. Kiryluk – urlop), był też były minister rolnictwa – Artur Balazs, którego wkład w tworzenie podwalin powstania naszego powiatu jest wielce znamienny. O tym fakcie wspomniał były starosta, Anatol Kołoszuk, a A. Balazs otrzymał za to multum dziękczynnych oklasków.

Przypomniano, że początki nowej struktury organizacyjno – administracyjnej nie były łatwe, a pierwsza siedziba starostwa to obecny budynek Urzędu Skarbowego przy ul. Mieszka I. W przeszłości była to siedziba nieistniejącego zakładu budowlanego który nazywał się PBRol.

Wtedy też rada Powiatu liczyła 25 osób, a jej przewodniczącym został Antoni Aszkiełowicz, który zginął kilka lat potem trafiony zbłąkaną kulą podczas polowania.

Po staroście St. Oleszczuku nastała krótka era starosty Krzysztofa Marciniaka (2002), a po nim – Anatola Kołoszuka (2002 – 2006), także w przeszłości burmistrza Kamienia Pomorskiego. Kolejnym starostą był Paweł Czapkin z Wolina (2006 – 2010). I za jego kadencji Starostwo Powiatowe przeniosło się do obecnej siedziby przy ul. Wolińskiej do adaptowanego budynku, który niegdyś był z internatem ZSP.

Kolejną starostą została Beata Kiryluk z Międzyzdrojów (2011 – 2014), a po niej, obecny starosta, Józef Malec z Golczewa (od 18.12.2014 r.), który w swoim słowie wielce wspominał nie łatwą drogę rozwoju i pracy tej jednostki samorządowej.

Złotym Gryfem Pomorskim odznaczono Krzysztofa Atrasa , byłego wójta Gminy Świerzno, zaś srebrnymi: Pawła Czapkina i Stefana Oleszczuka.

Przewodniczący Rady Powiatu, Sebastian Mamzer, przekazał również smutną wiadomość. Otóż wczoraj (12.09.) odszedł od nas Henryk Grzybowski z Kamienia Pomorskiego, który był radnym powiatowym III kadencji.

Dalszy ciąg uroczystości związanych z obchodami dwóch dekad istnienia Powiatu Kamieńskiego będziemy mieć jutro (sobota 14.09.), kiedy na Stadionie Miejskim odbywać się będzie Powiatowy Piknik Rodzinny, który rozpocznie się blokiem sportowym już o godzinie 10:00.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *