09-08-2018 » Powiat i region, Sport

U progu nowego sezonu z naszymi zespołami w tle…

Kończy się dwumiesięczna przerwa letnia dla piłkarzy i zespołów niższych klas rozgrywkowych. Pod koniec lipca swoje rozgrywki zainaugurowała ekstraklasa określana nie bez kozery z racji swego słabego poziomu i nieobliczalności, jako „ekstraklapa”, a także pierwsza i druga liga.

Ekstraklasowa „Pogoń” Szczecin wystartowała fatalnie i jest po trzech kolejkach ostatnia. Do tego bez jakiegokolwiek punktu i bez zdobytego gola.

W pierwszej lidze nie mamy przedstawiciela z Pomorza Zachodniego, zaś w grającej już II lidze występują „Błękitni” Stargard. Zespół nie spełnionych nadziei. Ot taki ligowy średniak, choć w poprzednim sezonie niewiele brakowało, a by zespół pożegnał się z ligą.

W najbliższy weekend do gry przystępują się III – ligowcy oraz IV liga, a za tydzień, już po reorganizacji, która nastąpiła przed tym sezonem, w najniższych ligach, klasa okręgowa i A klasa. B klasa startuje 25 sierpnia, zaś nowopowstała C klasa, 1 września.

 

III liga – Spełnić marzenie awansu

W gronie 18. zespołów z naszego województwa mamy aż pięciu przedstawicieli: spadkowicza z II ligi, „Gwardię” Koszalin, która po ubiegłorocznym awansie spadła z ligi z wielkim hukiem, zajmując ostatnie miejsce. Następnie są rezerwy „Pogoni” Szczecin. Zespół niespełnionych nadziei.

Do tego „Kotwica” Kołobrzeg, która po ubiegłorocznym spadku z II ligi, niczego ciekawego nie pokazała w minionym sezonie w III lidze, będąc zespołem, który nie pokazał niczego co by mogło temu zespołowi dać ponowny awans.

Dochodzi do tego beniaminek „Bałtyk” Koszalin, który wygrał IV ligę mając nad drugim „Morzyckiem” Moryń aż 27 punktów przewagi! Dobry to i solidny zespół, który pokazał się co potrafi w IV lidze. Ale czy to starczy na obecną trzecią ligę?

I wreszcie „Świt” Szczecin – Skolwin, który przez wiele kolejek minionego sezonu przewodził stawce, by ostatecznie niemal na finiszu przegrać rywalizację z toruńską „Elaną”, która jako beniaminek, teraz radzi sobie całkiem dobrze w II lidze.

W gronie faworytów do walki o awans na pewno jest „Świt”, jak też, „Bałtyk” Gdynia czy? No właśnie. W zasadzie pierwsze kolejki zweryfikują wszystko. I wtedy będzie można powiedzieć cokolwiek więcej o możliwościach i szansach naszych zespołów.

III liga startuje w najbliższą sobotę, a w pierwszej kolejce „Świt” zagra z „Górnikiem” Konin, w Stężycy spotkają się beniaminkowie: miejscowa „Radunia” oraz „Gwardia” Koszalin. Koszaliński „Bałtyk” podejmie rezerwy „Lecha” Poznań, a w Kołobrzegu odbędą się pierwsze derby województwa w których „Kotwica” spotka się z rezerwami „Pogoni” Szczecin.

 

IV liga – Tak „Vineta” , jak „Gryf”, nie są niestety w gronie tych najsilniejszych

Nowymi czwartoligowcami są: „Chemik” Police, który w poprzednim sezonie śrubował w ówczesnej Wojewódzkiej Klasie Okręgowej wspaniały wynik. Wystarczy powiedzieć, że w 30 meczach zdobył 86 punktów, a stosunek bramkowy to 141 – 6!

Obok „Chemika” awansowały rezerwy „Błękitnych” Stargard, które zdobyły już „tylko” 69 punktów. Obaj liderzy pozostawili daleko w tyle pozostałych rywali.

Z regionu koszalińskiego awansowały: „Pogoń” Połczyn Zdrój i „Orzeł” Wałcz.

W minionym sezonie lepszym zespołem z naszego powiatu była „Vineta” Wolin, która po ubiegłorocznym spadku z III ligi próbowała szybkiego powrotu. Niestety nie udało się i zespół zajął ostatecznie trzecią lokatę z wywalczonymi 57 punktami.

W klubie mówią, że zespół powalczy w tym sezonie o awans. Są na to przesłanki. Lecz czy uda się te zapędy spełnić. I dodajmy, iż na pewno wolinianie należą do grona faworytów.

Z kolei „Gryf” Kamień Pomorski, dodajmy, najstarszy i najdłużej grający zespół IV ligi, i to nie tylko w naszym województwie, lecz w całej Polsce (!), celował w minionym sezonie w pierwszą piątkę. I miał ku temu ogromne szanse do ostatniej kolejki, jednak w ostatnim spotkaniu u siebie z „Leśnikiem” zaprzepaścił tę szansę, jedynie z nim remisując i ostatecznie wylądował na miejscu dziewiątym.

Gryfici borykają się nie od dziś z brakami kadrowymi. Brak w zespole wartościowego napastnika, nie lepiej jest w defensywnej formacji. Z bramki ubył wiekowy już Ireneusz Benedyczak, którego trudno będzie zastąpić wartościowym golkiperem.

Grający trener „Gryfa”, Szymon Smerdel, choć wierzy w swój zespół na temat szans wypowiada się powściągliwie.

N pewno nie będzie łatwo, bo i konkurencja jest całkiem spora. A do faworytów na progu sezonu możemy zaliczyć wspomnianą „Vinetę”, jak też „Chemika” Police, MKP Szczecinek czy „Sokoła” Karlino i „Morzycko” Moryń. Być może zaimponuje któryś z beniaminków, bo zwykle tak bywa, że któryś z zespołów kiedy wskakuje do wyższej ligi, gra niczym stary wiarus.

W pierwszej kolejce „Gryf” zagra w Goleniowie z „Iną”, zaś „Vineta” podejmie ekipę „Sokoła” Karlino.

Po reorganizacji lig…,

…, która nastąpiła w tych poniżej IV ligi, te klasy rozgrywkowe rozpoczynają sezon nieco później. Przypomnijmy, iż dotychczasowa Wojewódzka Klasa Okręgowa, to dziś klasa okręgowa. Obecna A klasa to była klasa okręgowa. Dotychczasowa A klasa, to obecnie B klasa. Do tego mamy nowopowstałą C klasę.

W klasie okręgowej z naszego regionu mamy „Iskrę” Golczewo, która uratowała się przed spadkiem oraz „Flotę” Świnoujście.

W A klasie zagrają m.in. „Jantar” Dziwnów oraz beniaminek, „Fala” Międzyzdroje, która zdominowała w poprzednim sezonie ówczesną A klasę wygrywając ostatnie spotkanie ze „Zniczem” w Wysokiej Kamieńskiej aż 9:0, podkreślając swą dominację w tej lidze.

Licznie reprezentują nasz region zespoły, które zagrają w 13 – zespołowej nowej B klasie. Tu mamy aż trzech przedstawicieli, a do tego dochodzi zespół z ościennego do powiatu kamieńskiego, Świnoujścia. Są nimi: „Bałtyk” Gostyń, „Korona” Stuchowo i „Znicz” Wysoka Kamieńska oraz zespół „Prawobrzeża” Świnoujście.

W nowopowstałej C klasie zagrają m.in.: rezerwy „Jantara” Dziwnów i „Prawobrzeża” Świnoujście.

Klasa okręgowa i A klasa rozpoczynają rozgrywki 18 sierpnia, B klasa wychodzi na boiska 25 sierpnia, zaś C klasa startuje 1 września.

Miwa

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *