13-09-2019 » Powiat i region

Tornister na obu ramionach

Wikipedia podaje, że tornister to rodzaj usztywnionego plecaka. Najczęściej używany jest w wojsku oraz przez uczniów i studentów do przenoszenia książek.
Rzeczywiście raniec, bo tak nazywano go wcześniej, wymyślono na potrzeby armii w celu zastąpienia toreb i sakw, które były  niewygodne, czasami kłopotliwe,
wręcz uciążliwe. Wojskowe tornistry ochraniały cały żołnierski inwentarz, dlatego tornister musiał być pojemny i wytrzymały. Początkowo robiony z grubej skóry, a z początkiem XX wieku z drelichu. Wzór zaprojektowany  na potrzeby Wojska Polskiego na początku 1920 roku używano do roku 1989, kiedy to trafił do cywila. Chętnie używała go niepokorna młodzież jako element stroju, a dzięki demobilowi, plecak zyskał ogromną popularność również wśród harcerzy i turystów.  No i najważniejsze – trafił do uczniów.
W zaborze rosyjskim tornister był obowiązkowy w gimnazjach, dlatego młodzież
z tornistrów korzystała z konieczności, a do rańca pozostał stosunek bardzo niechętny. Zeszyty noszono po prostu spięte paskiem lub związane sznurkiem ze specjalną rączką.
Pierwsze modele tornistrów używane przez młodzież były dość zgrzebne, np. kostka, która choć niezwykle pojemna, nie była  wygodnym plecakiem. Niektórzy porzucili ją na rzecz teczki i torby na ramię. Czy dobrze? Chyba nie, bo zaczęliśmy borykać się z epidemią skrzywień kręgosłupa.  Eksperci w różnych krajach zajmowali się problemem i orzekli, że tylko tornister może uratować uczniów. I tak zaprojektowano niedrogi i funkcjonalny plecak z przegródkami na książki i przybory szkolne, a powszechne noszenie tornistrów stało się faktem.  Jak ważnym problemem jest tornister ma przypominać nam Ogólnopolski Dzień Tornistra przypadający na 1 października. Polskie święto ustanowione przez Minister Edukacji Annę Zalewską w 2018 roku. Święto ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na problem ciężkich tornistrów uczniów polskich szkół.      Tornister stanowi podstawowy atrybut każdego ucznia. Dlatego jego waga, odpowiednie  dopasowanie oraz właściwe użytkowanie ma kolosalny wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy oraz zapobiega skrzywieniom kręgosłupa.
Zatem jaki powinien być tornister? Przede wszystkim dopasowany do wzrostu
i budowy ciała. Powinien mieć usztywnioną ściankę pleców oraz symetrycznie rozłożony ciężar, szerokie szelki z regulacją długości i jeśli nosi go dziecko, dobrze gdy zapięcie znajduje się z przodu klatki piersiowej. Ważne, by nosić go na obu ramionach.
W trosce o swoje zdrowie każdy uczeń powinien pamiętać, że nie należy przeciążać tornistra dodatkowymi, zbędnymi rzeczami, bo nadmierna waga plecaków może skutkować dysfunkcjami narządu ruchu w przyszłości.

Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia
Powiatowa Stacja Sanitar4no-Epidemiologiczna
w Kamieniu Pomorskim

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *